17.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Parichat Srisuphan).
Vo voľnej prírode táto zaujímavá rastlina vytvára mnoho pevných stoniek, na ktorých sa rozprestierajú stovky drobných listov. Tie pokrývajú korunu zelenou strieškou. Je zároveň jemná a elegantná, orientálna a prekvapivo klasická. V kvetináči na parapete spĺňa všetky požiadavky na bežne dekoratívnu izbovú rastlinu. Krovitá Radermachera sinica je druh, ktorý bude kvitnúť pri rozptýlenom svetle a krásne ozdobí váš interiér, pričom bude zároveň čistiť vzduch. Odporúčame vám, ako ju pestovať.
Radermachera sinica (Čínska bábika)
Rastliny v kvetináčoch majú veľkú výhodu v tom, že nepretržite zdobia interiér vášho domova a udržiavajú si zelené listy po celý rok. Nemá na ne vplyv zlé počasie, chyby pri prezimovaní ani náhle oteplenie, po ktorom nasleduje návrat k ničivým mrazom. Vďaka stabilným podmienkam v interiéri môžete v kvetináčoch pestovať najrozmanitejšie a najoriginálnejšie rastliny, ktoré vo svojom prirodzenom prostredí na Ďalekom východe vytvárajú nádherné tvary a v slovenskej zime by vôbec nemali šancu rásť.
Jedným z týchto črepníkových skvostov, ktorý pomaly získava na popularite, je rastlina s názvom Radermachera sinica (čínska bábika), ktorá dokáže v krátkom čase ozeleniť menšie aj väčšie priestory a má nízke nároky.
- Jej charakteristický habitus tvoria pevné, drevnaté stonky, ktoré dobre pučia a pri správnej úprave môžu pripomínať malý strom aj v črepníkových podmienkach.
- Sú pokryté drobnými, intenzívne zelenými listami a pripomínajú tropické rastliny z atmosférických, slnkom zaliatych taiwanských a čínskych záhrad.
- Radermachera sinica môže v správnych podmienkach nádherne kvitnúť lievikovitými kvetmi s päťcípou korunou, hoci je to zriedkavé – ale môžete sa o to pokúsiť, pretože kvety, ktoré vydáva, stoja za čas a odhodlanie.
- Medzi vlastnosti tejto zaujímavej rastliny, ktorej malé, bujné listy ju často prirovnávajú ku krížencovi papradia a fikusu benjamínka, patrí jedna nezvyčajná vlastnosť. Je to skutočný radar čistoty vzduchu. Nielenže má sama o sebe čistiaci účinok, ale zreteľne reaguje aj na znečistenie.
- Radermachera sinica nebude rásť v miestnostiach s toxickým dymom – zožltne a jej listy jeden po druhom opadajú.
Vediete zdravý životný štýl? Nielenže bude vo vašej domácnosti krásne rásť, ale ešte viac zlepší kvalitu ovzdušia.
Ako pestovať Radermacheru sinicu?
Vo voľnej prírode sa stáva, že sa nájdu exempláre, ktoré dorastajú až do výšky 18 metrov. Títo zelení obri sú skutočnou raritou. Čínske bábiky v kvetináčoch dosahujú len zlomok tejto hodnoty, ale aj tak majú takmer 1,5 metra sviežej zelene.
Masu lesklých listov a husto bujných stoniek rastlina vytvorí, keď jej poskytnete:
- Primerané svetlo – vyžaduje minimálne 5 hodín prirodzeného svetla, ktoré na ňu nedopadá priamo, ale je jemne rozptýlené. Vďaka tomu sú listy lesklé a sfarbené do výraznej tmavozelenej farby; rozptýlené svetlo je tiež receptom na bujný rast, v tieni sa rastlina rozťahuje a vytvára úzke, neatraktívne tvary.
- Teplo – ideálne podmienky pre rast sú medzi 18 °C a 24 °C (bez nadmerných výkyvov alebo prievanu), teplý vzduch okolo čínskej panenky však nesmie byť príliš suchý. Pri výsadbe do kvetináča sa odporúča umiestniť ho celý na dosku naplnenú stredne jemnými kamienkami a vodou, ktorá sa neustále odparuje a vytvára tak pre rastlinu najlepšie podmienky;
- Kvalitný substrát – niektorí ľudia radia, aby sa zasadil do univerzálneho substrátu pre zelené rastliny, iní zasa trvajú na tom, aby sa zasadil do zmesi pre exotické rastliny, bohatej na živiny a zároveň naozaj dobre odvodnenej. Najdôležitejšie je, aby bola pôda relatívne ľahká, pri zalievaní príliš nenasiakla, neplesnivela a nadmerne nevysychala.
