12.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Maria Evseyeva).
November je poslednou výzvou na prípravu záhrady na zimu. Napriek zdaniu je to pre záhradkárov veľmi rušné obdobie: zakrývanie rastlín, vyhrabávanie kvetov, hrabanie lístia, hnojenie…. Ak vás zaujíma, čo musíte urobiť v záhrade pred blížiacimi sa mrazmi, pozrite si nášho sprievodcu. Tu je 7 prác v záhrade, ktoré by ste nemali zabudnúť urobiť v novembri.
Ako pripravujete záhradu na zimu?
Zima je pre rastliny náročné obdobie, najmä pre tie, ktoré rastú v záhrade. Nízke teploty a studený vietor môžu vážne poškodiť naše plodiny, preto je dôležité ich správne chrániť. To im pomôže prežiť zimu v dobrej kondícii a na jar sa opäť prebudiť k životu. Okrem toho sa rastliny počas zimy oslabujú a v dôsledku toho sú náchylnejšie na napadnutie chorobami a škodcami. November je v záhrade napriek všetkému rušný mesiac. Musíme si uvedomiť, že dobre pripravená záhrada na zimu je zárukou úspešného začiatku jari. Je to najlepší čas na prípravu pôdy na nasledujúcu sezónu. Stačí ju vykopať a obohatiť organickými hnojivami.
Pred zimou by sa malo odstrániť aj opadané lístie, pretože sa v ňom môžu nachádzať patogény a škodcovia. V tomto období nesmieme zabúdať ani na trávnik, ktorý je vystavený mnohým nepriaznivým faktorom prostredia. Na druhej strane, správna príprava trávnika na zimu zvýši jeho odolnosť voči mrazu a umožní mu rýchlo sa zotaviť a na jar získať späť svoj atraktívny vzhľad. Prvým krokom je vykonanie záverečného okopávania trávnika, po ktorom nasleduje odstránenie suchého lístia a iných rastlinných zvyškov. Ďalším krokom je hnojenie na posilnenie trávnika pred nástupom mrazov (na tento účel sa dobre hodia prípravky bohaté na draslík a fosfor). Vhodné je aj vertikutácia a prevzdušňovanie a môže byť potrebné aj vápnenie.
Záhradné práce v novembri – 7 úloh
November je čas na vyhrabávanie kvetov, hrabanie lístia, hnojenie, zakrývanie okrasných rastlín pred zimou a upratovanie záhrady. Premýšľate, kde začať? Nerobte všetko naraz. Jesenné práce na záhrade je lepšie rozdeliť do niekoľkých etáp.
Kontrola škodcov a chorôb
Po náročnom vegetačnom období sa oplatí skontrolovať rastliny. Skontrolujte, či sa pod ich listami, na výhonkoch alebo koreňoch nevyskytujú škodcovia alebo nebezpečné choroby. Tie môžu výrazne oslabiť vaše kvety, kríky a stromy a spôsobiť, že nebudú schopné prežiť chladnú zimu. Navyše sa na jar môžu rozšíriť aj na iné rastliny v záhrade a spôsobiť veľkú spúšť.
Na jeseň často útočia najmä hubové choroby (ako je hniloba a sivá pleseň), ktorým prospieva vlhkosť a zvyšky odumretých výhonkov. Nebezpečné bývajú aj slimáky, húsenice motýľov a chrobáky, ktoré požierajú listy a kvety a vysávajú šťavy z rastliny. V boji proti nim siahnite po prírodných prostriedkoch pripravených zo zeleniny alebo byliniek. Ak nepomôžu a poškodenie sa zhorší, môžete použiť silnejšie prípravky dostupné v obchodoch.
Odstránenie listov, odumretých výhonkov a prezretých plodov
Odstraňovaním listov, konárov, výhonkov a plodov predídete vzniku chorôb a šíreniu škodcov. To však nie sú jediné výhody tohto postupu.
Zozbieraný materiál vám môže poslúžiť na:
- obohatenie kompostu;
- mulčovanie;
- poskytujú úkryt malým cicavcom (napr. ježkom) alebo vtákom, ktoré zostávajú na zimu na Slovensku.
Pozvite týchto „priateľov“ do záhrady a oni vám na jar pomôžu v boji proti slimákom, voškám a iným škodcom.
Hnojenie rastlín v novembri
V novembri by sa malo uskutočniť aj posledné hnojenie rastlín pred zimou. Vyberte prírodné prípravky, ako napr. biohumus alebo kompost, prípadne špeciálne produkty dostupné v obchodoch, a prihnojte všetky rastliny, ktoré to potrebujú.
Ak plánujete na jar vysadiť do záhrady nové exempláre (napríklad záhradnú juku alebo forzýtiu), mali by ste im už teraz vybrať miesto a pohnojiť ich. Môžete to urobiť napríklad hnojom, ktorý obsahuje mnoho cenných minerálnych látok potrebných pre rast rastlín. Vďaka tomu sa budú môcť nové sadenice na jar hneď krásne vyvíjať.
Na druhej strane, ak chcete budúci rok založiť trávnik alebo zeleninovú záhradu, rozprestrite na zem rovnomernú vrstvu kompostu. Počas zimy sa rozloží a obohatí pôdu. Vďaka tomu budeme môcť na jar hneď začať so sejbou.
