18.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/bxTT).
Sansevieria je jednou z najodolnejších črepníkových rastlín. Nevyžaduje nadmernú pozornosť, takže je ideálnou voľbou, ak s rastlinami práve začínate. Niekedy si však môžete všimnúť, že jej listy silno žltnú. Vo väčšine prípadov to býva spôsobené niekoľkými drobnými chybami v starostlivosti o sansevieriu. Ako sa starať o túto rastlinu, aby vyzerala krásne na vašom parapete?
Niekedy listy sansevierie starnutím vädnú a žltnú. Ak máte rastlinu už dlho, je prirodzené, že jednotlivé listy zožltnú a opadajú (na ich mieste vyrastú nové). Ak je však sansevieria mladá, zle vyzerajúce listy, najmä ak ich je viac, sú znakom nepravidelnosti v starostlivosti. Čo sa dá urobiť, aby sa tomu predišlo?
Nepravidelné zavlažovanie
Ak zabudnete rastlinu pravidelne zalievať, môžete ju takpovediac vystaviť stresu, ktorý sa prejaví tým, že jej listy začnú žltnúť. Ako vyzerá nepravidelné zalievanie? Stáva sa to vtedy, keď sansevierie raz primerane zalejete, potom ju necháte silno vyschnúť a znova ju zalejete. Takéto postupy môžu poškodiť korene a spôsobiť ich ochorenie, čo má priamy vplyv na vzhľad listov. Preto, aby vaše sansevierie aj ostatné rastliny vyzerali dobre, nemali by ste zabúdať na ich pravidelné zalievanie.
Nadmerné zavlažovanie
Často v snahe urobiť správnu vec dávate vašim rastlinám príliš veľa vody „pre každý prípad“. To však nie je dobrý postup. Korene týchto rastlín absorbujú vodu a listy ju uvoľňujú. Ak je tejto vody príliš veľa, rastlina si s ňou nevie poradiť. Korene sa začnú „dusiť“, potom sansevieria obetuje listy, aby prežila. Preto je lepšie ju nepolievať a treba mať na pamäti aj drenážne otvory v kvetináči (mali by byť dostatočne veľké). Prebytočná voda môže pretrvávať aj vďaka príliš nízkej teplote.
Ako zistíte, že rastlina potrebuje ďalšiu zálievku? V ideálnom prípade by ste mali nechať vrchnú vrstvu pôdy vyschnúť a až potom ju opäť zaliať.
Zhnité korene svokrinho jazyka
Ďalším dôvodom žltnutia listov sú zhnité korene. Nemusíte sa však obávať, táto situácia sa dá napraviť. V prvom rade by ste nemali predpokladať, že korene zhnili, kým rastlinu nevytiahnete z kvetináča. Opatrne odstráňte zeminu a pozrite sa na korene, ak sú kašovité a zapáchajú, znamená to, že zhnili. V takom prípade musíte zhnité korene odstrániť a nechať rastlinu jeden deň vyschnúť. Potom ju zasaďte do čerstvej pôdy (pôdu, v ktorej začala hniť, treba vyhodiť).
Náhle zmeny teploty
Ak kúpite rastlinu v zime a vyberiete ju z obchodu, kde mala optimálne podmienky, môžete ju vystaviť vážnemu teplotnému šoku. Je to obzvlášť nebezpečné, ak ju nezakryjete a vonku je napríklad 0 stupňov C. Takýto rozdiel je veľmi veľký a môže rastlinu vystaviť tak, že jej listy začnú žltnúť. Samozrejme, opatrní musíte byť aj v lete, keď sú teploty veľmi vysoké – nemali by ste nechať sansevieriu dlho v horúcom aute a ísť napríklad na väčší nákup. Opatrní buďte aj pri podlahovom kúrení, svokrin jazyk dobre znáša vyššie teploty, čo však môže mať za následok väčší rast koreňov a potrebu presadiť rastlinu skôr do väčšieho kvetináča.
Príliš veľa priameho svetla
Rastlina prirodzene pochádza zo západnej Afriky a rastie v suchom a teplom podnebí. Preto ju môžete bez obáv umiestniť na okná a zabezpečiť jej dostatok svetla. V praxi len veľmi zriedkavo môže byť tohto slnečného svetla priveľa. Mali by ste si však uvedomiť, že neustále priame slnečné svetlo môže viesť k spáleniu a zožltnutiu listov. Vtedy je lepšie rastlinu premiestniť na o niečo menej slnečné miesto.
Dodržiavaním týchto prvkov by mala byť vaša sansevieria zdravá, krásna a bez zažltnutých listov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sansevieria získa späť svoju pôvodnú silu. Stačí nastrúhať tieto 3 druhy zeleniny
Má vaša sansevieria mäkké a zvlnené listy? Táto výživa ju postaví „na nohy“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.