16.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Chainupong Hiporn).
Hoci sú polievky väčšinou sýte a zdravé vitamínové bomby, odborníci na výživu varujú. Ľahko ich totiž môžeme ľahko premeniť na škodlivé jedlá. Tie potom majú katastrofálny vplyv na naše zdravie a postavu. To všetko vďaka nezdravým prídavným látkam, ktoré bez rozmyslu pridávame do našich obľúbených polievok. Ktorých výrobkov sa to týka?
Polievky sa považujú za jedny z najzdravších a najvýživnejších jedál. Pripravujú sa na báze zeleninového alebo mäsového vývaru, sú bohaté na zeleninu a prísady. Samy o sebe predstavujú výživnú, plnohodnotnú a zvyčajne nízkokalorickú večeru. Môžu si ju vychutnať aj ľudia, ktorí dbajú o svoju postavu a dokonca aj tí, ktorí držia diétu.
V polievke kombinujeme mnoho rôznych produktov, ako napríklad:
- zelenina
- krúpy
- mäso
- tuky
Vďaka tomu je zdrojom základných, biologicky dostupných živín, vitamínov a minerálov.
- Väčšina polievok obsahuje draslík, ktorý reguluje vodnú bilanciu a krvný tlak, vápnik, ktorý buduje kosti a zuby, železo, ktoré podporuje imunitný a nervový systém, ako aj horčík, fluór a fosfor.
- Polievky sú tiež bohatým zdrojom vitamínu C, E a betakaroténu, organických kyselín a vlákniny.
- Obsahujú aj vitamíny skupiny B, ktoré posilňujú nervový systém a chránia pred účinkami stresu.
Toto sú však len niektoré z výživných látok, ktoré sa v polievkach nachádzajú. Veľa závisí najmä od prísad, ktoré do nich pridávame.
Prečo jesť polievky?
Polievky majú veľa výhod.
- V chladných dňoch výborne zahrejú, posilnia imunitný systém a podporia ho v boji proti vírusom a baktériám.
- Polievky sú tiež väčšinou ľahko stráviteľné. Keďže sú bohaté na vlákninu, majú veľmi pozitívny vplyv na tráviaci systém, zlepšujú jeho činnosť a uľahčujú vyprázdňovanie.
- Polievky sa odporúčajú aj ľuďom, ktorí sa starajú o svoju postavu a držia diétu.
Všetci poznáme legendárnu kapustovú polievku. Získala si popularitu v 90. rokoch 20. storočia a mnohým ľuďom umožnila schudnúť po rokoch neúspešného boja. Táto polievka je veľmi bohatá na vlákninu, ale chudobná na tuk. Preto by sa nemala používať dlhšie ako týždeň.
Pomerne obľúbené sú aj ďalšie polievky na chudnutie, ako napríklad:
- vývar
- fazuľová polievka
- mrkvová polievka
- cuketový krém
- karfiolový krém
- brokolicový krém
Polievky teda môžu mať veľmi pozitívny vplyv na naše zdravie a postavu. Ale len vtedy, ak do nich nepridávame náhodné, často škodlivé prísady. Na ktoré by sme si mali dať pozor?
Nikdy nepridávajte tieto prísady do polievky. Sú veľmi škodlivé
Ak chceme naplno využiť zdraviu prospešné vlastnosti polievok a udržať si štíhlosť a kondíciu, mali by sme venovať pozornosť prísadám, ktoré do nich pridávame. Niektoré z nich sú veľmi výdatné, iné povzbudzujú chuť do jedla, ale nechýbajú ani „chemické bomby“, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. Čomu by sme sa mali vyhýbať?
- Ľudia, ktorí sa starajú o svoju postavu a úzkostlivo počítajú kalórie, by sa mali zaobísť bez extra krémových polievok. Takáto polievka je, samozrejme, chutná a krémová, ale s každou lyžicou smotany si servírujeme kalórie a tuk navyše. Tie sa rýchlo premenia na nechcené kilá navyše.
- Rovnako bude mať na naše telo podobný účinok aj syr, napríklad tavený syr. Často sa pridáva do krémových polievok. Patrí sem dokonca aj žltý syr vo forme „posýpky“. Syr je skutočná tuková a soľná bomba, ktorú sa neoplatí pridávať do zdravých polievok.
Milovníci postavy pozor
- Tí, ktorí sa starajú o svoje zdravie a postavu, by sa mali vzdať aj vývaru s plným obsahom sodíka. Spôsobuje totiž nadúvanie a vedie k zadržiavaniu vody v tele. Je lepšie nahradiť ho vývarom so zníženým obsahom tejto mikroživiny.
- Toto pravidlo platí aj pre bujónové kocky s glutamátom sodným. Ide o skutočnú „chemickú bombu“! Ešte viac stimuluje chuť do jedla, najmä na slané, sladké a nezdravé jedlá. Zloženie takýchto kociek často tvorí najmä soľ a zvýrazňovače chuti, ako je glutaman sodný, inozinát alebo guanylát disodný. Tie majú veľmi škodlivý vplyv na zdravie. Ich pravidelná konzumácia zvyšuje riziko aterosklerózy.
- Veľmi častým prídavkom do polievok je aj múka. Tá polievku zahusťuje, čím ju robí sýtejšou. Zároveň ale výrazne „zvyšuje“ jej kalorickú hodnotu.
- Rovnako nepriaznivou voľbou sú cestoviny vyrobené z rafinovanej pšenice. Ide o neplnohodnotný výrobok. Chýba mu cenná vláknina, preto je lepšie nahradiť ho celozrnnými cestovinami, cestovinami z cíceru alebo zeleného hrášku.
- Milovníci exotickejšej, orientálnej kuchyne sa často obracajú aj na recepty, v ktorých je jednou z prísad do polievky lahodné a zamatové arašidové maslo. Hoci má arašidové maslo nepochybne mnoho výhod (napríklad je cenným zdrojom mastných kyselín a vitamínov skupiny B), môže byť aj veľmi tučné. Lacné a silne spracované arašidové maslá tiež nemajú veľa spoločného so zdravím. Aj kvôli vysokému obsahu cukru.
Odborníci na výživu tvrdia, že zdravá polievka, ideálna pre tých, ktorí si chcú udržať štíhlu postavu alebo dokonca zhodiť niekoľko kilogramov, by mala byť bohatá na zeleninu, chudé mäso alebo ryby a zdravé prísady, ako sú bylinky a koreniny, ktoré zlepšujú tráviaci systém.
Pozor na soľ! Je nebezpečná najmä pre ľudí s hypertenziou, škodí pečeni a nepochybne nepomáha v boji s nadváhou!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rýchla záchrana presolenej polievky. Len 15 minút
O Amosovej paste sa hovorí, že je elixírom zdravia. Overujeme, ako funguje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.