17.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MNStudio).
Jeseň je čas, keď sa ovocné kríky pripravujú na zimný spánok. Je mimoriadne dôležité sa o nich v tomto období správne starať, aby prežili náročné mesiace vo výbornej kondícii a na jar začali zdravo rásť. Už teraz sa oplatí vykonať niekoľko jednoduchých úkonov, ktoré zaručia lepšiu úrodu v budúcom roku. Pozrite si, ako sa starať o ovocné kríky na jeseň.
Príprava kríkov na zimu
Keďže sa blíži zima, oplatí sa na ňu pripraviť rastliny. Najmä ovocné kríky, ktoré si koncom jesene vyžadujú osobitnú starostlivosť. Hoci v prípade druhov citlivých na mráz je najdôležitejšie chrániť ich pred mrazom, nie je to jediná vec, na ktorú treba pamätať. Správna starostlivosť na jeseň pomôže ovocným kríkom pripraviť sa na drsné zimné podmienky.
Jeseň je čas, keď by ste mali ovocným kríkom pomôcť prejsť do obdobia vegetačného pokoja. Bez tejto podpory sa môže stať, že budúci rok budú rodiť menej alebo vôbec. Preto sa oplatí venovať čas starostlivosti o tieto rastliny na konci vegetačného obdobia, aby ste sa v nasledujúcom roku mohli tešiť z lepšej úrody. Jeseň je na to ideálny čas:
- ochranu proti chorobám a škodcom,
- prerezávanie,
- upratovanie,
- hnojenie,
- zalievanie,
- zakrývanie,
- mulčovanie.
Na čo ešte musíte myslieť a ako vykonávať rôzne procedúry? Podrobnosti o jesennej starostlivosti o ovocné kríky uvádzame ďalej v tomto článku.
Ako sa starať o ovocné kríky na jeseň?
Správna príprava ovocných kríkov na zimu má veľký vplyv na ich kondíciu a predchádza rôznym problémom, ktoré by sa mohli objaviť neskôr počas vegetačného obdobia. Samozrejme, je nevyhnutné chrániť mladé, nedávno vysadené exempláre pred mrazom. Dôležité je to aj v prípade dospelých ovocných kríkov – odrôd, ktoré nie sú dostatočne odolné voči mrazu alebo rastú na miestach, ktoré nie sú chránené pred vetrom. Zakrytie takýchto rastlín je často jedinou zárukou, že prežijú zimu a na jar začnú vegetovať.
Toto nie je jediné ošetrenie, na ktoré by ste nemali zabudnúť, aby ste svoje rastliny pred zimou posilnili. Ako sa staráte o ovocné kríky na jeseň? Nižšie sme zhromaždili najdôležitejšie rady.
Ochrana proti chorobám a škodcom
Na jeseň sa oplatí chrániť ovocné kríky pred škodlivými chorobami a škodcami. Odporúča sa to, ak ste s problémom bojovali v aktuálnej sezóne a chcete mu zabrániť v budúcom roku. Na výhonkoch už nie sú žiadne plody, takže môžete bez obáv vykonať potrebný postrek. Nezabudnite aplikovať dávku prípravku, ktorá je v súlade s odporúčaniami výrobcu. Dbajte tiež na správne načasovanie ošetrenia v závislosti od druhu kríka. Ak dávate prednosť prírodným riešeniam, môžete postriekať rastlinné hnojivo a prípravky na báze cesnaku, jedlej sódy alebo sivého mydla.
Prerezávanie
Mnohé druhy ovocných kríkov sa na jeseň prerezávajú, ale určite nie všetky. Skôr ako sa chopíte záhradníckych nožníc, overte si, či by sa mali výhonky daného druhu pred zimou skrátiť. Musíte si tiež overiť, ako silno môžete strihať. Niektoré kríky potrebujú len sanitárny rez, iné potrebujú radikálny rez. Koniec vegetačného obdobia je okrem iného vhodným obdobím na prerezávanie jesenných malín, ostružín bez tŕňov a čiernych ríbezlí. Na jeseň môžete vykonávať aj sanitárny rez, odstraňovať choré, slabé a poškodené výhonky viniča, čučoriedok a brusníc.
Upratovanie
Koniec vegetačného obdobia je výbornou príležitosťou na upratanie plochy, na ktorej pestujete ovocné kríky. Je to dôležité nielen preto, aby záhrada vyzerala upratane, ale aj preto, že starý mulč a opadané lístie môžu byť úkrytom patogénov a spór. Ak prezimujú, napadnú vaše rastliny v nasledujúcom roku, čo nesmiete dopustiť. Spolu s mulčovaním, suchými vetvičkami a listami zbavte ovocné kríky spod všetkej buriny.
Hnojenie
Na konci sezóny nesmiete zabudnúť na jesenné hnojenie ovocných kríkov. Namiesto toho používajte jesenné kombinované hnojivá s nízkym obsahom dusíka a bohaté na fosfor a draslík. Z prírodných živín môžete zvoliť čadičovú múčku, granulovaný hnoj a kompost. Nezabudnite, že brusnice a čučoriedky potrebujú počas celej sezóny – aj na jeseň – hnojivá s nízkym pH, ktoré okyslia pôdu. Dobre im poslúži kyslý kompost a jesenné hnojivá pre kyslomilné rastliny.
Zalievanie
Jeseň je zvyčajne obdobím dažďov, ale niekedy nie je dostatok zrážok na to, aby sa splnili požiadavky kríkov na vodu. Mnohé z nich si vyžadujú systematickú zálievku dokonca až do novembra. Prestaňte s ňou len vtedy, keď sa predpovedajú silné mrazy, aby ste nevystavili korene rastlín poškodeniu. Nesmiete zabudnúť prispôsobiť frekvenciu zalievania a množstvo použitej vody požiadavkám konkrétneho druhu.
Zakrytie
Niektoré ovocné kríky potrebujú ochranu pred zimou vo forme prikrývky. Pred nízkymi teplotami ich chráni špeciálny kryt (napr. biely agroflís). Je to dôležité najmä pre mladé exempláre (v prvom roku po výsadbe), náchylné odrody a často tie rastliny, ktoré sa pestujú na holých stanovištiach v najchladnejších oblastiach krajiny. Mnohé obľúbené ovocné kríky nie je potrebné prikrývať, pretože po niekoľkých rokoch sú úplne odolné voči mrazu. To je prípad egrešov, arónií, čučoriedok, brusníc, ríbezlí, malín alebo černíc. Na druhej strane maliny alebo obyčajné figy sú citlivé na mráz.
Mulčovanie
Pri príprave ovocných kríkov na zimu nesmiete zabudnúť na ich mulčovanie. Tento jednoduchý postup, ktorý spočíva v pokrytí pôdy okolo rastlín mulčovaním podľa vlastného výberu, prináša mnoho výhod. Chráni korene pred mrazom, zadržiava vodu v pôde a zabraňuje rastu buriny. Aký materiál môžete takto použiť? Výborne poslúži záhradná kôra, slama, opadané lístie, kompost, ihličie z ihličnanov alebo piliny. Pri kladení mulča nezabudnite na to, aby priestor okolo stoniek rastlín zostal voľný. Vrstva by mala byť hrubá 5 až 10 cm.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sypať vápno pod ovocné stromy a kríky? Aké vápno si vybrať a prečo?
Zimný kryt pre stromy, kríky a popínavé rastliny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.