20.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Art_Pictures).
Niekedy nám zo zdanlivo triviálneho použitia múky či obilných vločiek môže naskakovať husia koža. Múčne výrobky môžu byť v mnohých prípadoch napadnuté múčnymi červami a pohľad na ne rozhodne nie je príjemný. Odkiaľ sa v domácej špajzi berie takýto škodca a existuje účinný spôsob, ako sa nechceného hosťa zbaviť?
Múčny červ – charakteristika
Múčny červ je hmyz, ktorý je zároveň jedným z najväčších chrobákov a bol zaznamenaný takmer na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Obyčajne obýval lesné prostredie, kde žil napr. pod kôrou listnatých stromov, v hnilých oblastiach, ako aj pod kameňmi a kmeňmi. Živil sa menším hmyzom, hnijúcim lístím a konármi.
V súčasnosti sa tento hmyz v prírode vyskytuje len zriedka, čo je zrejme spôsobené jeho vysokou synantropnosťou – čiže sa dokonale prispôsobil životu v ekosystéme pretvorenom človekom.
Na Slovensku je to bežný škodca, ktorý sa vyskytuje najmä v skladoch, bytoch, mlynoch a pekárňach. Ako škodca sa môže vyskytovať aj v budovách hospodárskych zvierat, najmä v systémoch kŕmenia zvierat, a dokonca aj v stavebníctve prvky (drevené trámy, tepelná izolácia).
Múčny červ môže v dospelosti dosiahnuť veľkosť 12-20 mm, v larválnej forme 30 mm. Dospelý hmyz môže prežiť približne jeden mesiac a jeho životnosť do značnej miery závisí od teploty – čím je vyššia, tým rýchlejšie sa larva vyvíja, ale dospelý jedinec žije kratšie.
Brucho múčneho červa je podobne ako mnoho iných chrobákov rovnomerne rozdelené na dva segmenty a pod ním sú bezpečne ukryté krídla. Charakteristickým znakom múčneho červa sú rovnomerne rozdelené, lineárne ryhy prechádzajúce po celej dĺžke brucha. Zaujímavosťou je, že v roku 2021 zaradil Európsky úrad pre bezpečnosť potravín larvy múčneho červa do katalógu „nových potravín“.
Navyše larvy múčnych červov možno spracovať aj na múčku. Vyznačuje sa obsahom približne 2,5 % vody, 45 % bielkovín, 42,5 % tuku a 4 % popola v surovom stave. Ide o veľmi hodnotný produkt, žiaľ, na jeho výrobu je potrebná technologická linka na spracovanie lariev.
Múčiar obyčajný – kontrola
Hoci múčne červy môžu v budúcnosti predstavovať cennú potravu pre ľudí a zvieratá, v mikro meradle, teda v domácich špajzách, je ich prítomnosť dosť problematická. Hmyz, ktorý sa nachádza napríklad v múke či obilných vločkách, ich môže kontaminovať svojimi exkrementmi a dôležité je aj samotné znechutenie, ktoré môže spôsobiť medzi členmi domácnosti.
Múčny červ prítomný v potravinárskych výrobkoch môže tiež zvýšiť riziko hniloby potravín, čím nás vystavuje stratám. Treba tiež zdôrazniť, že hmyz môže spôsobiť alergie u ľudí.
Múčny červ sa najčastejšie stáva obyvateľom nášho domova v dôsledku toho, že ho prinesieme v produktoch zakúpených v obchode – v múke, krúpach, obilninách. Ak sa v produktoch, ktoré máme doma, zistí prítomnosť múčnych červov, treba ich čo najskôr vyhodiť.
Ďalším krokom je dôkladné preskúmanie zvyšku produktov, ktoré môžu obsahovať hmyz. Vyplatí sa dôkladne vyčistiť skrinky, police a ďalšie miesta na skladovanie výrobkov, kde sa môže hmyz skrývať.
Stojí za to používať špecializované produkty určené na boj proti múčnym červom. Na trhu sú dostupné aj feromónové lapače, ktoré vďaka uvoľňovaniu špeciálnej vône lákajú múčne červy. Množstvo hmyzu chyteného do pasce nám pomôže zodpovedať aj otázku rozsahu invázie, ktorej sa venujeme.
Obľúbené sú aj UV pasce, ktoré lákajú hmyz UV svetlom. Prilákaný múčny červ sa potom prilepí na pascu. Ak je problém súvisiaci s výskytom hmyzu veľký a narastá, potom by sme mali využiť služby spoločností na kontrolu hmyzu.
Múčny červ – prevencia
Bohužiaľ, neexistuje jediný a dokonalý spôsob, ako sa vyhnúť prítomnosti múčneho červa v našej domácnosti. Riziko jeho prítomnosti v potravinárskych výrobkoch môžeme znížiť skladovaním múky, krúp a iných obilných produktov v tesne uzavretých nádobách.
Vďaka tomuto riešeniu budú mať múčne červy menšiu šancu rozšíriť sa na iné produkty.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dajte jednu vec na parapet. Bzdochy prestanú prenikať do domu
Žiadne jedy ani pasce. Namiesto do vlasov ho nastriekam do zákutí domu. Myši sa nevrátia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.