16.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Apins).
V našich podmienkach rastie najlepšie v kvetináčoch, podobne ako citrusy, hoci vo voľnej prírode, v niektorých častiach sveta, môže dorásť do naozaj veľkých rozmerov. V interiéri krásne kvitne, pravidelne prináša dekoratívne, intenzívne sfarbené plody a poteší aj svojou nezvyčajnou vôňou – to je muraja metlinatá. Oplatí sa vedieť, ako ju pestovať, pretože stále nie je veľmi populárna. Dobre ošetrený, originálny exemplár poteší každého a otázkam, čo je to za rastlinu, nebude konca kraja.
Muraja metlinatá – príbuzná citrusov
Vo voľnej prírode rastie v ázijských regiónoch, najmä v južných provinciách Číny, Indie, na Filipínach, v Thajsku, na exotickej Srí Lanke a v Austrálii. Tam, kde sú na to vhodné podmienky, dorastá muraja metlinatá do značných rozmerov a pripomína skôr hustý ker ako črepníkovú rastlinu.
V našich podmienkach je nepravdepodobné, že by ste ju dokázali udržať jednoducho v záhrade. Nič vám však nebráni vysadiť muraju metlinatú do kvetináča, aby doplnila exotickú zbierku kvitnúcich a plodiacich kvetov v domácej zimnej záhrade alebo medzi citrusovými rastlinami v jej blízkosti. Možno nedosiahne najväčšie rozmery, ale určite vás nie raz ohromí mohutnosťou svojich výnimočne nápadných kvetov a červených, originálnych plodov.
Muraja metlinatá, príbuzná citrusov, ktorá je u nás stále prekvapivo neobľúbená, šíri sviežu, exotickú, intenzívne ovocnú vôňu s výrazne sladkým nádychom. Niekedy sa nazýva pomarančový jazmín, čo dokonale vystihuje jej jedinečnú arómu, hoci ja dávam prednosť čínskemu termínu „mesačná mandarínka“, ktorý síce nemusí, ale predsa len dodáva rastline šarm.
Najjednoduchšie je zasadiť muraju do kvetináča a nechať ju rásť ako každú inú okrasnú kvetinu. Vytrvalých pestovateľov, ktorí majú v sebe dušu floristu-umelca, však poteší, že táto rastlina sa dokonale hodí na prerezávanie a originálne, viacstupňové tvarovanie.
Staršie stonky s mierne machovitou vonkajšou štruktúrou sa zdajú byť pozlátené, čo v slnečnom svetle zdôrazňuje jedinečný pôvod a formu tohto orientálneho kvetu. Mladé vetvičky pripomínajú skôr výhonky buxusu, ku ktorému sa zvyčajne prirovnávajú. Ich najväčšou ozdobou sú biele, nápadné kvety, ktoré sa objavujú nepravidelne niekoľkokrát do roka a sú zhromaždené vo veľkých metlinách. Je zaujímavé, že umelecky obhospodarovaným rastlinám netrvá dlho, kým zakvitnú. Hľadáte originálnu dekoráciu do svojho domova, darček pre milovníka „vreckovej“ exotiky alebo rastlinu, ktorá okrem zelene prinesie do vášho interiéru aj trochu výživnej vône? Muraja metlinatá je určite tou správnou voľbou.
Muraja metlinatá – požiadavky a pestovanie v kvetináči
Keďže táto rastlina u nás rastie prevažne v kvetináči, jej požiadavky nezahŕňajú špeciálne formy prezimovania alebo ochrany napríklad proti škodcom alebo patogénom, ktoré sa v záhradách množia. Ale napriek tomu má ako každá okrasná izbová rastlina svoje potreby a bez ich splnenia nebude ani bujne kvitnúť, ani veľkolepo plodiť. Tu sa dozviete, o čo sa musíte starať, aby muraja metlinatá skutočne ukázala, aká originálna a farebná býva, a to v každom ročnom období.
Umiestnenie
Pri pestovaní muraje nezabúdajte na to, čo sa hovorí o exotických rastlinách. Nie je pravda, že jej vyhovuje plné slnko, teplo a značná vlhkosť, ako je to v prípade mnohých citrusových rastlín. Najviac jej slúži typicky ázijská aura, v ktorej je prístup k svetlu stály, ale slnečné lúče prichádzajúce spoza mrakov rastliny nespália.
Vo vnútorných priestoroch bývajú rastliny citlivejšie na extrémne nárazové faktory, ako napr. priame slnečné svetlo. Muraja potrebuje svetlo na kvitnutie, ale presvetlená namiesto toho, aby vytvorila krásne púčiky, zožltne a v najlepšom prípade len stratí svoje dekoratívne vlastnosti.
