06.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Elena Medoks).
Papraď je jednou z najčastejšie vyberaných črepníkových rastlín. Vnáša do interiéru sviežosť a prirodzenú atmosféru. Zaujímavosťou je, že nie je len dekoráciou, ale slúži aj ako čistič vzduchu. Ak si chcete užiť jej krásu, musíte jej poskytnúť vhodné podmienky. Bohužiaľ, veľa ľudí robí chybu, kvôli ktorej rastlina rýchlo vädne a vädne. Na čo by ste teda mali pamätať pri papradi?
Paprade doma sú pomerne nenáročné na starostlivosť a pestovanie. Len nezabudnite na základy, aby bujne rástli a zútulnili interiér. Pre svoje vlastnosti a vzhľad sú mimoriadne cenené, no bohužiaľ veľa ľudí sa o ne nevie dostatočne dobre starať. Výsledkom je, že namiesto krásnej črepníkovej rastliny budú miestnosť „zdobiť“ zvädnuté alebo zvädnuté trsy listov.
Starostlivosť o papraď doma. Čo by ste si mali pamätať?
Paprade patria medzi tie črepníkové rastliny, ktoré sa hodia do každého interiéru. Často sa vyberajú do bytov, domov a kancelárskych priestorov. Vo všeobecnosti nie sú náročné na starostlivosť, no niekedy sa s nimi vedia poriadne natrápiť aj skúsení záhradkári. Preto je dôležité postarať sa o kľúčové prvky, vďaka ktorým budú môcť paprade bujne rásť a dopĺňať mnohé interiéry.
Preto je dobré začať so správnym substrátom. Paprade sa najlepšie cítia v ľahkej, priepustnej a úrodnej pôde, ktorá im zabezpečí primeranú vlahu. V záhradkárskych predajniach ľahko kúpite špeciálnu zmes určenú na pestovanie papradí.
Keď už hovoríme o pôde, oplatí sa venovať pozornosť aj hnojeniu. Najlepšie je zvoliť prírodné hnojivá, ktoré rastline dodajú potrebné minerály. Najlepšie je hnojiť paprade pravidelne každý týždeň alebo dva. Toto je obzvlášť dôležité počas vegetačného obdobia, t.j. od jari do konca leta.
Zalievanie paprade. Rozhodujúce sú podmienky vlhkosti
Základnými prvkami, od ktorých závisí blaho paprade, sú vhodné umiestnenie a vlhkosť. Tieto rastliny potrebujú mierne, ale pravidelné zavlažovanie. Častou chybou, ktorá vedie k vädnutiu papradí, je „stojaca“ voda. Nadmerné zalievanie rastliny môže spôsobiť hnilobu koreňov a tým uschnutie alebo vyschnutie.
Aby ste sa vyhli tejto chybe, zalejte papraď, keď vrchná vrstva pôdy mierne preschne. Toto je najlepší čas na zalievanie rastliny vodou pri izbovej teplote. Na tento účel je dobré použiť prevarenú vodu alebo dažďovú vodu, keďže paprade preferujú mäkkú vodu.
Pre papraďorasty je jednou z najdôležitejších podmienok vlhkosť. A nejde len o polievanie, ale aj o správnu hydratáciu. Príliš suchý vzduch môže vašu papraď vystaviť mnohým problémom. Na to sa oplatí pamätať najmä počas vykurovacej sezóny.
Papraď umiestnená v blízkosti teplého radiátora nie je dobrý ťah. Oplatí sa preto dbať na správnu zálievku listov, keďže táto rastlina je tropická rastlina, ktorej sa darí vo vlhkom prostredí.
Kde má byť papraď umiestnená? Okno naozaj nie je až tak dobrá voľba
Už bolo spomenuté, že pre správny rast paprade je rozhodujúce aj vhodné umiestnenie. Mnoho ľudí dáva túto rastlinu na parapet a zrazu začne chradnúť. To všetko preto, že papraď netoleruje priame slnečné svetlo. Najlepšie rastie na svetlých miestach s rozptýleným svetlom.
Paprade vystavené priamemu ostrému svetlu nebudú zdravou a atraktívnou bytovou dekoráciou. Rýchlo zvädnú alebo ich listy začnú odumierať a hnednúť. Pre zdravý rast paprade je preto rozhodujúca vhodná poloha. Dobré miesto na to je blízko okna, najlepšie na sever alebo na východ.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Stačí pridať túto výživu a lopatkovec bude rásť ako nikdy predtým. Je takmer zadarmo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.