12.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vaclav Sonnek).
Pri upratovaní záhrady sa zvyčajne zbierajú fúriky plné zeleného odpadu, ktorý sa buď zaoráva do špeciálnych kontajnerov, alebo sa používa na kompostovanie. Existuje však viac spôsobov využitia lístia zhrabaného spod stromov – všetky ukazujú, že vyhadzovanie tejto cennej organickej hmoty je chybou. Opadané lístie predstavuje poklad záhradkárov. Poďme zistiť, ako ho využiť.
Opadané lístie – poklad záhradkárov
Jesenné upratovanie je dobré nielen pre vzhľad pozemku alebo záhrady, ale aj pre ochranu rastlín pred nebezpečenstvom, ktoré sa hromadí v hnijúcich zvyškoch a napadnutých, opadaných častiach rastlín na trávnikoch.
To však neznamená, že hneď ako jesenný vzduch naplní priestor záhrady, treba pozbierať všetko opadané lístie – čoraz častejšie sa ho odporúča ponechať tak, ako je. Koniec koncov, v lese, kde prirodzený kolobeh života pokračuje bez prerušenia, nikto lístie nezbiera, nevhadzuje do vriec ani nevyhadzuje.
Ktoré listy by sa mali odstrániť zo zeme? Musíte sa zbaviť tých, ktoré môžu byť ohniskom pre patogény, ktoré sú pre vašu záhradu nebezpečné. Ide o opadané zvyšky z chorých stromov, vlhká hmota, ktorá nemá šancu vyschnúť, zhniť a stať sa tak ideálnym prostredím pre huby. Všetko ostatné, čo je zdravé, vyschnuté a roztrúsené po zemi, je lepšie spracovať ako jesenné hnojivo; príroda predsa presne vie, ako účinne vyživovať pôdu.
Lesom inšpirovaná technika „samoopelenia“ je ekologickou formou nakladania s odpadom, ktorá v praxi vôbec nie je odpadom. Myslia si to záhradníci, ktorí sa špecializujú na ekologické pestovanie a permakultúrne riešenia. Listy sú totiž zdrojom mnohých cenných zložiek, ktoré sa prostredníctvom rozkladných procesov pomaly vracajú do pôdy. Ale naozaj stačí nechať ich pod stromami nedotknuté? Ako šikovne a prakticky využiť zozbierané listy? Skúsení záhradníci majú aspoň niekoľko spôsobov, ako to urobiť.
Ako využiť opadané lístie?
Už nejaký čas na radu odborníkov premieňam pozbierané lístie na cenné „hnojivo“ pre svoje rastliny. Príprava síce zaberie nejaký čas, ale oplatí sa to, pretože domáca podstielka z lístia má mnoho využití.
Keď zbieram zdravý materiál, dávam časť listov do špeciálne pripravených vriec, v ktorých sa pomaly a úplne prirodzeným spôsobom vytvára pôdna hnojivá hmota.
Zvyšné listy používam na 3 rôzne spôsoby
Rozdrvené lístie, napr. kosačkou alebo ručným drvičom
- prenášam do vrstvenej kompostovacej kopy pri dopĺňaní tzv. zelenej vrstvy,
- alebo ho ukladám do samostatných nádob na zelenú hmotu pripravených na ďalšie kompostovanie, kde prechádza predbežnými rozkladnými procesmi bez miešania s iným odpadom.
Na vyvýšené záhony a vždyzelené záhony dávam okrem iného rozdrvené lístie. Tento mulč potrebuje dodatočnú sieť, aby sa udržal na mieste, aj keď v záhrade fúka jesenný/zimný vietor. Je to nielen skvelá výživa pre pôdu, ale aj pre mikroorganizmy žijúce v pôde, ktoré túto hmotu spracovávajú a udržiavajú pôdu úrodnú. Prírodný mulč navyše umožňuje pôde udržať dostatočnú úroveň vlhkosti.
Listy, ktoré zostanú celé, dávam do takzvaného „koša na zelený záhradný odpad“ – nádoby na zmiešaný zelený odpad, ktorú pravidelne dopĺňam rôznymi produktmi zo záhrady aj z kuchyne. Mnohí začínajúci záhradkári ho mylne nazývajú kompostoviskom, ale v skutočnosti je to len vyhradené miesto, kde sa rôzne materiály rozkladajú vo svojom vlastnom čase a vytvárajú viaczložkovú hmotu. Tú na hromade ďalej separujem v správnom pomere pre správne kompostovanie.
Zvyšné listy, ktoré sa neskončia spracované, nechávam doma na povrchu pôdy pod rastlinami, ktoré ich zhodili. Vždy skontrolujem, či sú zdravé a toto spracovanie je určite bezpečné – odporúčam vám urobiť to isté. Ak listy prirodzene vyschli a nenájdete na nich žiadne príznaky chorôb, sporulujúce formy škodcov alebo zjavné infekčné ohniská, nechajte prírodu robiť svoju prácu. Takto sa to, čo predtým uvoľnila, opäť vráti do pôdy a ekologicky ju obohatí, a to bez vašej pomoci.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nevyhadzujte zhrabané lístie. Bude sa vám hodiť ako poklad. Vaša záhrada sa vám poďakuje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.