Presádzanie
Muraja dobre znáša pravidelné presádzanie. V kvetináči sa jej veľkosť nezväčšuje drasticky, takže tento postup nemusíte vykonávať často, ale raz za čas sa oplatí presunúť ju do o niečo väčšieho kvetináča, aby sa koreňové odnože mohli voľne rozvíjať.
Substrát
Ideálny substrát pre rastlinu v kvetináči by mal byť dobre odvodnený, primerane ľahký, ale aj dobre vyživený. Pôda bohatá na minerálne látky umožní rastline častejšie nasadzovať kvety a vytvárať výstavnejšie, krásne vyzerajúce plody. Tie nie sú vhodné na konzumáciu, ale určite na obdiv.
Hnojenie
Ak vám záleží na kvetoch vašej muraji, nezabudnite ju hnojiť. Prvé ošetrenie vykonajte po presadení z produkčného kvetináča do nového substrátu. Predtým ho navlhčite, aby sa voda dostala k celému koreňovému systému.
Zaujíma vás, aký je najbezpečnejší spôsob výživy tejto exotickej rastliny v kvetináči? Ukazuje sa, že najlepšia je tradičná forma – pridajte jej trochu sušeného hnoja, pričom dbajte na to, aby bol dobre premiešaný s vrchnou vrstvou pôdy, a muraja sa vám čoskoro odvďačí intenzívnym kvitnutím. V neskorších fázach pestovania prihnojujte rastlinu viaczložkovým hnojivom pre kvitnúce tropické exempláre. Ošetrenie opakujte na jar a v lete v priemere raz za 3 – 4 týždne.
Zalievanie
Množstvo vody závisí výlučne od podmienok, v ktorých muraja rastie. Ak ju pestujete len doma na okennom parapete, zalievajte ju striedmo, ale nezabudnite ju často kropiť. V zime možno ošetrovanie obmedziť na minimum. Potreby rastliny vždy posudzujte tak, že budete sledovať jej stav a to, či je pôda v kvetináči nadmerne vlhká alebo suchá. Ak kvety v lete umiestnite napríklad na terasu alebo na slnečnom záhone, zalievajte ich častejšie.
Rezanie
Muraja sa v Ázii používa aj na vytvorenie umeleckých, živých dekorácií. Ako zaujímavo tvarovaný bonsaj sa niekedy používa ako solitérna rastlina pri vstupe do domu. Alebo na výzdobu reprezentatívnych priestorov, napr. stojaca v ozdobnom kvetináči na krásne vyrezávanej drevenej konzole. Pri pestovaní muraji v kvetináči ju môžete nechať voľne rásť alebo ju zastrihnúť, čím jej dodáte jedinečný tvar.
Muraja metlinatá – čo potrebujete vedieť
Mesačnú mandarínku alebo, ak chcete, pomarančový jazmín môžete pestovať v kvetináči zo semien. Je to jednoduchšie, ako si myslíte. Ak si nechcete kúpiť hotovú sadenicu, ale máte prístup k plodom zdravého, krásne rastúceho exemplára, môžete si jednoducho zaobstarať semená, ktoré z nich vypestujete. Vo väčšine prípadov by pri správnych podmienkach výsevu mali mladé sadenice muraji vyklíčiť zo substrátu už za týždeň.
Skúste zobrať semeno priamo z čerstvo odtrhnutého plodu tak, že nožom jemne narežete šupku a prstami vyberiete materiál z vnútra. Semená pred vložením do pôdy dôkladne umyte pod tečúcou vodou. Substrát vopred riadne pripravte – jemne ho obohatiť organickým hnojivom a pred samotným zasadením ešte navlhčiť vonkajšiu vrstvu. Zdravá sadenica muraji vyrastie len vtedy, ak zabezpečíte teplotu približne 25 °C a prístup svetla vo fáze klíčenia sadenice.
Pri začatí pestovania muraji sa hodí poznať ďalšie tipy na „naštartovanie“ rastu rastliny. Ak rastie prekvapivo pomaly, oplatí sa ju ešte raz presadiť, ale do menšieho kvetináča. Ukazuje sa, že lepšie prispôsobená veľkosť v počiatočnom štádiu rastu stimuluje rastlinu k tvorbe nových, žiarivo zelených listov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Strelícia kráľovská poteší svojimi rajskými kvetmi. Čo je to za rastlinu?
Exotická konkurencia pre chryzantémy. Nebojí sa mrazov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.