6.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Gamzova Olga).
Čo sa dá povedať o krupici? Zvyčajne sa spája s jedlom pre deti a tých, ktorí majú žalúdočné problémy. Ukazuje sa, že ide o vďačný produkt, ktorý ponúka oveľa viac, ako by ste možno očakávali. Je ľahko stráviteľná a jej využitie ďaleko presahuje rámec výlučne jedla pre najmenších. S čím jete krupicu? Poďme to zistiť.
Krupica z kuchyne
Krupica, známa aj ako semolina, je vysoko spracovaný produkt vyrobený z pšenice. Je biela, krémová, sypká a má jemnú, sladkú vôňu a chuť, preto sa najčastejšie používa do dezertov. Keďže sa vyrába z pšenice, je vysoko kalorická, ale zároveň ľahko stráviteľná, čo je vhodné pre deti, ľudí so žalúdočnými problémami a rekonvalescentov, pretože ich rýchlo postaví na nohy.
Na druhej strane môžete nájsť aj celozrnnú krupicu alebo špaldovú krupicu. Ich chuť je výrazne odlišná, ale na druhej strane poskytujú plnohodnotnú vlákninu, ktorá pomáha črevám pracovať naplno a účinne zvládať výkyvy hmotnosti.
Máte doma krupicu? Použite ju týmto spôsobom
V niektorých domácnostiach sa krupica varí s vodou a je základom mnohých jedál. Krupica môže mať rôznu konzistenciu: ak má byť pochúťkou pre deti alebo rekonvalescentov, musí sa pridať viac vody. Čím menej tekutiny, tým je výrobok pevnejší: potom sa z neho dajú vyrobiť napríklad halušky, ktoré sú výbornou náhradou cestovín napríklad vo vývare.
Často sa krupica varí v mlieku, čo len zvýrazní jej jemný charakter. Ak k nej v tejto podobe pridáte sirup alebo džem, získate ľahko stráviteľné a sýte jedlo, ktoré rýchlo zaplní prázdne brušká vašej rodiny. Ak máte náhodou po ruke kokosové mlieko, môžete ho použiť na prípravu krupice: dodáte tak pomerne obľúbenej pochúťke novú a zaujímavú chuť, ktorá môže tento pre niekoho zdanlivo nudný pokrm povýšiť.
Krupica sa dá použiť na mnoho ďalších spôsobov. Stačí sa pozrieť na jednoduchý trik žien v domácnosti, ktoré ju používajú ako náhradu strúhanky pri pečení, napr. na posypanie tortovej formy. V súčasnosti sa krupica môže považovať aj za zahusťovadlo rôznych hmôt. Z tohto dôvodu je veľmi obľúbený jablkový koláč s krupicou – ideálny na dlhé jesenné večery.
Čo sa nachádza v krupici?
Hoci sa krupica považuje za ľahko stráviteľnú, ale zároveň kalorickú, nie je bohatá na živiny. Poskytuje však to, čo sa nachádza v pšenici, a to vitamíny skupiny B. Práve tie majú celkovo priaznivý vplyv na organizmus, najmä na kardiovaskulárny a nervový systém. Skromné zastúpenie vitamínov je kompenzované zastúpením prvkov draslíka, železa a medi.
Kto môže jesť krupicu?
Krupicu môžu jesť deti aj dospelí. Neexistujú žiadne vekové kontraindikácie na jej zaradenie do jedálneho lístka. Na druhej strane sa odporúča, aby ju užívali najmä tí, ktorí majú problémy ako:
- vredy,
- ochorenia pečene a žlčových ciest,
- všeobecné tráviace problémy,
- zápalové stavy žalúdka a čriev,
- pooperačné stavy.
Hoci je krupica ľahko stráviteľná, existuje aj skupina, ktorá by po nej nemala siahať. Keďže sa vyrába z pšenice, je v nej prítomný lepok. Preto by sa mu mali vyhýbať tí, ktorí naň trpia neznášanlivosťou alebo bojujú s celiakiou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Uvarte, preceďte a premiešajte. Po jedle sa upraví tlak a zvýši imunita
Mama ich podávala namiesto cestovín. Krupicové halušky do vývaru
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.