Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Domácnosť, Tipy,

Žlté škvrny na matraci? Okamžite ich odstráňte – sú živnou pôdou pre plesne, baktérie a roztoče

04.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olga Aniven). Žlté škvrny na matraci môžu byť výsledkom potu, vlhkosti alebo prachu. Nejde len o problém estetický, ale aj hygienický – môžu totiž...

04.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olga Aniven).

Žlté škvrny na matraci môžu byť výsledkom potu, vlhkosti alebo prachu. Nejde len o problém estetický, ale aj hygienický – môžu totiž obsahovať baktérie, ktoré prenikajú do matraca a ohrozujú zdravie a komfort spánku. Ako efektívne odstrániť žlté škvrny z matraca a ako obnoviť sviežosť matraca domácimi metódami? Tu je praktický návod.

Ako domácimi spôsobmi odstrániť škvrny z matraca a získať späť jeho sviežosť?
Foto: shutterstock/Olga Aniven

Prečo sa na matraci objavujú žlté škvrny?

Matrace sú obzvlášť náchylné na žlté sfarbenie v dôsledku priameho kontaktu s telom. Počas spánku telo produkuje pot, ktorý preniká do matraca a po čase zanecháva charakteristické škvrny. Obsahuje nielen vodu, ale aj rôzne chemické látky, ktoré môžu oxidovať a meniť farbu.

Vlhkosť, najmä v zle vetraných miestnostiach, môže viesť k žltým škvrnám a tvorbe plesní. Aj keď nevidíme jasné stopy po plesni, mikroskopické kolónie sa môžu skrývať v hlbších vrstvách materiálu. Preto je také dôležité matrac pravidelne čistiť, najmä prírodnými produktmi, ktoré sú pre pokožku bezpečné.

Akákoľvek kontaminácia (napríklad močom, najmä ak sú v dome malé deti alebo zvieratá) môže tiež viesť k trvalým žltým škvrnám.

Čo sa skrýva v žltých škvrnách?

Žlté škvrny na matraci sú potenciálnym prostredím pre baktérie, alergény a iné mikroorganizmy, ktoré môžu negatívne ovplyvniť naše zdravie. Tieto zmeny farby môžu byť výsledkom potu, vlhkosti a rôznych organických látok. Bohužiaľ, predstavujú niekoľko potenciálnych hrozieb:

Baktérie a iné mikroorganizmy

Pot okrem vody obsahuje aj minerály, kyselinu močovú, amoniak a bielkoviny, ktoré sú výborným médiom pre baktérie. Po preniknutí do matraca sa baktérie začnú množiť a ich prítomnosť môže spôsobiť nepríjemný zápach a viesť k zdravotným problémom. Staphylococcus aureus a Escherichia coli sú len niektoré z baktérií, ktoré sa môžu objaviť v takomto prostredí. Zvyšujú riziko kožných a respiračných infekcií najmä u ľudí s oslabenou imunitou;

Domáce roztoče

Vlhkosť, pot a odumreté kožné bunky sú ideálnymi podmienkami pre vývoj prachových roztočov, čo sú mikroskopické parazity nachádzajúce sa v domácom prachu. Roztoče sú jedným z hlavných alergénov spôsobujúcich alergické reakcie, ako je kašeľ, nádcha, svrbenie kože a podráždenie očí. Metabolické produkty roztočov, najmä ich výkaly, môžu zhoršiť kvalitu ovzdušia a zhoršiť príznaky astmy;

Huby a plesne

Matrace, ktoré nie sú správne vetrané alebo sa nachádzajú vo vlhkom prostredí, sa môžu stať ideálnym prostredím pre rast plesní a húb ako sú Aspergillus a Cladosporium. Spóry húb vdýchnuté počas spánku môžu byť škodlivé pre dýchací systém, najmä pre ľudí s alergiami, astmou alebo oslabenou imunitou. V priebehu času môže pleseň poškodiť aj štruktúru matraca a uvoľniť prchavé organické zlúčeniny, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu vzduchu v interiéri;

Zvyšky kožných buniek a biofilmy

Kým spíme, naše telo neustále vylučuje odumreté kožné bunky, ktoré sú ďalším zdrojom potravy pre baktérie a roztoče. Časom sa na povrchu matraca môžu vytvárať biofilmy, teda organické vrstvy, ktoré podporujú rast mikroorganizmov a sťažujú ich následné odstránenie. Takýto biofilm môže obsahovať ťažko odstrániteľné baktérie, ako je MRSA (meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus).

