Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Záhrada, Zdravie,

Jeho plody pomáhajú pri infekciách a sú vhodné na konzervovanie. Brusnica – zaujímavé odrody, prerezávanie a starostlivosť

9.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anna Shepulova). Brusnica je dlhoveký ker, ktorého plody bohaté na vitamíny sú ideálne na konzervovanie. Pestovanie brusníc nie je náročné, hoci treba mať na...

9.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anna Shepulova).

Brusnica je dlhoveký ker, ktorého plody bohaté na vitamíny sú ideálne na konzervovanie. Pestovanie brusníc nie je náročné, hoci treba mať na pamäti, že ako mimoriadne kyslomilná rastlina má osobitné požiadavky na pôdu. Čo ešte stojí za to vedieť o brusniciach? Pozrite si, ako pestovať brusnice vo vašej záhrade.

Brusnica obyčajná (Vaccinium vitis-idaea) je dlhoveký ker s cennými plodmi.
Foto: shutterstock/Anna Shepulova

Brusnica – dlhoveký ker

Brusnica obyčajná ( Vaccinium vitis-idaea ), nazývaná aj červená čučoriedka, je menej rozšírená ako jej príbuzná čučoriedka. Rovnako ako ona však rodí mimoriadne cenné plody, ktoré nachádzajú v kuchyni široké využitie. Tomuto dlhovekému a odolnému vždyzelenému kríku sa darí aj v našich klimatických podmienkach. Brusnice sa vyskytujú vo voľnej prírode, najmä v lesoch a na vresoviskách, ale dajú sa úspešne pestovať aj v záhrade.

Tento nízky krík, vysoký len 30 cm, môže v záhrade rásť a prinášať plody mnoho rokov. Treba mu však poskytnúť vhodné podmienky, pretože uprednostňuje kyslú pôdu. Inak nie je mimoriadne náročný a nepotrebuje veľkú starostlivosť. Je veľmi odolná voči mrazu, chorobám a škodcom, takže ju zvládnu aj začínajúci záhradníci.

Brusnica sa pestuje pre svoje cenné plody, ale treba ju oceniť aj pre jej nápadný vzhľad. Od mája do júla prináša tento malý ker biele alebo bledoružové zvončekovité kvety v strapcoch. Počas celého roka jej pôvab dodávajú lesklé vždyzelené listy a jemne sieťované stonky. Zdobia ho aj guľovité červené plody, ktoré sa v závislosti od odrody môžu zbierať od júla do októbra. Mnohé odrody počas sezóny plodenie opakujú.

Brusnica rastie v lesoch, ale dá sa pestovať aj v záhrade.
Foto: youtube.com/@yuri-nolidzvhrsti8530

Zaujímavé odrody brusníc

Ako sme už spomenuli, brusnice môžeme spozorovať počas prechádzok v lesoch alebo vresoviskách, kde rastú divoko. Na pozemkoch naopak vysádzame ušľachtilé odrody, ktoré sú plodnejšie a prinášajú väčšie plody. Ich chuť sa môže mierne líšiť v závislosti od vybranej odrody, hoci na rozdiel od plodov obľúbených brusníc je vždy trochu trpká. Môžeme sa rozhodnúť pre kríky, ktoré rodia skoro (napr. v júli) alebo o niečo neskôr (v septembri a októbri). Najzaujímavejšie sú však tie odrody, ktoré plodia dvakrát za sezónu.

Ktoré odrody brusníc by sme si mali vybrať? Tu je niekoľko návrhov:

  • Brusnica ‚Linnea‚ – plodí v júli a potom ešte raz v septembri. Silne rastie;
  • Brusnica ‚Sanna‚ – rodí dvakrát ročne, prináša sladké a kyslé plody;
  • Brusnica ‚Runo Bielawskie‚ – odroda, ktorá sa vyznačuje silným rastom a vysokou úrodou. Plodí dvakrát: v auguste a októbri;
  • Brusnica „Koralle“ – plodí najprv v auguste a potom v septembri alebo októbri;
  • Brusnica „Red Pearl“ – jej kyslé plody sa objavujú dvakrát za sezónu: v auguste a októbri;
  • Brusnica „Sussi“ – veľmi hojné plody v polovici leta. Neskoro na jeseň opäť rodí, ale je ich menej.
Najzaujímavejšie odrody brusníc opakujú ovocie.
Foto: youtube.com/@yuri-nolidzvhrsti8530

