15.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Halil ibrahim mescioglu).
Vyvážená strava by mala obsahovať miesto pre vybrané rastlinné tuky, ktoré majú zdraviu prospešný účinok na fungovanie organizmu. Jedným z nich je saflorový olej, ktorý je okrem iného zdrojom mnohých vitamínov a nenasýtených mastných kyselín.
Saflorový olej – vlastnosti
Saflorový olej sa bežne označuje aj ako svetlicový či bodliakový olej, ale nemá nič spoločné so šafranom. Olej sa získava lisovaním semien svetlice farbiarskej, jednoročnej rastliny pôvodom z Ázie. Táto rastlina je obľúbená pre svoje jasne červené kvety, ktoré vytvárajú krásny kontrast so svetlozelenými listami.
Zaujímavé je, že saflorový olej je takmer bezfarebný (mierne slamový odtieň) a nemá žiadnu vôňu. Saflorový olej je veľmi dobrým zdrojom nenasýtených mastných kyselín, medzi ktorými treba spomenúť kyselinu linolovú a olejovú.
- Kyselina linolová, ktorá sa zaraďuje medzi omega-6 mastné kyseliny, má veľký význam pre metabolizmus, a preto by ju mali používať tí, ktorí chcú schudnúť.
- To však nie je všetko, pretože kyselina linolová reguluje hladinu cholesterolu, čím zlepšuje kardiovaskulárne,
- Znižuje riziko aterosklerózy.
- Je potrebné poznamenať, že kyselina linolová patrí medzi exogénne zlúčeniny, ktoré si telo nevytvára a musí ich dodávať v potrave.
Saflorový olej obsahuje aj silné antioxidanty vo forme vitamínu A a vitamínu E, ktoré sa podieľajú na procese boja proti voľným radikálom, čo má zase obrovský vplyv na spomalenie starnutia organizmu.
Saflorový olej reguluje hladinu glukózy v krvi, a preto znižuje aj riziko vzniku cukrovky.
Saflorový olej – kontraindikácie
- Saflorový olej by nemali konzumovať tehotné ženy, dojčiace ženy a osoby alergické na svetlicu.
- Okrem toho by saflorový olej nemali konzumovať deti bez predchádzajúcejkonzultácie s lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
O Amosovej paste sa hovorí, že je elixírom zdravia. Overujeme, ako funguje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.