17.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Pranie uterákov sa zdá byť dosť jednoduché. Stačí ich hodiť do práčky, pridať prací prostriedok a hotovo, nie? Ukazuje sa však, že by sa s nimi nemalo zaobchádzať rovnako ako s väčšinou látok, ak chceme, aby zostali nadýchané a savé po mnoho rokov. Zaujíma vás, ako prať uteráky? Chcete, aby boli drsné uteráky opäť mäkké? Vysvetľujeme, ako to urobiť doma.
Prečo sú uteráky drsné?
Aj ten najluxusnejší, najkvalitnejší uterák sa môže časom stať drsným a nepríjemným na dotyk. Použitie drsného materiálu nie je príliš pohodlné, ale to nie je jediný problém. V prvom rade je málo savý, takže po kúpaní zle schne. Navyše, ak máme citlivú pokožku, drsná látka ju môže dráždiť. Ak naše uteráky nie sú také mäkké a nadýchané ako kedysi, nevyprali sme ich správne.
Prečo sú uteráky drsné? Hlavnou príčinou sú čistiace prostriedky. Ak použijeme príliš veľa takýchto prostriedkov, budú sa hromadiť na vláknach materiálu. Uteráky strácajú mäkkosť aj nesprávnou teplotou prania. Ak je príliš nízka alebo príliš vysoká, látka bude stuhnutá a nepríjemná na dotyk. Problém však nie vždy spôsobuje spôsob prania. Uteráky môžu stratiť mäkkosť aj kvôli tvrdej vode – minerály v nej obsiahnuté sa môžu ukladať aj na vláknach.
Už pri prvom praní nových uterákov sa oplatí dodržiavať niekoľko pravidiel, aby ste predišli ich drsnosti. Nižšie uvedené odporúčania sú všeobecné – vždy si skontrolujte štítok výrobku, aby ste sa uistili, že teplota a prací cyklus sú vhodné pre daný typ materiálu. Ako prať uteráky, aby zostali mäkké a savé?
- Uteráky perieme oddelene, triedime ich podľa farby (nedávajte do práčky súčasne posteľnú bielizeň, spodnú bielizeň ani oblečenie).
- Pred prvým praním namočte uteráky na 24 hodín do vody.
- Uteráky vložíme do práčky bez preplnenia bubna.
- Prať pri teplote 40-60°C (resp. podľa odporúčania výrobcu na etikete).
- Vyberieme prací program bavlna s dlhým plákaním.
- Nepridávame prášok – lepšie poslúžia tekutiny, kapsule alebo gély na pranie (používame ich v malom množstve). Aviváži je najlepšie sa úplne vyhnúť.
- Ak máte tvrdú vodu, použite zmäkčovač vody, ktorý zabráni usadzovaniu vodného kameňa.
Domáci spôsob výroby mäkkých a nadýchaných uterákov
Teraz už vieme, ako zaobchádzať s novými uterákmi. Čo však máme robiť s tými, ktoré máme doma už dlho a boli dlho drsné? Našťastie ich netreba vymieňať – existuje niekoľko spôsobov, ako im vrátiť stratenú hebkosť.
Tu sú tie najlepšie z nich:
- Jedlá sóda a ocot – uteráky vložte do práčky. Namiesto pracieho prostriedku nalejte do zásuvky 1 šálku liehového octu a zapnite práčku. Po dokončení nasypte do bubna 1 šálku sódy bikarbóny. Opäť sa umyjeme;
- Ocot a esenciálny olej – pridajte pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja, napr. levanduľového, mätového alebo čajovníkového do 2 šálok liehového octu. Nalejte priamo do bubna práčky a vložte do práčky uteráky. Perieme pri teplote 40-60°C s nastavením dodatočného plákania;
- Kyselina citrónová a sóda bikarbóna – na uteráky v bubne práčky pridajte 1/2 šálky sódy bikarbóny a 2 polievkové lyžice kyseliny citrónovej. Zapneme umývací program s dlhým plákaním.
Skôr ako staré, hrubé uteráky vyhodíme, dajme im šancu a využite vyššie spomenuté metódy. Znovu získajú svoju bývalú hebkosť a nadýchanosť, takže ich používanie po kúpaní bude opäť potešením.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nalejte do bubna práčky. Účinne odstráni zatuchnutý zápach
Tieto predmety a povrchy nikdy nečistite octom. Poškodenie bude nezvratné
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.