Pestovanie brusníc a starostlivosť o ne

Brusnice môžu zdravo a hojne plodiť niekoľko rokov, ale potrebujú na to vhodné podmienky. Tie sa dajú v záhrade pomerne ľahko zabezpečiť dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad. Ako sa pestujú a ošetrujú brusnice? Niekoľko najdôležitejších rád uvádzame nižšie.

  • Pôda – brusnice môžu rásť aj v chudobnej alebo stredne bohatej humusovej pôde, musí však byť veľmi kyslá. Vhodné pH substrátu pre tento ker sa pohybuje v rozmedzí 3,5 – 4,5. O vhodné pH pôdy je potrebné dbať v čase výsadby rastliny, ako aj neskôr, v ďalších rokoch pestovania.
  • Poloha – Pestovanie tejto rastliny je najlepšie na slnečných stanovištiach. Ak také nemáte, môžete zvoliť mierne tienisté miesto.
  • Výsadba – pred výsadbou brusníc vyplejte burinu a okyslite pôdu. Na tento účel zmiešajte pôdu s kyslou rašelinou, pilinami z ihličnanov, kyslým kompostom (napr. z ihličnanov) alebo sírou. Krík je najlepšie vysádzať na jar alebo na jeseň. Okolo neho ihneď rozprestrite kyslý mulč – ten ochráni mladé rastliny pred mrazom, uľahčí ich zakorenenie, zníži pH pôdy a dodá humus. To všetko sa prejaví v lepšom rodení.
  • Zalievanie – brusnice by sa nemali zalievať často, pretože nemajú rady vlhkú pôdu. Pôdu však nenechajte úplne vyschnúť (mala by byť mierne vlhká).
  • Hnojenie – brusníce prihnojujte na jar (v apríli alebo máji) a začiatkom leta (v druhej polovici júna). Používajte hnojivá určené pre kyslomilné rastliny alebo kyslý kompost.

Pokračujeme na jeseň

  • Mulčovanie – na jeseň ho potrebujú tak nedávno vysadené, ako aj dlho rastúce kríky. Používajte len také mulčovacie prostriedky, ktoré okysľujú substrát – piliny a ihličnaté štiepky, ihličie, borovicovú kôru alebo šišky.
  • Rez – staré kríky možno omladiť skrátením všetkých výhonkov tesne nad zemou v marci. Tento postup by sa mal vykonávať každých 5 až 7 rokov.
  • Mrazuvzdornosť a prezimovanie – brusnica je mrazuvzdorná rastlina, ktorú netreba pred zimou prikrývať.
  • Choroby a škodcovia – kríky rastúce v kyslej pôde, ktoré nie sú nadmerne zavlažované, nebývajú choré. Nenapádajú ich ani škodcovia.
Pri pestovaní brusníc je najdôležitejšia kyslosť pôdy.
Foto: shutterstock/FotoHelin

Aké vlastnosti majú brusnice?

Brusnice sú cenené pre svoje jedlé guľovité plody so sladkokyslou, mierne horkou chuťou. Môžu sa jesť surové, ale nie každému vyhovuje ich trpkosť. Z tohto dôvodu sa najčastejšie používajú na varenie a výrobu konzerv. Z brusníc možno pripraviť lahodné kompóty, želé, konzervy a šťavy. Sú tiež vynikajúcim doplnkom domáceho pečiva a jedál, najmä pečeného mäsa a rýb. Brusnice sa dajú dlhodobo skladovať v mrazničke.

