15.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Simol1407).
Peroxid vodíka si spájame najmä s prípravkom, ktorý sa používa na dezinfekciu rán. Ukazuje sa, že hlavná zlúčenina, ktorú v ňom nájdeme, peroxid vodíka, má viacero využití. Oplatí sa ho používať najmä pri starostlivosti o rastliny. Rýchlo postaví na nohy vašu orchideu a iné črepníkové rastliny.
Peroxid vodíka je anorganická chemická zlúčenina, ktorá sa používa vo farmaceutickom, chemickom a kozmetickom priemysle. Málokto pozná jeho vlastnosti. Jeho nízka cena a dostupnosť znamenajú, že sa rýchlo stane naším obľúbeným prostriedkom na starostlivosť o rastliny.
Ako peroxid vodíka pomáha rastlinám?
Peroxid vodíka je korozívna látka, ktorá má oxidačný účinok. Trojpercentný roztok tejto látky sa používa na výrobu oxidovanej vody. V starostlivosti o rastliny je užitočný na ničenie tkanív škodcov. Je to vďaka obsahu voľného kyslíka, vďaka ktorému sa ničia škodlivé patogény a spóry. Ďalšou výhodou je, že kyslík uvoľnený do pôdy pôsobí ako prevzdušňovač.
Oxidovaná voda môže pomôcť najmä rastlinám, ktoré nie sú v dobrej kondícii. Odstraňuje a zabraňuje hnilobe koreňov a zároveň stimuluje zdravý rast. Eliminuje hubové infekcie a bojuje proti škodcom. Zlepšuje kvalitu pôdy tým, že v nej zvyšuje hladinu kyslíka. Vytvára tak prostredie, ktoré je nepriaznivé pre rast baktérií, plesní a húb. Zvyšuje odolnosť rastlín a podporuje rýchlejšie klíčenie semien.
Ako sa používa peroxid vodíka na rastliny v kvetináčoch?
Oxidovanú vodu možno aplikovať na črepníkové rastliny v rôznych štádiách vývoja. Vytvorte z nej roztok. Treba mať na pamäti, že rýchlo stráca svoje vlastnosti, preto by sa mal aplikovať okamžite.
Peroxid vodíka a vlažnú vodu zmiešajte v pomere 1:4 a týmto roztokom zalievajte rastliny raz za dva týždne.
Keď zistíte, že sa na listoch a výhonkoch rastliny objavili škodcovia, môžete roztok použiť ako postrek. V tejto situácii sa však oplatí mierne zmeniť pomery. Odporúča sa zmiešať peroxid vodíka s vodou v pomere 1:1. Potom jednoducho nalejte tekutinu do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte ju na napadnuté časti rastliny. Najlepšie je to urobiť večer, aby ste neriskovali, že roztok príde do kontaktu so slnečným svetlom.
Peroxidová voda pre orchidey
Roztok s peroxidom vodíka sa odporúča najmä na starostlivosť o orchidey vzhľadom na ich náchylnosť k hnilobe a hubovým chorobám. Jeho použitím sa korene a výhonky rastliny očistia od patogénnych organizmov a mikroorganizmov. Posilní ju a stimuluje k rýchlemu rastu.
V prípade orchideí funguje postrek roztokom peroxidu vodíka lepšie ako zalievanie. Malo by sa to robiť raz týždenne, najlepšie večer. Pozor by sme si mali dávať len na to, aby sme postriekali priamo nové púčiky, ktoré sa práve vyvíjajú.
Okysličená voda bude užitočná aj vtedy, keď sa vývoj rastliny zastavil a nevytvára nové kvety. Je vhodné ju použiť, keď listy začnú strácať farbu alebo opadávať.
Ako zachrániť preliatu orchideu s peroxidovou vodou?
Roztok s peroxidom vodíka je tiež výbornou záchranou pre preliatu rastlinu. Ak orchidea začne javiť známky hniloby, vytiahnite ju z kvetináča a odstráňte zvyšky substrátu medzi koreňmi. Kvetináč vydezinfikujeme peroxidom vodíka. Ak na koreňoch spozorujeme stopy plesne, vydezinfikujeme ich tiež. Nový substrát nasypeme do čistého kvetináča a orchideu presadíme.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pridajte do kvetináča s orchideou. Už ju nebudete prelievať. Tento trik používajú dobré kvetinárstva
Pre toto orchidea žltne a chradne na dohľad. Slováci sa tejto chyby dopúšťajú notoricky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.