12.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Cristian-Alexandru).
Magnólie patria medzi najpôsobivejšie záhradné rastliny, ktorých kvitnutie od marca ohlasuje jar. Aby mohli ukázať svoju krásu, musia byť správne chránené pred mrazom. Čo robiť s týmito krásnymi rastlinami pred zimou? Ako ich chrániť, čo s prerezávaním? Odporúčame.
Zimná ochrana magnólií
Zimná ochrana je potrebná najmä pre mladé a novovysadené magnólie, ktoré ešte nemali čas úplne zakoreniť a prispôsobiť sa poveternostným podmienkam. Odolnejšie odrody, ako napríklad ‚George Henry Kern‘ ‚Rosea‘ alebo ‚Ricki‘, sa môžu vyvíjať lepšie, ale treba mať na pamäti, že aj tie môžu počas tuhých zím a dlhotrvajúcich mrazov trpieť. Magnólie rastúce na veterných stanovištiach, kde sú náchylnejšie na mráz, by sa tiež mali špeciálne chrániť.
Kopcovanie – jednoduchá ochrana koreňov
Jedným z najúčinnejších spôsobov ochrany magnólií na zimu je kopcovanie, ktoré spočíva v navŕšení kopčeka borovicovej kôry alebo kompostu okolo základne rastliny. Tým sa chránia korene pred mrazom.
Kopec by mal byť vysoký asi 20-30 cm a mal by sa vytvoriť koncom jesene, keď pôda začne mrznúť. Takýto prírodný izolátor ochráni magnóliu pred stratou vlhkosti a chladom, najmä v nepriaznivých poveternostných podmienkach.
Zakrývanie magnólií – ako na to?
Okrem kopcovitej výsadby je tiež dobré chrániť celú korunu rastliny, najmä mladú magnóliu, ktorá je najzraniteľnejšia voči zimným podmienkam. Na tento účel môžete použiť slamu a jutovú tkaninu, ktoré vytvoria účinnú bariéru proti mrazu. Rastlinu zabaľte do slamy a potom ju obklopte jutovým alebo drôteným pletivom, aby sa materiál nerozvinul. Takýto „drôtený kôš“ skvele chráni rastlinu pred vetrom a zároveň umožňuje výmenu vzduchu.
Trstinové alebo bambusové rohože sú rovnako účinným spôsobom ochrany magnólií na zimu. Ich ďalšou výhodou je estetický vzhľad – dobre zapadajú do prírodného prostredia záhrady. Rohože sa dajú omotať okolo kmeňa mladej magnólie, čím sa vytvorí prirodzený a zároveň elegantný kryt.
Agrotextília – účinná a pohodlná ochrana
Ďalším obľúbeným riešením je použitie agrotextílie, ktorú ľahko nájdete v záhradkárskych obchodoch. Ide o materiál prepúšťajúci vlhkosť a vzduch, ktorý zabraňuje prehriatiu rastliny počas teplejších zimných dní a zároveň ju chráni pred mrazom.
Ak chcete chrániť magnóliu pomocou agrotextílie, zabaľte ker do niekoľkých vrstiev a zviažte ho špagátom. K dispozícii sú aj hotové kukly z agrovlákna, ktoré ponúkajú pohodlné a rýchle riešenie pre tých, ktorí nemajú čas na vlastné balenie rastlín.
Starostlivosť o magnólie v zime – dobré rady
Okrem ochrany pred chladom sa oplatí pamätať aj na niekoľko pravidiel, ktoré pomôžu magnóliám prežiť zimu v dobrej kondícii:
- zalievanie pred zimou – rastliny by sa mali dobre zalievať pred príchodom mrazov, pretože v zime nebudú schopné prijímať vodu zo zamrznutej pôdy.
- vyhýbanie sa hnojeniu na jeseň – intenzívne hnojenie v tomto období by mohlo stimulovať rast rastliny, čím by sa zvýšila jej náchylnosť na mráz.
- ochrana kvetných pukov – ak máte skoro kvitnúcu magnóliu, oplatí sa postarať sa o ochranu jej pukov, aby prežili zimu a na jar vykvitli.
Orezávajú sa magnólie na zimu?
Rezanie magnólií počas zimy nie je potrebné a vo väčšine prípadov sa ani neodporúča. Tieto rastliny najlepšie reagujú na prerezávanie v lete, po skončení kvitnutia. Príliš dlhý rez môže magnóliu oslabiť a zvýšiť jej náchylnosť na poškodenie mrazom. Ak je však potrebné konáre prerezať (napr. z dôvodu poškodenia), oplatí sa to robiť šetrne a len pri mladých rastlinách.
Magnólia je rastlina, ktorá si počas zimy vyžaduje trochu pozornosti a starostlivosti, ale použitie správnych ochranných techník sa určite oplatí. Slovenská zima vás môže zaskočiť a trvá pomerne dlho, preto musíte svoje rastliny správne pripraviť, aby prežili náročnejšie mesiace a na jar sa krásne a zdravo zotavili.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pravdepodobne najkrajší strom na svete. Jeho starostlivosť je napriek všetkému pomerne jednoduchá
Po odkvitnutí si dávajte pozor na magnólie. Jedno ošetrenie znemožní kvitnutie v nasledujúcej sezóne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.