Bobule brusníc sú pokladom zdravia. Tieto malé guľôčky, mimoriadne bohaté na antokyány, fenoly, vitamíny C a A, vlákninu, železo a fosfor, sa oplatí zaradiť do každodenného jedálnička. Majú protizápalový účinok, posilňujú imunitu organizmu a podporujú liečbu prechladnutia, ako aj tráviaci systém. Mimoriadne cenné sú nielen plody, ale aj listy brusníc. Tie sa v bylinnej medicíne používajú ako dezinfekčný prostriedok, ktorý môže pomôcť pri tráviacich ťažkostiach a infekciách močových ciest. Pred ich takýmto použitím sa však poraďte so svojím lekárom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Skvost v domácej špajze. Brzdí tvorbu krvných zrazenín, chráni pred embóliou

Je lepší ako čaj s citrónom. Posilňuje imunitu, preto sa ho oplatí piť aj na jeseň.


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Robím najlepšiu bravčovú nátierku. Recept je starý viac ako päťdesiat rokov, ale ja doň pridávam niečo špeciálne

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa). Ako pripraviť bravčovú natierku, aby chutila lepšie ako tá z regionálnych jarmokov alebo vianočných trhov? Viem to…

Tri prísady, 10 minút a máte pokoj. Jemne votrite a sledujte, ako mizne pleseň

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Bangkoker). Plesne v kúpeľni alebo kuchyni nie sú len estetickým problémom, ale aj zdravotným rizikom. Našťastie nemusíte míňať majetok…

Skoncujte s únavným škrabaním okien. Tu je návod, ako sa zbaviť námrazy z vášho auta

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Screenshot/YouTube). Jesenné rána nás môžu zaskočiť, najmä motoristov, keď čelné sklá áut pokrýva hrubá vrstva námrazy alebo ľadu. Tradičné…

V novembri takto rozmaznávajte maliny. O rok vyrastú s množstvom plodov

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Grandpa). Vlastné pestovanie malín vám umožní vychutnať si chuť lahodného ovocia z vlastnej záhrady. Aby však bolo plodné, musíte…

Vezmite si ho z kuchyne a vmasírujte si ho do pokožky hlavy. Vlasy vám budú rásť ako šialené

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Volodymyr Nik). Snívate o zdravých, nadýchaných a hustých vlasoch? Svoj cieľ ľahko dosiahnete aj bez použitia drahej kozmetiky. Jediné,…

Auto Trendy

Bugatti sa nezastaví na 490 km/h. Výrobca chce prekonať hranicu 500 km/h

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Bugatti Chiron Chiron Super Sport 300+ prekonal rekord najrýchlejšieho sériovo vyrábaného auta na svete, ale výrobca sa pri tom nechce zastaviť. Spoločnosť naznačuje, že ďalším…

Objavte slobodu bez káblov: Displej pre motorku, ktorý vám spríjemní každú jazdu!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Displej EVKEY prináša technológie Android Auto a Apple CarPlay na vašu motorku jednoduchým a praktickým spôsobom. Je tiež vodotesný a prachotesný.

Robot zvyšujúci pevnosť konštrukcie sa presadil v mokrom betóne

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Keď si väčšina z nás predstaví čerstvo vyliaty betón, predstaví si materiál, ktorý by sa mal nechať vyschnúť čo najhladšie. Nový kolesový robot však jazdí…

Šokujúca pravda: Mikrovozidlá sú na cestách nebezpečnejšie než si myslíte!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Mikrovozidlá neabsolvujú tradičné nárazové testy, keďže ich typové schválenie to nevyžaduje. Napriek tomu, výsledky ukazujú, že kolízia s deformovateľnou prekážkou pri rýchlosti 45 km/h môže…

Európske tradície zlomené: Prečo nový Mercedes CLA prichádza s čínskym motorom?

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Najnovšia generácia modelu Mercedes CLA prichádza s revolučným hybridným systémom, ktorý kombinuje spaľovací a elektrický pohon. Čo však vzbudzuje pozornosť, je skutočnosť, že nemecký gigant…

Hit v úspore nákladov: Prečo Dacia Sandero (nielen) v Nemecku valcuje konkurenciu!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Dacia Sandero s plynovou inštaláciou je v súčasnosti najlacnejším novým vozidlom v Nemecku. Prejdenie 1 km týmto vozidlom stojí majiteľa 32,2 centov. Celkovo je Dacia…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov