05.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Michele Ursi).
Jeseň v záhrade je obdobím veľkých príprav na príchod chladného počasia. Zakrývanie rastlín na zimu je jednou z úloh, ktoré rozhodujú o kráse záhonov v nasledujúcej sezóne, ako aj o budúcej úrode. Zistite, ktoré druhy potrebujú ochranu a čím zakryť stromy a kríky pred príchodom mrazov.
Ktoré stromy je potrebné na zimu zakryť?
Zima škodí rastlinám rôznymi spôsobmi. Problémy spôsobujú nielen nízke teploty, ktoré spôsobujú zamrznutie a odumretie výhonkov a koreňov, ale aj vystavenie vetru, zimnému slnku alebo nedostatok vody v zľadovatenej pôde. Dospelé stromy sú zvyčajne voči týmto nepriaznivým okolnostiam odolné, ale existujú aj výnimky z tohto pravidla.
Ktoré stromy je potrebné na zimu zakryť?
- Predovšetkým mladé ovocné stromy, najmä čerešne, marhule, nektárinky a broskyne.
- Veľmi dôležité je tiež zakryť rastliny vysadené na jeseň, aj keď ide o odolnejšie odrody jabĺk alebo hrušiek.
Chrániť treba najmä kmeň a bázu kmeňa, ale v prípade mladých kôstkovín sa odporúča zakryť celú korunu.
- Mladé stromčeky magnólie, javora dlaňolistého, katalpy, ľaliovníka a metasekvoje čínskej, druhov z mierne teplejších oblastí, tiež potrebujú ochranu.
Zakrývanie kríkov na zimu
Mnohé obľúbené okrasné kríky tiež nie sú prispôsobené rozmarným slovenským zimám a potrebujú ochranu, aspoň počas prvých niekoľkých rokov. To je daň, ktorú záhradníci platia za pestovanie druhov, ktoré sa v našich klimatických podmienkach prirodzene nevyskytujú. Zakrývanie kríkov na zimu však nezahŕňa veľa práce.
- Okrem iných musíme chrániť kvitnúce kríky, ako sú rododendrony, azalky, leucothoe, zemolezy a kalmie, ako aj ibištek sýrsky a rôzne hortenzie.
- Vresy, vresovce, mahónie a pieris, ktoré nestrácajú listy, ale majú plytké korene a sú citlivé na mráz, by sa tiež mali na zimu zakryť.
- To isté platí aj pre mladé tuje, cyprusy a vavrínovce, najmä ak ich pravidelne tvarujete.
- Väčšina ruží, najmä veľkokveté ruže, záhonové ruže a miniatúrne ruže, nezvládne ani mráz – popínavé, divoké a historické druhy sú odolnejšie.
Ochrana ruží musí byť veľmi dôkladná a zahŕňa nielen ochranu koreňového systému a hlavného kmeňa, ale aj celej rastliny – na túto úlohu sú ideálne tradičné slamenice.
Zakrývanie popínavých rastlín na zimu
Popínavé rastliny zvyčajne spôsobujú záhradníkom menej problémov, pretože niektoré sú plne mrazuvzdorné, zatiaľ čo iné, ako napríklad kapucínky, sú letničky. V niektorých prípadoch je však potrebné zakryť popínavé rastliny na zimu.
- Do tejto kategórie patria takmer všetky plamienky, pričom by sa mali chrániť korene, a to vytvorením kopčeka okolo rastliny, ako aj nadzemná časť.
- Aj akébie (troj- a päťpočetné) a vistérie (čínske a kvetnaté) potrebujú dôkladné zimné prikrytie.
Okrem toho sú mnohé popínavé rastliny v prvých troch rokoch po výsadbe citlivé na mráz – napr. ružová japonská hortenzia a brečtan popínavý by sa mali v tomto období prikrývať.
Kedy a čím zakryť stromy a kríky?
Diskusia o ideálnom čase na zakrytie kríkov a popínavých rastlín ešte nie je jednoznačne vyriešená. Skoršie zakrytie znižuje riziko zamrznutia výhonkov v dôsledku nečakaných mrazov, zatiaľ čo neskoršie zakrytie pomáha znížiť počet škodcov, ktorí prezimujú v okolí rastliny.
Výber termínu závisí od požiadaviek konkrétneho druhu, ale aj od prevládajúcich poveternostných podmienok v danom roku.
- Väčšina odborníkov sa však zhoduje, že optimálny termín predstavuje prvá polovica novembra, ak už mrazy dosiahli -5 °C a pôda na vrchu zamrzla.
Odpoveď na otázku, čím zakryť stromy a kríky, je ešte zložitejšia. Možno použiť prírodné materiály aj syntetické textílie.
Odporúčame najmä:
- záhradná pôda a opadané lístie – ideálne na kopčekovanie;
- vetvy ihličnanov, ktoré sa môžu použiť na výrobu koreňových krytov alebo celých rastlín;
- borovicová kôra – odporúča sa najmä pre kopcovité hortenzie a vresy;
- slamené rohože – ideálne na zakrytie ruží alebo mladých ovocných stromov;
- jutové vrecia a fólie – odporúčané pre kríky a ovocné stromy;
- biela agrotextília – univerzálny kryt na nadzemné časti rastlín, ktorý býva k dispozícii aj ako praktická kukla viazaná šnúrkou.
V mnohých prípadoch optimálna zimná ochrana zahŕňa viacero vyššie uvedených materiálov, napr. kombináciu agrovlákna a kopy z borovicovej kôry.
Zakrývanie rastlín vysadených na jeseň
Na záver musíme pripomenúť, že citlivosť na mráz do veľkej miery závisí od stupňa rozvoja koreňového systému. Preto sa odporúča zakryť rastliny vysadené na jeseň, aj keď sú teoreticky odolné voči mrazu. Zimy bez snehu s mrazmi alebo veľkými výkyvmi teplôt predstavujú nebezpečenstvo najmä pre mladé trvalky, kríky a stromy. Je lepšie ich prikryť, ako neskôr trpko ľutovať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako používať drevnú štiepku v záhrade? Prečo ju kompostovať, na čo ju použiť
Pred zimou tieto chyby nerobte. Mohli by ste vážne poškodiť rastliny vo vašej záhrade
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.