04.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kritidech aromoon).
Ako sa staráte o paprade doma? Na jeseň môžu listy papradia zhnednúť a uschnúť. Táto rastlina má rada vlhkosť a suchý vzduch z radiátorov jej nerobí dobre. Ak chcete, aby v pokoji počkala na jar, môžete použiť niekoľko trikov. Zistite, čím zalievať paprade, aby pekne rástli.
Jednou z najobľúbenejších domácich rastlín v kvetináčoch je papraď. Za svoju popularitu vďačí nielen svojmu exotickému vzhľadu, ale aj nízkym nárokom a vysokej odolnosti voči rôznym podmienkam. Hoci je táto papraď nenáročná na údržbu, neznamená to, že na ňu môžete zabudnúť. Najmä na jeseň a v zime, keď teploty klesajú a v bytoch zapíname radiátory, potrebuje rastlina dodatočné posilnenie. Nemusíte však kupovať špeciálne živiny v záhradkárskych obchodoch. Dobré hnojivo si môžete pripraviť sami.
Čo nemá papraď rada? Táto rastlina neznáša sucho
Počas jesene a zimy môžu listy papradí uschnúť. Je to preto, lebo v našich domovoch zapíname kúrenie, ktoré vysušuje vzduch. Keďže papradie prirodzene rastie vo vlhkých tropických lesoch, sucho znáša ťažko. Ak si všimnete, že jej listy žltnú alebo hnednú a opadávajú, znamená to, že musíte konať. Príčinou je s najväčšou pravdepodobnosťou nedostatočné zavlažovanie.
- Papraď má rada vlhkú pôdu a vysokú vlhkosť.
- Odporúča sa ju zalievať raz alebo dvakrát týždenne, najlepšie naliatím vody do obalu alebo na tanierik pod kvetináč.
Výhodou bude aj umiestnenie zvlhčovača vzduchu v blízkosti rastliny. Ak takéto zariadenie nemáte, môžete listy papradia každých pár dní pokropiť vodou.
Čím hnojiť paprade? Aké je najlepšie hnojivo pre paprade? Môžete si ho vyrobiť sami doma
V chladných mesiacoch je dobré venovať zvýšenú starostlivosť posilneniu rastliny. Na sociálnych sieťach koluje populárny trik o zalievaní papradí mliekom. To má rastlinu zvlhčiť a dodať jej potrebné živiny, ale mnoho ľudí túto metódu používa nesprávne. Je dôležité si uvedomiť, že mlieko sa kazí, takže nemôžete mať prebytok. Ak tekutina zostane v kvetináči príliš dlho, nakoniec sa vyleje, čo bude mať na rastlinu zlý vplyv.
- Lepšou voľbou by bola živina vyrobená z banánu.
- Toto ovocie obsahuje veľké množstvo fosforu, ktorý posilňuje odolnosť papradí voči hubovým chorobám a útokom škodcov.
Ako si teda pripraviť takéto domáce hnojivo?
- Najprv nakrájajte veľmi zrelý banán so šupkou na malé kúsky.
- Potom všetko vložte do nádoby a zalejte vodou.
- Odstavte nádobu na 48 hodín. Po tomto čase bude hnojivo pripravené.
Kondicionér na banány sa môže aplikovať raz za mesiac.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Namiesto toho, aby ste ju vyliali, zalejte ňou papradie. Vyrastie veľa sviežich zelených listov
Toto papradie neznáša. Stráca všetku svoju vlhkosť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.