17.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/yuris).
Zeler je zelenina, ktorú môžeme zbierať dlhodobo – od prvých jesenných dní až do príchodu silných mrazov. Musíme však byť opatrní, pretože príliš skoro aj príliš neskoro vykopaná hľuza sa zle skladuje. Zaujíma vás, kedy zbierať zeler, aby mal výbornú chuť a nepokazil sa ani o niekoľko mesiacov?
Kedy zbierať zeler?
Je ťažké predstaviť si kuchyňu bez zeleru. Pridáva sa do polievok, omáčok, nákypov a šalátov, aby svojou výraznou arómou zvýraznil chuť jedál. Sila kulinárskeho využitia nás núti zasadiť zeler do našich domácich záhonov, hoci jeho pestovanie nie je najjednoduchšie. Táto zelenina je pomerne náročná, najmä pokiaľ ide o nároky na vodu a živiny, a má veľmi dlhé vegetačné obdobie.
V závislosti od podmienok musíme na úrodu zeleru čakať až 7-8 mesiacov od výsevu semien. Zelenina je pripravená na vykopávanie od októbra až do príchodu silných mrazov, čo je zvyčajne do polovice novembra. Správny termín preto do veľkej miery závisí od počasia a času výsevu semien.
Zrelé hľuzy zeleru sú relatívne odolné voči mrazu (znášajú nízke teploty až do -5 °C), preto ich možno na jeseň, keď teplota klesne, nechať niekoľko dní v zemi. Počas prvých mrazov ich môžeme prikryť ľahkým mulčovaním, najlepšie slamou. Tým sa zlepší chuť zeleru. So zberom však nečakajte príliš dlho, pretože mrazená zelenina sa zle skladuje.
Ako zistíme, kedy je zeler pripravený na zber?
- Korene – zrelé hľuzy sú pevné, guľovité a majú priemer viac ako 7 cm;
- Dužina – mala by byť homogénna a bez dutín;
- Listy – keď je zeler zrelý, začínajú sa sfarbovať.
Ako zbierať zeler – vyhnime sa chybám
Zber veľkého zrelého zeleru z vlastného záhonu je odmenou za všetko úsilie, ktoré sme vynaložili na jeho pestovanie počas sezóny. Úloha je veľmi jednoduchá, ale nevedomky môžeme urobiť chybu, ktorá spôsobí, že zelenina sa bude horšie skladovať. Ako zbierať zeler tak, aby sa nepokazil ani o niekoľko mesiacov? Tu je niekoľko tipov:
- Plánujme zber na slnečný deň bez dažďa, pretože suchá zelenina má najdlhšiu trvanlivosť;
- Po vykopaní zeleru odstránime malé korienky rastúce okolo hrubých hľúz a listy (tie sa dajú použiť v kuchyni). Strihacie nožnice by mali byť ostré a vydezinfikované;
- Hľuzy nečistíme od pôdy ani ich neumývame pod tečúcou vodou, pretože by sa skrátila doba ich skladovania.
Takto pripravený zeler (bez chorôb a poškodenia) uložíme do drevených debien a necháme ho v chladnej miestnosti. Môže to byť pivnica, pivničné priestory alebo garáž. Teplota na takomto mieste by mala zostať na úrovni 0 – 1 °C. Zabezpečíme tiež primeranú vlhkosť vzduchu, ktorá musí byť približne 95 %, aby zelenina nebola vystavená strate vody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Z koreňa zeleru vyrastie veľká hľuza. Stačí dodržiavať toto pravidlo výsadby
Čo môžete urobiť, aby zeler vyrástol do koreňa? Budete zbierať obrovské hlavy, ale buďte opatrní
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.