15.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Parilov).
Zima sa rýchlo blíži a to znamená jediné – mali by ste sa o vaše záhradné rastliny starať tak, aby na jar potešili oko svojím sviežim a zdravým vzhľadom. Ak pestujete vždyzelenú drevinu, všeobecne známu ako tuje, viete, že v novembri potrebuje špeciálnu starostlivosť. Pozrite si, čo treba urobiť.
Prvé sadenice tují sa do Európy dostali v 16. storočí. Odvtedy má populárna severoamerická rastlina obrovské množstvo odrôd. Niet divu, že si každý nájde niečo pre seba a mnohí záhradkári si ich vyberajú k plotu kvôli ich hustému ihličiu a dekoratívnemu vzhľadu. Starostlivosť o nich tiež nie je najťažšia. Stačí si zapamätať niekoľko dôležitých pravidiel a pred zimou tuje podporiť špeciálnym hnojivom.
Kvasnicové hnojivo je lacný, rýchly a domáci produkt. Váš živý plot vám zaň poďakuje
Tuje musíte z času na čas prihnojiť. Je to dôležité najmä vtedy, keď sa blížia prvé mrazy. Aby zelené kríky na jar krásne zdobili vašu záhradu, musíte urobiť všetko pre to, aby prežili zimu. Dôležité je nielen ich správne zalievať, ale predovšetkým im dodávať potrebné živiny. Ukazuje sa, že užitočné sú kvasnice, ktoré obsahujú nielen vitamíny skupiny B, ale aj horčík, zinok a draslík na podporu zdravého rastu rastlín.
Domáce hnojivo z kvasníc si môžete pripraviť v niekoľkých jednoduchých krokoch.
- Najprv ho rozpustite vo vode a nechajte na teplom mieste asi hodinu.
- Po uplynutí tejto doby zmes nalejte do konvičky a tuje dôkladne zalejte.
Najlepšie je to robiť raz týždenne. Recept na hnojivo možno mierne vylepšiť aj pridaním šálky cukru do kvasníc. V tomto prípade však zmes nechajte niekoľko hodín odstáť a zrieďte ju veľkým množstvom vody. Oplatí sa použiť túto metódu, ktorú používali už naše babičky. Už viackrát zachránila život nejednému chradnúcemu stromčeku. Okrem hnojenia je samozrejmosťou aj špecifická starostlivosť. V zime sú tuje mimoriadne náročné.
Ako chrániť tuje na zimu? Dodržiavajte tieto dôležité pravidlá starostlivosti. Odvďačí sa vám krásnym vzhľadom
Použitie hnojiva je len polovica úspechu. Správna starostlivosť je rovnako dôležitá. Predovšetkým ich nezabudnite pred nástupom chladného počasia dobre zaliať. Dávajte však pozor, aby ste vetvy nepremáčali, pretože to môže podporiť rozvoj hubových ochorení. Vodu nalejte až ku kmeňu, čím pomôžete vitálnemu stromu akumulovať vodu vo výhonkoch. Potom chráňte pôdu okolo kríka, aby nezamrzla. Najlepším mulčom sa ukazuje byť borovicová kôra, ktorá má okysľujúce vlastnosti. Ak dodržíte všetky tieto pravidlá, vaše rastliny sa vám určite odvďačia krásnym a sviežim vzhľadom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo tuje na jeseň hnednú? Všetko kvôli jednej chybe. Urobte to skôr, ako bude neskoro
Plánujete vysadiť tuje? Dôležité je nielen načasovanie, ale aj vzdialenosť od susedovho plota
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.