6.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Marefoto).
Slovenská kuchyňa sa nezaobíde bez zemiakov, ktoré sú prílohou mnohých jedál. Aby ste si ich mohli vychutnávať počas celej zimy, stojí za to premýšľať o tom, ako ich skladovať. Je dôležité, aby zelenina nezhnila alebo nezačala klíčiť, čo by ovplyvnilo jej kvalitu. Navrhujeme, ako skladovať zemiaky v zime a ako ich pripraviť, aby si zachovali chuť a výživové vlastnosti.
Ako pripraviť zemiaky na skladovanie?
- Na skladovanie sú vhodné len neskoré, zrelé odrody zemiakov. Tie majú hrubšiu šupku, ktorá sa nelúpe. Pred uskladnením ich však na to dobre pripravte.
- Kúpené alebo zo zeme vykopané zemiaky očistite, ale v žiadnom prípade ich neumývajte.
- Pred uskladnením hľúz v pivnici ich nechajte približne dva týždne schnúť pri teplote 12 až 18 stupňov Celzia. To umožní, aby ich šupka stvrdla a zacelila.
- Po dvoch týždňoch je potrebné zemiaky schladiť a oklepať z nich zaschnutú zeminu.
- Na skladovanie si vyberte zdravé hľuzy, ktoré neboli napadnuté žiadnymi hubovými chorobami. Je lepšie odstrániť niekoľko podozrivo vyzerajúcich zemiakov, než nechať ich infikovať zvyšok zásob napríklad spórami. Spôsobia hnilobu celej dávky zeleniny.
Ako skladujete zemiaky v zime?
Pri skladovaní zemiakov v zime sú najdôležitejšie tri faktory:
- teplota
- vlhkosť
- nedostatok svetla
V príliš teplom a svetlom prostredí hľuzy vyklíčia. Príliš veľa vlhkosti spôsobí ich hnilobu a príliš málo ich vysuší a stratia svoju pevnosť. Ideálne parametre na skladovanie zemiakov počas zimy sú prísne:
- teplota približne 5 – 8 stupňov Celzia
- vlhkosť 80 – 90 %
- tmavé miesto
- nádoby, ktoré umožňujú zemiakom dýchať
Ak máte pivnicu, pravdepodobne spĺňa všetky tieto kritériá. Zemiaky skladujte v plátennej taške alebo krabici, ktorá umožní prístup vzduchu. Ak je vaša pivnica príliš teplá, ochlaďte ju častým vetraním. Na druhej strane, ak teplota príliš klesne, zemiaky si budú vyžadovať dodatočné zakrytie kartónovými škatuľami alebo slamou. Z času na čas skontrolujte stav zeleniny a vyhoďte hnijúce alebo klíčiace exempláre.
Problémom pri skladovaní zemiakov je hniloba. Pri vlhkosti potrebnej na ich skladovanie nie je ťažké ju získať.
Môj starý otec mal jeden spôsob, ako to riešiť:
- Medzi uskladnené zemiaky vložil niekoľko bobkových listov. Tie majú baktericídne a fungicídne vlastnosti a práve hubové patogény sú najčastejšou príčinou hniloby zemiakov.
Existuje aj domáci liek na klíčiace zemiaky:
- Do vreca alebo škatule s hľuzami vložte niekoľko jabĺk. Tie vylučujú etylén, ktorý brzdí proces klíčenia a môže ho oddialiť až o dva mesiace.
Ak zemiakom zabezpečíte vhodné podmienky, môžete ich v pivnici skladovať až šesť mesiacov.
Môžete jesť naklíčené zemiaky?
Niektorí ľudia, keď vidia, že hľuzy naklíčili, ich pri šúpaní jednoducho odrežú a zeleninu použijú v kuchyni. To je však chyba.
Nemôžete jesť zemiaky, ktoré vyklíčili a zozelenali, pretože produkujú solanín, ktorý je pre nás toxický. Veľa ho je najmä v klíčkoch a očkách, z ktorých vyrastajú.
- Ak je klíčkov málo, môžeme ich opatrne vyrezať spolu s celým očkom.
- Na druhej strane, ak je klíčkov viac a hľuza je zelená, je lepšie ju vyhodiť, ako riskovať svoje zdravie.
Solanín chráni zemiaky pred UV žiarením, ale pri konzumácii človekom môže spôsobiť otravu. Príznaky zahŕňajú nevoľnosť, hnačku a zvracanie, kŕče a vo veľkých dávkach dokonca smrť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako dlho vydržia varené zemiaky v chladničke? Po tomto dátume buďte opatrní. Noc v kúpeľni je istá
Buble, syčí, pení. Kedy ide zásoba kyslej kapusty do koša?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.