Mulčovanie trvaliek a kríkov v novembri
Jesenná príprava pôdy nebude mať žiadny účinok, ak necháte pôdu cez zimu vyschnúť. Otepľovanie klímy znamená čoraz vyššie teploty počas chladných mesiacov roka. V dôsledku toho je pôda pokrytá len malou vrstvou snehu, takže je vystavená slnečným lúčom. V dôsledku toho sa nahromadená voda rýchlo odparuje, čo neprospieva ani stavu rastlín, ani kvalite pôdy.
Pôda okolo stonky rastliny sa prikryje kôrou, pilinami, vetvičkami ihličnanov alebo listami. Tie pomáhajú udržiavať vlhkosť a správnu teplotu pôdy, aby jemné korene nezamrzli, a zabraňujú rastu burín.
Vykopávanie kvetov a zakrývanie rastlín v novembri
Ak máte v záhrade exotické druhy, ktoré nie sú mrazuvzdorné, mali by ste ich čo najskôr vykopať zo zeme a premiestniť na teplejšie miesto. Zároveň nezabudnite, že každá rastlina má rada iný spôsob prezimovania, preto sa najprv oboznámte s ich požiadavkami, aby ste im neublížili.
Ostatné exempláre, ktoré sú citlivé na mráz, ale môžu prezimovať v zemi, by mali byť riadne chránené. To sa dá zabezpečiť napríklad ihličnatými vetvičkami alebo agrovláknom. Rastliny pevne zakryte a odkrývajte ich len vtedy, keď vonkajšie teploty neklesnú pod 0 °C.
Jesenné prerezávanie kríkov
Na jeseň by sa mali strihať aj kríky, ako sú maliny a tis. Musíme to urobiť, aby rastliny prežili zimu a na jar vytvorili nové mladé výhonky. Takisto sa odstraňujú odumreté alebo choré vetvičky, ktoré by pod tlakom snehu mohli polámať zdravé časti rastliny alebo sa stať ohniskom chorôb či parazitov. V novembri by sa mali prerezať liesky, ríbezle krvavé, tavoľníky, pajazmín, forzýtie a drieň. Pri starších druhoch (3/4 roka), ktoré kvitnú skoro na jar na minuloročných výhonkoch, sa vykonáva sanitárny rez – odstraňujú sa staré, poškodené a deformované výhonky. V novembri je vhodný čas na omladenie niektorých kríkov, napr. orgovánov, vajgélií, dráčov a hlohov.
Čistenie záhradného náradia a jazierka pred zimou
Máte v záhrade jazierko alebo napájadlo pre vtáky? November je ideálny čas na ich vyčistenie od odumretých zvyškov rastlín a iných nečistôt. Treba ich tiež chrániť, aby sa zabránilo poškodeniu mrazom. Je tiež dobré uzavrieť hlavný ventil, vypustiť potrubia a záhradné hadice a premiestniť ich do suchej miestnosti. Zabránite tak tomu, aby zamrznutá voda spôsobila prasknutie systému.
Zamyslite sa aj nad nástrojmi, ktoré používate pri každodennej práci. Čistenie záhradného náradia pred zimou je nevyhnutnosťou. Ak ich chcete používať aj v nasledujúcej sezóne, umyte ich, vydezinfikujte (po orezaní chorých rastlín), zakonzervujte vhodnými prípravkami a uložte na suchom a teplom mieste.
Na jeseň nezabúdajme na pravidelné zavlažovanie, pokiaľ teploty neklesnú pod 0 °C, najmä v obdobiach bez dažďa. Rastliny potrebujú vodu bez ohľadu na teplotu.
November v záhrade – výsadba rastlín, kríkov a stromov
Chcete sa od prvých jarných dní tešiť z krásnych kvetov vo vašej záhrade? Alebo chcete, aby sa plody ujali čo najskôr? Je to možné, pretože november je ideálny čas na:
- výsadba cibuľovín, ktoré kvitnú na jar, ako sú krokusy, narcisy, snežienky, tulipány, modrice, ľalie, veternice, hyacinty a okrasný cesnak. Umiestnite ich asi 20 – 30 cm hlboko vo vzdialenosti 10 – 15 cm, potom ich zasypte zeminou a počkajte. Ak máte obavy z hlodavcov, môžete ich pred výsadbou umiestniť do špeciálnych košíkov;
- výsev trvalkovej kvetinovej lúky, ktorá obsahuje semená napríklad ostrôžky záhradnej, maku siateho, nevädze poľnej, slncovky kalifornskej alebo iberky horkej. Vyberte si miesto, odstráňte burinu a zarovnajte pôdu. Potom počkajte 2-3 týždne, kým sa pôda usadí, znovu pozbierajte burinu, zasejte semená a nakoniec všetko zalejte;
- výsadba ovocných kríkov a stromov, ako sú ríbezle, egreše, maliny, jablone, slivky, duby, javory, lipy, tisy, smreky, jarabiny a mnohé ďalšie. Pred výsadbou pohnojte pôdu a skontrolujte, ako ďaleko od seba máme rastliny umiestniť. Potom vykopte jamu dvakrát väčšiu ako koreňový bal, vložte do nej odrezky a zasypte ich zeminou. Nakoniec ich nezabudnite zaliať.
Vďaka tomu sa môžu na jar sústrediť na tvorbu nových výhonkov a plodov. Ako vidíte, november patrí medzi pomerne rušné mesiace pre záhradkárov. Stojí však za to venovať mu čas a energiu, aby ste sa na jar mohli tešiť z krásnych výsledkov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Túto zeleninu zasejte v novembri. Budete zbierať úrodu rýchlejšie ako ostatní
Na prezimovanie ruží sú tieto listy najlepšie. Vyskúšajte ich a na jar sa poďakujete
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.