13.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram/@oakmossed).
Ibištek bahenný je rastlina s mimoriadne nápadnými kvetmi exotickej krásy. Možno ho pestovať v zemi, hoci musíme mať na pamäti, že nie je úplne odolný voči mrazu. Ak má prežiť nízke teploty, mal by byť na jeseň riadne chránený. Vysvetlíme vám, ako pripraviť ibištek bahenný na zimu.
Ibištek v záhrade
Ibišteky sú veľkou skupinou druhov, ktoré majú spoločnú vlastnosť – veľkolepé kvitnutie. Nie všetky z nich možno v našich klimatických podmienkach pestovať v zemi. V slovenských záhradách s obľubou vysádzame dva druhy – ibištek sýrsky a ibištek bahenný, ktoré sa vyznačujú pomerne dobrou, aj keď nie úplnou odolnosťou voči mrazu. V našich podmienkach môžeme pestovať aj ibištek nazývaný čínska ruža, ale len v nádobe uchovávanej v interiéri – je to rastlina citlivá na mráz.
Obľúbený ibištek sýrsky aj ibištek bahenný pochádzajú z teplého podnebia, ale v našich záhradách sa dajú pestovať v zemi. Keďže však nie sú úplne mrazuvzdorné, musíme ich chrániť pred nízkymi teplotami. Najlepšie je vysádzať tieto rastliny v najteplejších oblastiach krajiny a len na slnečných miestach chránených pred studenými vetrami a nezabudnúť ich na jeseň zakryť. Predovšetkým mladé exempláre musíme riadne pripraviť na zimu, pretože zle znášajú chlad a môžu ľahko zmrznúť. O dospelé ibišteky sa treba starať aj preto, aby sme sa v lete mohli tešiť z ich krásneho kvitnutia.
Ako pripraviť ibištek bahenný na zimu?
Ibištek bahenný patrí medzi krásne trvalky, ktoré od leta do jesene zaujmú kvetmi impozantnej veľkosti (môžu mať priemer až 25 cm!). Po odkvitnutí a príchode mrazov jeho stonky odumierajú, zatiaľ čo podzemná časť rastliny v stave pokoja čaká do jari, aby vypučila nové mladé stonky. Ak chceme, aby rastlina prežila zimné podmienky, musíme ju na ne riadne pripraviť. Niektoré odrody ibišteka bahenného znášajú mráz veľmi dobre (dokonca až do -30 °C), iné sú naň citlivejšie. Ak chceme zabezpečiť, aby sa rastlina v nasledujúcom roku zotavila a kvitla, odporúča sa ju na jeseň prikryť – bez ohľadu na odrodu.
Ako pripraviť ibištek na zimu?
- strihanie – odumretú nadzemnú časť možno odstrániť koncom jesene. Stačí skrátiť všetky výhonky na výšku 5-10 cm ostrými záhradníckymi nožnicami.
- kopčekovanie – skrátené výhonky chránime prikrytím zeminou.
- zakrytie – zakryjeme kopu suchým opadaným lístím, trstinou alebo bielou netkanou textíliou, tzv. zimným rúnom.
To je všetko, čo musíme urobiť, aby sme ibištek dobre pripravili na zimu. Venujme osobitnú starostlivosť mladým exemplárom (v prvom roku po výsadbe) a tým, ktoré rastú na miestach, ktoré nie sú vystavené vetru. Takéto ibišteky sú najzraniteľnejšie voči mrazu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Záhradný ibištek bez problémov prežije zimu. Musíte len pamätať na to, aby ste…
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.