03.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/drugoenebo).
Cvičíte, snažíte sa zdravo stravovať, no váha nechce klesať? Alebo možno úzkostlivo počítate kalórie, no už vás omrzel neustály pocit hladu a chuti na sladké? Následný výskum vedcov nenechá nikoho na pochybách – niektorí z nás majú geneticky naprogramovaný sklon k priberaniu. Hormóny určujú okrem iného metabolické procesy, rýchlosť spaľovania kalórií a predovšetkým to, aký hlad pociťujeme. Našťastie, s rozvojom medicíny máme stále väčší vplyv na naše telo. Teraz vedci zistili, že hladina jedného z hormónov hladu – grelínu – klesá v dôsledku intenzívneho cvičenia. Zistite, čo robiť, aby ste schudli ľahšie a rýchlejšie.
Čo je to grelín a za čo je zodpovedný?
Grelín je hormón produkovaný v bunkách žalúdka, nazýva sa hormónom hladu, pretože je zodpovedný za stimuláciu chuti do jedla. Medzi jeho úlohy patrí aj zníženie sekrécie inzulínu a regulácia metabolizmu sacharidov a lipidov. Je tiež zodpovedný za proces tvorby tukových buniek. Pretrvávajúce vysoké hladiny grelínu sťažujú udržanie si zdravej hmotnosti.
Grelín tiež nie je spojencom počas redukčných diét. V prípade kalorického deficitu vyšle hormón hladu do mozgu signál o ohrození a potrebe ukladania tukového tkaniva. To môže súvisieť so spomalením metabolizmu a po dokončení chudnutia sa to často prejaví jojo efektom. Mechanizmus tvorby grelínu a leptínu (hormónu sýtosti) je narušený u ľudí, ktorí sú obézni a majú problémy so spánkom.
Ako inhibovať sekréciu grelínu? Najnovší výskum vedcov
Vedci z University of Virginia v Charloesville uskutočnili výskum na ženách a mužoch, ktorý ukázal, že intenzívne fyzické cvičenie môže výrazne znížiť hladinu grelínu v tele. Tento účinok sa vyskytuje vo väčšej miere u žien.
- To znamená, že napríklad hodinový vyčerpávajúci tréning na bežiacom páse nielenže spáli kalórie a uložené tukové tkanivo, ale efektívne blokuje hormón hladu ešte niekoľko hodín po jeho skončení.
Ukazuje sa, že miernejšie cvičenie (napr. vytrvalostný tréning) neznižuje koncentráciu grelínu a môže dokonca prispieť k jej miernemu zvýšeniu. Autorka štúdie, doktorka Kara Anderson z University of Virginia, zdôrazňuje, že cvičenie s vysokou intenzitou môže byť skutočným liekom v boji proti nadváhe a obezite.
Ako znížiť hladinu grelínu inými spôsobmi?
Jedzte raňajky bohaté na bielkoviny
Hladina grelínu v tele závisí od mnohých ďalších faktorov. Koncentrácia tohto hormónu je najvyššia medzi 22:00 a 4:00. Štúdie ukázali, že hormón hladu klesá, ak na raňajky jeme veľa bielkovín a menej sacharidov a tukov. Raňajkovať by ste mali tiež čo najskôr po tom, ako vstanete z postele, inak začne grelín stúpať rýchlejšie.
Vyhnite sa skokom glukózy
Vysoké hladiny glukózy tiež stimulujú sekréciu grelínu. Preto by ste sa mali vyhýbať jednoduchým cukrom a zaradiť do jedálnička veľké množstvo vlákniny. Je tiež dôležité jesť pravidelne každé 3-4 hodiny.
Vyhnite sa stresu a doprajte si dostatok spánku
Nedostatok spánku a vysoká hladina kortizolu (stresového hormónu) sú ďalším faktorom, ktorý zvyšuje hladinu hormónu hladu. Fyzická aktivita je tiež vaším najväčším spojencom v boji proti stresu. Umožňuje regulovať hladinu kortizolu po zvyšok dňa a zlepšuje náladu tým, že podporuje vylučovanie dopamínu a serotonínu (hormónov šťastia).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vypite ich hneď ráno nalačno a nebudete ľutovať. Rýchlo uvidíte účinky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.