Žlté škvrny môžu obsahovať aj stopy iných organických látok, ako sú sliny, moč, prípadne aj zvyšky telovej kozmetiky (napr. krémy, oleje). Tieto látky prenikajú aj do matraca, čím poskytujú potravu pre mikroorganizmy. Moč obsahuje soli a amoniak, ktoré priťahujú baktérie a môžu viesť k nepríjemnému zápachu a usadzovaniu na povrchu matraca.

V žltých škvrnách sa môžu nachádzať aj sliny, moč alebo zvyšky krémov a olejov.
Foto: shutterstock/nidchita

Ako vyčistiť zažltnutý matrac?

Čistenie matraca zvyčajne vyžaduje niekoľko fáz, pretože škvrny prenikajú hlboko do materiálu. V závislosti od typu nečistôt je možné použiť rôzne techniky. Zistite, ako krok za krokom obnoviť sviežosť vášho matraca.

Pred začatím hlbšieho čistenia sa oplatí matrac dôkladne povysávať. Odstránite tak uvoľnené čiastočky prachu, roztoče a iné nečistoty, čo umožní lepšie vstrebávanie čistiacich prostriedkov.

Jedlá sóda je jedným z najjednoduchších a zároveň účinných domácich prostriedkov na žlté škvrny. Pomáha neutralizovať pachy a absorbuje vlhkosť.

  • Povrch matraca posypte sódou, nechajte niekoľko hodín (najlepšie 6-8 hodín) pôsobiť a potom dôkladne povysávajte. Najlepšie je opakovať túto kúru každých pár mesiacov.

Biely ocot zmiešaný s vodou v pomere 1:1 je perfektný na odstránenie mastných škvŕn a má aj antibakteriálne vlastnosti.

  • Biely ocot zmiešaný s vodou môžete naniesť pomocou rozprašovača a následne utrieť čistou handričkou. Ocot tiež účinne pomáha odstrániť zápach potu.

Peroxid vodíka je vynikajúci prostriedok na boj proti organickým škvrnám, ako je pot alebo sliny.

  • Nastriekajte na škvrny a nechajte asi 10-15 minút pôsobiť, potom jemne utrite vlhkou handričkou. Pamätajte však, že peroxid vodíka môže bieliť, preto sa vyhnite jeho použitiu na tmavých matracoch.
  • Na jemné čistenie stačí zmiešať niekoľko kvapiek prostriedku na riad s teplou vodou. Jemne votrite zmes handričkou do škvrny a potom ju utrite suchou handričkou.

Oplatí sa použiť aj ochranné kryty. Sú vodeodolné, ľahko umývateľné a dokonale chránia matrac proti škvrnám a nečistotám. Nezabúdajte ani na pravidelné otáčanie matraca a vetranie vonku. Predídete tak hromadeniu vlhkosti a tvorbe plesní.

Pred hĺbkovým čistením matrac povysávajte, aby ste odstránili prach a roztoče a pripravili ho na aplikáciu čistiacich prostriedkov.
Foto: shutterstock/InFocus.ee

Ako vyčistiť škvrny od potu na matraci? Domáce opravné prostriedky

Škvrny od potu sú jedným z najčastejších zafarbení, ktoré sa na matracoch objavuje. Ľahko ich odstránite použitím kombinácie jedlej sódy a octu.

  • Na škvrnu nasypte sódu bikarbónu a potom ju postriekajte octom. Dôjde k chemickej reakcii (peneniu), ktorá pomôže odstrániť nečistoty. Po vysušení všetko povysávame.

Citrón a soľ sú účinným riešením aj na škvrny od potu.

  • Naneste zmes citrónovej šťavy a soli na škvrnu a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Matrac tak vybielite a osviežite. Pamätajte však, že táto metóda funguje najlepšie na svetlých matracoch, pretože citrónová šťava má rozjasňujúce vlastnosti.

Na intenzívnejšie škvrny použite pastu zo sódy bikarbóny a peroxidu vodíka.

  • Naneste zmes na škvrny, nechajte zaschnúť a potom odstráňte zvyšky pomocou vysávača. Táto technika je obzvlášť účinná na silné škvrny od potu.

Borax alebo tetraboritan sodný sa tiež používa ako čistiaci prostriedok.

  • Na škvrnu je možné naniesť roztok bóraxu a vody a následne dôkladne zotrieť vlhkou handričkou. Borax pôsobí antibakteriálne a zabraňuje množeniu baktérií, vďaka čomu zostane matrac dlhšie svieži.
Tetraboritan sodný, známy ako borax, je čistiaci prostriedok, ktorý zabraňuje množeniu baktérií a predlžuje životnosť matraca.
Foto: shutterstock/Isaeva Studio

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Už nemusíte kupovať prací prášok. Stačí si ich priniesť z parku

Zabudnite na špinavú škárovaciu hmotu. Nastriekajte, nechajte 30 minút pôsobiť a sledujte, ako sa leskne


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Domáce tablety do umývačky riadu. Namiesto míňania si ich vyrobte z toho, čo máte doma

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PeterVrabel). Hoci je umývačka riadu neoceniteľným pomocníkom v kuchyni, jej používanie nás môže vyjsť draho. Najdrahšie sú tablety do…

Prečo sa na lopatkovcoch objavujú tmavé škvrny? Takto sa ich zbavíte

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Iryna Imago). Lopatkovec je jednou z najobľúbenejších črepníkových rastlín pestovaných v bytoch. Nie je príliš náročný na starostlivosť a…

Čistenie zásuvky a tesnení práčky. Okamžitý spôsob, ako odstrániť čierny povlak a nepríjemný zápach

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nadezhda Mikhalitskaia). Dnes si už ťažko predstaviť život bez práčky, pričom ešte pred niekoľkými desaťročiami to bol luxus. Do…

Tipy,

Bundu perte len týmto spôsobom. V opačnom prípade sa rýchlo znehodnotí

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pixel-Shot). Pérové bundy sú jedným z najobľúbenejších vrchných odevov. Osvieženie a pranie tohto typu odevu však môže byť problematické.…

Chradnú rastliny v kvetináčoch počas vykurovacej sezóny? Odpoveďou je súprava prvej pomoci

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stephanie Frey). Jesenné a zimné obdobie môže byť pre črepníkové rastliny skutočnou výzvou. Mnohé druhy začnú počas vykurovacej sezóny…

Auto Trendy

Prečo riskovať pokutu? Naučte sa kedy a ako používať zadné hmlové svetlá!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Zákon prikazuje montovať na vozidlá zadné hmlové svetlá. Za ich nesprávne používanie hrozí pokuta. Kedy by sme ich mali používať? Nie všetci vodiči ich vedia…

Osem dôvodov, prečo sa motorky stanú vašou novou závislosťou: Prestaňte sa obmedzovať autami!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Jazdenie na autách ma fascinuje čoraz menej, zatiaľ čo motorky ma úplne očarili. Po dôkladnom zamyslení som prišiel k jednoznačnému záveru: motorky sú jednoducho lepšie.…

Marcopolo uvádza na trh Nomade: 4x4 dieselový obytný automobil

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Vďaka špičkovej technológii a exkluzívnemu dizajnu spája Nomade robustnosť a pohodlie. Marcopolo Motorhome, divízia spoločnosti Marcopolo

Objasnené: Ako bude fungovať nové chladiace zariadenie pre jazdcov F1

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Exkluzívny pohľad na fungovanie nového chladiaceho zariadenia, ktoré FIA schválila na rok 2025. Prototyp FIA pre nové chladiace zariadenie formuly 1 využíva chladenú vodu, ktorá…

Hybridné superauto na každodenné používanie? Arthurov McLaren má 700 koní, ale kosti vám nezlomí

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Po meste v elektrickom režime a za mestom na kľukatej ceste naštartujem revúci motor V6 Turbo. McLaren Arthur je hybridný superautomobil, s ktorým sa dá…

Bugatti sa nezastaví na 490 km/h. Výrobca chce prekonať hranicu 500 km/h

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Bugatti Chiron Chiron Super Sport 300+ prekonal rekord najrýchlejšieho sériovo vyrábaného auta na svete, ale výrobca sa pri tom nechce zastaviť. Spoločnosť naznačuje, že ďalším…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov