18.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Firn).
Každá kvetina má iné požiadavky na starostlivosť. Bez ohľadu na to, ktoré rastliny máte doma, musíte si uvedomiť, že určité pravidlá pestovania platia pre všetky druhy. Dodržiavanie najdôležitejších z nich vám pomôže vyhnúť sa tvorbe bielych povlakov v kvetináči.
Jesenné a zimné obdobie niekedy stavia majiteľov črepníkových rastlín pred rôzne výzvy, ktorým na jar či v lete nemusia veľmi často čeliť. Jedným z najmenej žiaducich javov je výskyt bieleho povlaku v kvetináči. Aj keď existuje len málo dôvodov na tieto zmeny, našťastie existuje pomerne veľa spôsobov, ako sa s nimi vysporiadať.
Ako zlikvidovať pleseň v kvetináči? Prevencia je lepšia ako liečba
Príčinou vzniku bielej plesne v kvetináči býva najčastejšie nesprávna starostlivosť a zvyčajne nesprávne nastavená pravidelnosť a výdatnosť zalievania. Mimoriadne dôležité je doplniť do pôdy drenáž – na tento účel možno použiť drobné kamienky, keramzit alebo rozbitú keramiku. Tým sa zabráni nadmernému hromadeniu vlhkosti, ktorá je hlavným motívom vzniku plesní. Ďalším dôležitým aspektom je dbať na dostatočné vetranie priestoru, v ktorom rastlinu pestujete. Ako sme už spomenuli, počas vykurovacích mesiacov, keď byty vetráte oveľa menej často, bývajú kvety vystavené oveľa väčšiemu riziku ochorenia. Je mimoriadne dôležité pôsobiť proti tvorbe bieleho kvetu, pretože tak chránite nielen kvety, ale aj seba pred negatívnymi látkami, ktoré sa môžu dostať do ovzdušia. Keď sa zemina zamorí a musíte ju úplne vymeniť, nezabudnite to robiť v uzavretej miestnosti. Aby ste to nemuseli robiť, je dobré preventívne použiť jeden zo známych domácich trikov. Všetko potrebné nájdete v kuchynskej skrinke.
Plesne v kvetináči. Domáce prostriedky na prevenciu
Na rozdiel od zdania, zalievanie kvetov nie je detská hra. Málokto vie, že v zimných mesiacoch by sa malo obmedziť zalievanie rastlín – je to jedno z preventívnych opatrení, ktoré ochráni pôdu pred napadnutím plesňou. Ďalším užitočným tipom môže byť použitie jedlej sódy. Ide o mimoriadne užitočný produkt, ktorý sa dá použiť prakticky v každej oblasti každodenného života. Pokiaľ ide o kvety a boj proti bielym povlakom, jednoducho posypte vnútro kvetináča týmto produktom. Na podobnom princípe bude fungovať aj škorica, ktorá má protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti. Ak chcete používať aromatické korenie, posypte ním pôdu raz za mesiac. Napriek tomu treba mať na pamäti, že skutočným kľúčom k úspechu je vyhnúť sa príliš veľkému množstvu vody v kvetináči.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.