19.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yuphayao Pooh’s).
Špinavá, lepkavá žehlička so zvyškami, ktorú pravidelne nečistíte, nebude fungovať správne. Môže tiež zanechať nevzhľadné stopy na žehlených tkaninách, poškodiť ich a spáliť. Zistite, ako často je potrebné odstraňovať vodný kameň zo žehličky a prečo existuje niekoľko spôsobov čistenia spotrebiča. Jeden z nich mi navrhla kamarátka a nečakala som, že bežný prostriedok z drogérie môže mať také prekvapivé výsledky – stačí pár potretí a žehlička sa leskne ako nová.
Ako často je potrebné odstraňovať vodný kameň zo žehličky?
Hotové čistiace prostriedky ľahko rozpúšťajú stopy minerálnych usadenín alebo odstraňujú pripáleniny zo žehliacej dosky žehličky, ale nie každý ich chce používať. Veľmi dobre to chápem a už roky sa snažím v domácnosti používať len ekologické výrobky a produkty, ktorých zloženie poznám, ako aj ich účinok. Mnohé si vyrábam sama na základe bežných potravinových prísad alebo dostupných prípravkov v lekárňach.
Ukázalo sa, že niektoré z jednoduchých, bežne dostupných produktov pôsobia na širokú škálu nečistôt lepšie ako mnohé tekutiny určené na čistenie ťažko odstrániteľných škvŕn. Lepkavé škvrny a pripáleniny na horúcej ploche na podstavci žehličky, vodný kameň v parných štrbinách alebo usadeniny vody v zásobníku by sa mali pravidelne odstraňovať, inak môže dôjsť k zhoršeniu výkonu spotrebiča a zhoršeniu uvoľňovania pary z otvorov.
Ak chcete, aby vaša žehlička vydržala dlhšie a lepšie vyžehlila aj veľké záhyby na hrubších a menej pružných tkaninách, musíte sa o ňu starať. Ako často je potrebné odstraňovať vodný kameň zo žehličky? Pri pravidelnom používaní je dôkladné čistenie aspoň raz za 2 mesiace absolútnou nevyhnutnosťou. Ak žehlíte častejšie a máte pod nohami rôzne tkaniny, prírodné aj s rôznymi prímesami, zvýšte frekvenciu odstraňovania vodného kameňa na 1 ošetrenie za mesiac. V ideálnom prípade ho ihneď zaraďte na zoznam mesačných dôkladných čistení.
Ako odstrániť vodný kameň zo žehličky – domáce metódy
V rámci pravidelného upratovania je v domácnosti toľko nevyhnutných úkonov, že už nechcete ani pomyslieť na to, aby ste si pridávali ďalšie povinnosti? O dôvod viac, prečo neodstraňovať vodný kameň zo žehličky, pretože lepkavé zvyšky a pripáleniny, ktoré na nej zostanú, časom vytvoria vrstvu, ktorá sa ťažko odstraňuje – jednak sa ťažšie a dlhšie čistí, a jednak zvyšky, ktoré sa neustále rozpúšťajú v teple, spôsobujú škvrny a poškodzujú jemné oblečenie.
Ako odstrániť vodný kameň zo žehličky doma? Existuje aspoň niekoľko účinných metód, ktoré vám umožnia odstrániť nielen vodný kameň a pripáleniny, ale aj prach, peľ a vlákna žehlených tkanín, ktoré sa hromadia a zhlukujú. Odstránite nečistoty, lepkavé stopy a nahromadené minerálne usadeniny:
- z podstavca žehličky – pomocou zubnej pasty, roztoku bieleho octu a vody alebo stredne hustej pasty z sódy bikarbóny;
- z nádržky na vodu – naplnením nádržky do 1/3 jej objemu roztokom vody a octu v pomere 1:3, z toho 1 diel octu a 3 diely vody; je dôležité, aby ste žehličku nastavili na najvyšší výkon, chvíľu počkali, kým sa doska zahreje, a nádržku prepláchli, žehlili starou bavlnenou handričkou a vytvárali paru, kým sa vnútro nádržky úplne nevyprázdni;
- z parných štrbín – pomocou bieleho octu a vatových tyčiniek vyčistite vnútro malých otvorov od všetkých usadenín, ktoré sa tam za niekoľko minút nahromadia.
Ak vodný kameň a škvrny pretrvávajú. Je dobré naniesť na pätu žehličky pastu
Zo sódy bikarbóny alebo kuchynskú utierku namočenú v roztoku octu. Pastu zo sódy bikarbóny je dobré zľahka rozotrieť mäkkou utierkou z mikrovlákna na studenej žehliacej ploche žehličky. Chvíľu počkajte, kým prostriedok začne pôsobiť. Podobne aj octový roztok potrebuje nejaký čas na rozpustenie vrstvy usadenín, preto do neho namočte kuchynskú utierku. Preložte ju cez plochu žehličky a po niekoľkých minútach ju utrite suchým papierom alebo suchou utierkou z mikrovlákna, ktorá odstráni nečistoty bez drhnutia.
Čistenie upchatých trysiek
Upchaté trysky žehličky znamenajú, že vytvorená para úplne neuniká cez určené otvory. Slabší výstup pary znamená ťažšie žehlenie náročnejších tkanín. Navyše, keď sú trysky upchaté, z otvorov môže namiesto pary unikať voda. Ak sa navyše na žehliacej ploche a v štrbinách žehličky usadil vodný kameň. Môže to mať za následok nevzhľadné škvrny na žehlenej látke. Čistenie trysiek žehličky ich opláchnutím octovým roztokom je najjednoduchšou metódou, ale predtým skontrolujte. Či je váš spotrebič schválený pre vodný roztok kyseliny octovej.
Nezabudnite, že samotné čistenie upchatých trysiek žehličky horúcou parou nestačí. Musíte tiež odstrániť všetky zvyšky vodného kameňa z podkladovej dosky a jej zákutí. Môžete to urobiť pomocou papiera na pečenie a trochy soli. Korenie nasypte na povrch papiera, ktorý ste si predtým rozložili, nahrejte žehličku a soľ pritláčajte vo všetkých smeroch. Až kým týmto spôsobom neodstránite nečistoty. Odstráni sa nielen vodný kameň, ale aj vzniknuté škvrny, stopy hrdze a iné hrubé usadeniny. Nezabudnite, že soľ sa môže zhlukovať a dostať do väčších otvorov. Preto majte vždy po ruke vatový tampón alebo vatové tyčinky napustené octom.
Jedným z mimoriadne účinných spôsobov čistenia žehličky je paracetamolom. Tento liek, ktorý je dostupný v lekárni vo forme šumivých tabliet, výborne odstraňuje zlepené nečistoty a rozpúšťa stopy po hrdzi. Kamarátka mi poradila, aby som žehličku najprv nahriala. Zodvihla ju držaním za rukoväť a vyčistila dosku a otvory tabletou – uchopte ju dlhšími kuchynskými kliešťami alebo pinzetou a trite nečistoty, kým sa tableta nerozpustí. Už po niekoľkých okamihoch a po vychladnutí varnej dosky by sa mali dať zvyšky vodného kameňa odstrániť mäkkou handričkou a hlavne bez ďalšieho zdĺhavého drhnutia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zanecháva žehlička na oblečení škvrny? Takto sa ich zbavíte
Pripálená žehlička už nebude problém. Stačí ju votrieť do povrchu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.