14.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Andrey_Popov).
Vyzerajú veľmi nevzhľadne a navyše predstavujú vážnu hrozbu pre naše zdravie. Najčastejšie sa objavuje na jeseň a v zime a hlavnou príčinou jej vzniku je nadmerná vlhkosť. Skôr ako siahneme po špecializovaných prípravkoch, oplatí sa vyskúšať domáce metódy boja proti tmavým výkvetom, ktoré sú lacnejšie, bezpečnejšie a zároveň účinné. Vďaka nim huby a plesne na stene zmiznú bez stopy.
Plesne v domácnosti – odkiaľ pochádzajú?
Plesne a huby na stenách sa vyskytujú najmä v miestnostiach so špecifickými podmienkami.
- Najčastejším vinníkom je vysoká vlhkosť, ktorá vytvára ideálne podmienky na vznik výkvetov.
- Ďalšou príčinou je nedostatočná cirkulácia vzduchu, ktorá zabraňuje odvádzaniu prebytočnej vlhkosti zo stien.
- Treba si tiež uvedomiť, že plesne a huby sa môžu objaviť tak tam, kde je chladno, ako aj v podmienkach zvýšenej teploty. Sú bežné v kuchyniach a kúpeľniach, ale vyskytujú sa aj v spálňach a obývacích izbách.
Nie sú len estetickým problémom. Bez ohľadu na dôvod ich vzniku predstavujú veľkú hrozbu pre naše zdravie. Pobyt v miestnosti s plesňou môže spôsobiť množstvo vážnych ochorení. Spóry plesní sa šíria vzduchom a pri dýchaní sa môžu dostať do nášho tela.
- Okrem iného môžu spôsobovať alergické reakcie a ľudia, ktorí sú alergickí na huby a plesne, môžu pociťovať príznaky ako kašeľ, kýchanie, slzenie očí, svrbenie a začervenanie pokožky a dokonca aj bolesti hlavy.
- Treba tiež vedieť, že dlhodobé vystavenie takýmto priestorom môže spôsobiť vážne dýchacie problémy, ktoré môžu nakoniec viesť k chronickým ochoreniam (napr. astme).
Aby ste seba a svojich blízkych nevystavili riziku, boj proti plesniam by ste mali začať čo najskôr.
Ako odstrániť pleseň zo stien? Domáce prostriedky
Existuje mnoho domácich prostriedkov, ktoré môžu byť účinné pri odstraňovaní rôznych druhov plesní a húb. Skôr ako po nich siahnete, je však dôležité začať overením príčiny problému. V opačnom prípade budú mať všetky spôsoby len dočasný účinok. Keď sme našli zdroj problému a odstránili ho, môžeme pristúpiť k odstráneniu húb a plesní zo stien.
- Ocot – štúdie preukázali, že tento výrobok dokáže zničiť až 82 % druhov plesní, čo z neho robí účinné riešenie v boji proti tomuto problému. Na dosiahnutie lepších výsledkov použite ocot bez riedenia. Jednoducho ho nalejte do fľaše s rozprašovačom, postriekajte oblasť, kde sa objavila pleseň, a nechajte pôsobiť približne hodinu. Nakoniec oblasť utrite vlhkou handričkou a nechajte ju vyschnúť. Ak chcete zamaskovať špecifický zápach octu, môžete doň pridať niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja.
- Čajovníkový olej – jednoducho pridajte 2 polievkové lyžice oleja do 300 ml vody, dôkladne premiešajte a nalejte do fľaše s rozprašovačom. Touto zmesou postriekajte plesnivé miesta a po 3 dňoch zmyte zvyšky plesne vodou a mydlom.
- Kyselina citrónová – jednoducho zrieďte polievkovú lyžicu prášku v pohári teplej vody a potom roztok naneste na povrch špongiou. Nechajte pôsobiť 15 až 30 minút a potom stenu utrite vlhkým uterákom.
Čo ďalšie pomáha?
- Amoniak – pomôže zbaviť sa húb a plesní na hladkých, neporéznych povrchoch. Stačí ho zmiešať s vodou v pomere 1:1, nastriekať na napadnutý povrch a potom nechať pôsobiť hodinu alebo dve. Po uplynutí tejto doby stenu utrite vlhkou špongiou.
- Peroxidová voda – je to silný prostriedok, ktorý sa nachádza v mnohých lekárničkách. Jednoducho ju zmiešajte s pár kvapkami prostriedku na riad a môžete pridať aj pár kvapiek esenciálneho oleja. Nastriekajte na plesnivý povrch a nechajte pôsobiť 15 minút. Potom stenu vydrhnite vlhkou mydlovou handrou. Pritom nezabudnite, že peroxid vodíka má bieliace vlastnosti.
- Bieliaci prostriedok – zmiešajte ho s vodou v pomere 1:10 a potom roztok rozotrite na plesnivú stenu. Nechajte ho pôsobiť niekoľko minút a potom povrch utrite vlhkou utierkou. Treba mať na pamäti, že bielidlo je agresívny prostriedok, preto je dobré si pred začatím práce nasadiť ochranné okuliare, rukavice a jednorazovú masku.
- Síran meďnatý – na odstránenie plesní a húb zo stien zrieďte 10 g síranu meďnatého v litri vody a potom ho naneste na plesnivý povrch pomocou handričky alebo fľaše s rozprašovačom. Po niekoľkých minútach stenu utrite a máte hotovo.
V prípade, že domáce prostriedky nezaberajú, mali by ste siahnuť po špecializovaných prípravkoch, ktoré pomôžu účinne odstrániť nevzhľadné plesňové a hubové infekcie.
Treba však mať na pamäti, že fungicídy sú vysoko toxické, preto je potrebné pri ich používaní dbať na maximálnu opatrnosť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nechcete mať v byte pleseň? „Pravidlo 55 percent“ je nevyhnutnosťou. V lete naň mnohí ľudia zabúdajú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.