17.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Libin Jose).
Sezóna nakladania sa začala. Hoci sa venujeme predovšetkým uhorkám a kapuste, nič nenamietame ani proti nakladaniu mrkvy. Koreňová zelenina má mnoho výhod, navyše fermentovaná ich má oveľa viac. Ak nie ste fanúšikmi nakladanej zeleniny, oplatí sa zmeniť svoje návyky, pretože jej konzumácia – najmä nakladanej mrkvy – sa počas chladného počasia môže vyplatiť.
V článku sa dozviete:
– Rozhodnite sa pre nakladanú mrkvu a nebudete ľutovať
– Nakladaná mrkva nie je cenná len v zime
– Nakladaná mrkva je bohatá na zložky
– Ako si pripraviť nakladanú mrkvu?
– Nakladaná mrkva je nudná? Na to, aby ste jej dodali výraznú chuť, stačí trochu fantázie.
– Príliš veľa je nezdravé: pozor na nakladanú mrkvu
Vyberte si nakladanú mrkvu a nebudete ľutovať
Hoci samotná mrkva nie je v našej kuchyni žiadnou novinkou, nakladaná mrkva si ešte nepodmanila chuťové bunky Slovákov. A to je škoda, pretože sa dá ľahko pripraviť a mať po ruke, keď chcete v zime doplniť nedostatok kľúčových látok pre zdravie. Okrem toho ponúka trochu inú chuť. V základnej verzii ide o kombináciu mierne sladkého tónu, ktorý presvitá uprostred slanej marinády.
Samozrejme, nakladaná mrkva ponúka hodnotnú chuť, ktorú možno pridať do rôznych hlavných jedál, ale oplatí sa ju podávať aj samostatne, nielen keď vám škvŕka v žalúdku. Je ideálna pri redukčných diétach, poklese imunity, zdraví čriev alebo keď vám leží na srdci pohoda vášho tela.
Nakladaná mrkva nie je cenná len v zime
Čo sa nachádza v nakladanej mrkve? Určite všetko, čo sa nachádza v iných fermentovaných výrobkoch, teda baktérie mliečneho kvasenia. Tie sú zasa zodpovedné za správne fungovanie čriev, okrem iného zmierňujú zápaly a pomáhajú pri látkovej premene. Ich najdôležitejšou funkciou je však podpora črevnej mikroflóry, a práve tá je zodpovedná za správnu imunitu, ktorá je v zimnom období zaťažovaná okrem iného aj atmosférickými faktormi. V tejto súvislosti je cenná aj prítomnosť vitamínu C, ktorý, ako vieme, tiež podporuje imunitu, ale nielen ju. Je to silný antioxidant, ktorý pomáha odbúravať toxíny, čím odbremeňuje pečeň a obličky.
Nakladaná mrkva je bohatá na zložky
Ak si niekto myslí, že nakladaná mrkva obsahuje len tieto dve zložky, veľmi sa mýli. Najväčším pokladom je, samozrejme, betakarotén, derivát vitamínu A.Je zodpovedný za správne fungovanie zrakového orgánu, ale nielen zaň. Jeho suplementáciu ocenia najmä dámy, pretože má senzačný vplyv na stav pokožky: znižuje zápaly a zmeny farby, uľahčuje regeneráciu a sťažuje tvorbu vrások. Nakladaná mrkva navyše obsahuje vitamín E, ktorý udržiava pokožku dlhšie mladú, čo sa prejavuje v lepšom vzhľade a pohode.
K vitamínom obsiahnutým v nakladanej mrkve sa musia pridať aj minerálne látky, ktorých je pomerne dosť. Je predovšetkým zdrojom:
- zinku – zodpovedá za imunitu a stav vlasov, nechtov a pokožky,
- fosforu – stará sa o zdravé a silné kosti a zuby,
- železa – zlepšuje kvalitu krvi a zabraňuje anémii,
- draslík – zabezpečuje správnu činnosť srdca a znižuje vysoký krvný tlak.
Ak by to niekomu ešte stále nestačilo, treba nakoniec spomenúť výrazné zastúpenie vlákniny. Faktom je, že sa najčastejšie spája s črevami, ale v kombinácii so spomínanými baktériami mliečneho kvasenia je pre tieto orgány v našom tele veľkou pomocou. Vláknina je spojencom chudnutia a účinnou zbraňou proti vysokej hladine cholesterolu.
Ako pripraviť nakladanú mrkvu?
Príprava nakladanej mrkvy je triviálna. Musíte si však vopred pripraviť správne ingrediencie, a tie sú presne tri. Budete potrebovať:
- dva kilogramy kvalitnej mrkvy
- soľ
- prevarenú vodu
Mrkvu je potrebné ošúpať a potom nakrájať na menšie kúsky: môžu to byť plátky, tyčinky, ale môžete použiť aj škrabku na zeleninu a vytvoriť z nej pásiky alebo ju jednoducho nastrúhať. Zeleninu vložte do kameninového hrnca a potom pripravte marinádu z vody a soli (jedna polievková lyžica na 1,5 litra vody). Dáme variť. Ked sa mrkva varí tak ochutnáme vodu, ked je málo soli, tak prisolíme. Mrkva by sa mala variť do polomäkká. Ked je už uvarená, tak jú scedíme, ale vodu nevylievame. Túto vodu necháme ešte raz prevariť a odstavíme ju. Zatiaľ mrkvu ponakládame do pripravených pohárov, a pozalievame prevarenou vodou. Fľaše pozatvárame a dáme sterilizovať na 10 minút.
Nakladaná mrkva je nudná? Stačí len trochu fantázie, aby ste jej dodali výraznú chuť
Nakladaná mrkva sa môže niekomu zdať ako nudná záležitosť, s čím jej fanúšikovia pravdepodobne nebudú súhlasiť. Ak však máte chuť na kulinárske dobrodružstvá, môžete základnú verziu obohatiť o niekoľko chuťových komponentov. K nakladanej mrkve sa hodia prísady ako kôpor, cesnak alebo bobkový list a nové korenie, ktoré dodajú občerstveniu suchý charakter.
Na druhej strane, milovníci pikantného by sa mali zaujímať o chren, ale len v surovej verzii, pretože tá najlepšie vyjadruje pikantnejší charakter. Na druhej strane, ak ste fanúšikom orientálnych riešení, zázvor a pikantná paprika sú ideálne: vtedy dostanete nakladanú mrkvu na kórejský spôsob.
Príliš veľa je nezdravé: pozor na nakladanú mrkvu
Nakladaná mrkva má veľa vlastností, ktoré jej nemožno uprieť. Je zdravá a nízkokalorická, takže po nej môžete siahnuť bez obáv. Na druhej strane sa v náleve nachádza soľ, ktorej nadbytok môže byť škodlivý pre srdce, takže kardiologický pacienti musia zachovať striedmosť a konzumovať ju v primeranom množstve.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepšie nakladané zaváraniny pripravíte na jeseň. Sezóna chrumkavej zeleniny je za rohom
Nastrúhala som a dala do pohárov. Po chvíli som mala výraznú prílohu ku všetkému
Nakladanie kyslej kapusty nie je žiadna mágia. Koľko soli dať na kilogram? Tu je železné pravidlo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.