Radermachera sinica môže byť rozmarná
- Dvojnásobné hnojenie – v domácich podmienkach, kde je rýchlosť rastu rastliny v porovnaní s prirodzenou čiastočne obmedzená, by sa malo hnojivo stimulujúce rast pre črepníkové rastliny s okrasnými listami podávať dvakrát počas vegetačného obdobia. Ideálne je podávať ho na jar vo verzii s dlhodobým uvoľňovaním hneď, ako spozorujete tvorbu nových listov, a neskôr v lete v tekutej forme s okamžitým, ale kratším účinkom.
- Vyššia vlhkosť vzduchu – druh Radermachera sinica môže byť rozmarný, pokiaľ ide o nároky na vodu. Na jednej strane pôda nesmie vyschnúť, na druhej strane by nemala byť nadmerne premočená a ťažká. V lete aj v zime môžete rastlinu jemne kropiť, aby ste zvýšili vlhkosť vzduchu v okolí vrcholu kríka, hoci oveľa priaznivejšou možnosťou pre ňu by bolo pestovanie na tácni alebo doske z premočených kameňov.
Radermachera sinica – stojí za to vedieť
Pestovanie Radermachera sinica v miske plnej kamienkov polievaných vodou je skvelé v miestnostiach s nižšou vlhkosťou. Nedovoľte jej vyschnúť.
- Nezabudnite rastlinu pravidelne zalievať. Ideálne to urobte vždy, keď spozorujete, že pôda začína vysychať.
- Raz za čas jej môžete venovať aj trochu viac času a pozornosti tým, že siahnete po vlhkej handričke. Rastlina dobre reaguje na jemné utretie a navlhčenie.
Je tu ešte niečo, čo je skvelé pre jej rast a bujnejšiu pokrývku lesklých listov. Máte pocit, že sa vaša čínska bábika zastavila a už nerastie tak intenzívne ako na začiatku? Možno zistíte, že jej chýba svetlo.
- Preto s príchodom jesene a zimy zvážte jej premiestnenie do inej časti miestnosti.
Strihanie, prepláchnutie a presádzanie je kľúčové
Aj strihanie dodá vašej kvetine solídny impulz. Čím častejšie siahnete po záhradných nožniciach, tým bujnejšie a krajšie bude rásť po stranách. Takto bude jej habitus rovnomernejší, plnší a zároveň kompaktnejší a hustejší. Kedy rastlinu strihať?
- Postup môžete vykonať kedykoľvek počas roka, ale snažte sa ho opakovať pravidelne, najlepšie každých niekoľko mesiacov.
- Okamžite odstráňte aj vyschnuté a poškodené výhonky, ako aj tie, ktorých nadmerný rast narúša tvar okrasnej rastliny.
Záhradníci so skúsenosťami s pestovaním druhu Radermachera sinica (čínska bábika) odporúčajú raz za čas zabezpečiť tzv. prepláchnutie pôdy. Ak exemplár rastie dlho v jednej nádobe, môže nastať situácia, že sa v substráte nahromadí príliš veľa soli, čo je pre rastlinu škodlivé.
- V takom prípade je dobré dať nádobu pod vodovodný kohútik a prepustiť cez ňu vodu, aby sa prebytočné zlúčeniny vypláchli.
- Ak je voda z vodovodu tvrdá, použite na jej prepláchnutie destilovanú vodu alebo predtým nazbieranú dažďovú vodu.
- Po tomto ošetrení rastlinu nezalievajte, kým sa vlhkosť substrátu nevráti na normálnu úroveň.
Ak chcete dať svojej rastline voľnosť a priestor na rast, dbajte na pravidelné presádzanie.
- Spočiatku ju presádzajte do väčších nádob raz ročne, staršie exempláre stačí presádzať raz za 3 roky, pokiaľ si to nevyžaduje substrát aj stav rastliny.
Rastlina v kvetináči nie je veľmi náchylná na choroby a škodcov, môžu ju však ohrozovať vošky, ako aj roztoče pavúkovcov. Našťastie, recept na ne je jednoduchý – pri prevencii a starostlivosti používajte nimbový rastlinný olej a problém by mal zmiznúť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Peroxidová voda pre črepníkové kvety. Zachráňte zvädnuté orchidey a krehké zamiokulky
Táto rastlina je lepšia ako vianočný kaktus. Šialene vonia a môže kvitnúť po celý rok
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.