05.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kostiantyn Voitenko).
Letušky musia pri svojej práci dodržiavať mnohé zložité pravidlá. Požiadavky sú veľmi vysoké, pretože od toho závisí bezpečnosť celého lietadla a pohodlie cestujúcich. Posádka má prísne definované spôsoby riešenia rôznych situácií. A jedno z nich je, že sedí na rukách. Prečo letušky zastávajú túto konkrétnu pozíciu? Vysvetľujeme.
Letušky počas letu väčšinou sedia na rukách. Ide o zámernú akciu
Čo vlastne robia letušky? Sú výkladnou skriňou leteckých spoločností, slúžia aj cestujúcim, poskytujú im dôležité informácie o lete a starajú sa o to, aby sa všetci cítili dobre. Ide o veľmi zaujímavú, ale aj mimoriadne náročnú prácu, na ktorú musíte mať primerané fyzické a psychické predpoklady.
Mnoho ľudí si vôbec neuvedomuje, čo vlastne letušky robia. A počas letu ich čaká oveľa viac povinností, ako len podávanie jedál a nápojov a odpovedanie na otázky zvedavých či vystresovaných cestujúcich. Počas letu je všetko presne definované a naplánované. Aj poloha, v ktorej sedia. Prečo na rukách?
Nie preto, že by im bola zima alebo stiesnené. Dôvod je iný – ide o bezpečnostné dôvody.
- Stevardi a letušky zaujmú pozíciu, ktorá minimalizuje riziko zranenia v prípade neplánovaných situácií. To je dôvod, prečo letušky sedia strnulo vzpriamene s opretým chrbtom a nohami a rukami v lone alebo pod stehnami.
Podľa simpleflying.com sa konkrétny postoj však môže líšiť v závislosti od konkrétnej spoločnosti.
- Ľudia otočení dopredu by mali mať chodidlá mierne za kolenami.
- Tí, ktorí sú otočení dozadu, by mali mať nohy mierne vpredu.
Iný príbeh je, keď sa stane nehoda. Potom je prijatá pozícia, v ktorej spodná časť tela zostáva rovnaká, ale jedna ruka je na druhej a je umiestnená za hlavou s lakťami otočenými dovnútra. To umožňuje palubnému personálu počuť a vydávať núdzové príkazy a zároveň chrániť ich tváre a hlavy.
Aké tajomstvá ešte skrýva povolanie letušky?
A to je len jeden z mnohých bezpečnostných postupov, ktoré musia letušky ovládať. Dlhý je aj zoznam zákazov, medzi ktoré patrí napríklad jedenie v prítomnosti cestujúcich. Posádka lietadla tiež nesmie prijímať sprepitné. Letušky majú tiež zakázané zvyšovať hlas alebo prejavovať nadradenosť. Mali by hovoriť ticho, pevne a priateľsky, a tak vzbudzovať dôveru.
Predpisy dokonca aj špecifikujú, aké šperky môžu letušky nosiť. Povolené sú jedny malé náušnice, jedna do každého ucha a jeden prsteň. Z bezpečnostných dôvodov nemôžu nosiť náramky ani retiazky na krk. V poslednej dobe sa mnohé letecké spoločnosti rozhodli poľaviť vo svojich predpisoch o vzhľade a povolili nezvyčajné účesy či tetovania. Ďalším povinným prvkom oblečenia sú malé elegantné hodinky, ktoré personálu umožňujú zaznamenávať čas.
Palubní sprievodcovia majú tiež svoj vlastný kód, ktorý používajú na komunikáciu. Vďaka tomu zdieľajú informácie bez zbytočného stresu pre cestujúcich. Cestujúci nepotrebujú predsa znalosti o hrozbách či problémoch počas letu, pretože aj tak nepomôžu a ich panika môže situáciu len zhoršiť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dve cestujúce ženy sa v lietadle navzájom pobili. Všetko kvôli nápisu na ich šiltovkách
Narastajúce meškania na letiskách. Dôvod? Botox a plastická chirurgia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.