16.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Suburbanium).
Na všetky druhy škvŕn na potravinách sa pozeráme dosť podozrievavo. Nie je to prekvapujúce, pretože zmenený vzhľad potravín je často skutočným signálom, že by sme sa s nimi mali rozlúčiť. Nie vždy je však potrebné konať tak drasticky a vyhadzovať potraviny do koša. Dokonalým príkladom je klobása, na ktorej sa objavili biele zvyšky. Jej prítomnosť môže dokonca naznačovať, že je kvalitná.
Biele zvyšky na klobásach môžu vyvolávať oprávnené obavy. Na prvý pohľad pripomína pleseň, a tak niet divu, že máme chuť výrobok okamžite vyhodiť. Ukazuje sa však, že to môže byť unáhlené konanie. Biele zvyšky na klobáse nemusia nevyhnutne znamenať, že je zatuchnutá a pokazená. Vysvetlíme vám, odkiaľ pochádza a či je bezpečná na konzumáciu.
Biele zvyšky na klobásach – pleseň alebo normálny jav?
Biele zvyšky na klobásach sú výsledkom kryštalizácie soli a bielkovín. Vzniká, keď sa výrobok skladuje v chladničke alebo na inom mieste, kde je sucho a nízka teplota. Prítomnosť bielej usadeniny neznamená, že je saláma pokazená, naopak, môže svedčiť o tom, že je kvalitná, pretože neobsahuje zbytočné prídavné látky vrátane fosforečnanov a dusičnanov.
Fosforečnany sú chemické zlúčeniny, ktoré mnohým potravinám dodávajú lepšiu chuť a vzhľad. Nadmerná konzumácia vysoko spracovaných potravín, ktoré obsahujú veľké množstvo týchto zlúčenín, nie je bez následkov na náš organizmus. Môžu narušiť hormonálnu a minerálnu rovnováhu. Častá konzumácia potravín, ktoré majú vo svojom zložení fosfáty, môže prispieť aj k obezite, hypertenzii, kardiovaskulárnym ochoreniam.
Podobnú úlohu zohrávajú aj dusičnany. Aj tie sa pridávajú pri výrobe mäsa na zlepšenie chuti a farby. Majú aj konzervačný účinok. Pôsobením enzýmov a baktérií v ústach sa však môžu premeniť na dusitany. Tie môžu reagovať s amínmi a vytvárať nitrozamíny, ktoré sa považujú za karcinogény.
Biely povlak by nás preto nemal znepokojovať. Klobása sa môže konzumovať, jej prítomnosť nemení chuť ani vôňu. Ak sa však niekomu nepodarí preraziť, môže sa pokúsiť zvyšky zotrieť alebo zoškrabať.
Existuje aj druh klobásy s názvom fuet. Spoznáte ju podľa charakteristickej bielej plesne, ktorá pokrýva povrch a zvýrazňuje jej charakteristickú chuť. Na koži klobásy fuet by ste mali vidieť len biely povlak. Ak zbadáte akúkoľvek inú farbu, niekto zle skladoval výrobok a radšej ho nejedzte.
Ako rozpoznáte pleseň na klobásach a údeninách?
Opatrnosti však nikdy nie je dosť. Ak vás čokoľvek na vzhľade výrobku znepokojuje, dôkladne si ho prezrite, pričuchnite k nemu a dotknite sa ho. Pleseň bude mať sivú, zelenkastú, modrú alebo čiernu farbu. Bude tiež vydávať nepríjemný zápach. Takéto klobásy sa bezpodmienečne musia vyhodiť do koša. Odrezanie častí, ktoré vykazujú známky kazenia, nepomôže. Klzký a lepkavý povrch je tiež znakom toho, že klobása už nie je vhodná na konzumáciu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je v poriadku jesť klobásu, na ktorej sa vytvoril záhadný biely povlak? Vysvetľujeme, čo to znamená
Ako pripraviť dobrú klobásu na grile? Pozor na 3 chyby. Kvôli nim je suchá a chutí ako podrážka
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.