19.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Prostock-studio)
Príchod jesene je pre mnohých z nás spojený s prudkým zhoršením nálady. Nedostatok slnečného svitu a nižšie teploty môžu vyvolať príznaky tzv. sezónnej afektívnej poruchy, ktorá sa bežne označuje ako „sezónna depresia“. Ľudia trpiaci touto poruchou potom pociťujú depresiu, výrazný pokles energie a nedostatok motivácie vykonávať každodenné činnosti. Odborníci ponúkajú rady, ako prekonať tieto nepríjemné príznaky a účinne zlepšiť svoju náladu.
Strava a zhoršená nálada. Na čo si dať pozor?
Sezónne poruchy nálady postihujú v tomto ročnom období mnoho ľudí. Sezónna afektívna porucha (SAD) sa prejavuje okrem iného depresívnou náladou, zníženou koncentráciou a motiváciou k činnosti, vyhýbaním sa spoločenským stretnutiam a sklonom siahnuť po nezdravých, vysokokalorických potravinách.
Podľa odborníkov má zníženie prirodzeného slnečného svetla na jeseň a v zime negatívny vplyv na fungovanie mozgového hypotalamu, čo vedie k nadprodukcii hormónu melatonínu, ktorý vyvoláva spánok, a k zníženiu vylučovania tzv. hormónu šťastia serotonínu.
„SAD je štyrikrát častejšia u žien ako u mužov. Súvisí to s cyklickým vylučovaním ženských pohlavných hormónov, estrogénu a progesterónu,“ – vysvetľuje odborníčka na psychiatriu Dr. Natasha Bijlani v rozhovore pre časopis Vogue.
Odporúča dôkladne sa pozrieť na svoj jedálniček, aby sme mohli bojovať proti tejto nepríjemnosti. Početné štúdie preukázali, že vyvážená strava zohráva dôležitú úlohu pri liečbe porúch nálady.
Namiesto toho, aby ste intuitívne siahali po vysoko spracovaných potravinách bohatých na tuky a jednoduché cukry, sa teda oplatí dať si na tanier zdroje komplexných sacharidov, ako sú banány, orechy a strukoviny, ktoré zabraňujú prudkým výkyvom hladiny cukru v krvi. Nekontrolovateľnú chuť na sladké možno potlačiť aj zaradením plnohodnotných bielkovín do jedálneho lístka.
Podporu pri riešení sezónnych porúch nálady poskytuje aj suplementácia. „Užívanie vitamínu D počas jesenného a zimného obdobia je absolútne nevyhnutné. Zvoľte si veku primeranú, vysokú dávku a okrem toho si užívajte čo najviac denného svetla,“ – radí odborníčka na výživu Rosemary Fergusonová.
Nedostatok vitamínu D môže mať ničivý vplyv nielen na našu náladu, ale aj na celkové fungovanie organizmu, oslabuje imunitný systém a imunitné reakcie, a tým zvyšuje riziko infekcie. Tento vitamín zohráva nezanedbateľnú úlohu aj pri regulácii metabolizmu vápnika a fosfátov, čím ovplyvňuje fungovanie kostrového systému. Ďalšou účinnou metódou na zlepšenie pohody je cvičenie.
V zdravom tele zdravý duch. Venujte sa športu
V prípade sezónnej afektívnej poruchy sa odporúča pokračovať v cvičení a dokonca zvýšiť jeho intenzitu. Pomerne pravidelné venovanie sa aeróbnemu cvičeniu má zdokumentovaný pozitívny vplyv na náladu. Na zmiernenie príznakov však nemusíte behať – môžete cvičiť jogu, tai-či alebo meditovať,“ – vysvetľuje James McDeavitt, profesor fyzioterapie a rehabilitácie a dekan pre klinické záležitosti na Baylor College of Medicine.
„Joga má fantastický účinok na pohodu ľudí trpiacich SAD. Vyčistí myseľ, zvýši pocit rovnováhy a zvýši energiu.“ – upozorňuje inštruktorka jogy Genny Wilkinson Priest. Výskum ukázal, že účinnou metódou na zmiernenie príznakov depresívnych porúch je aj chôdza.
Kontakt s ľuďmi – aj keď je pre nás stretnutie s ľuďmi to posledné, na čo máme chuť, keď bojujeme so sezónnou poruchou nálady – nám tiež pomôže vyrovnať sa s nepríjemnými pocitmi.
„Naplánujte si rozhovor s priateľom – hoci len telefonicky alebo cez Zoom. Pomôže vám to cítiť sa menej osamelo, zaženie negatívne myšlienky a dá štruktúru vášmu dennému programu,“ – radí doktor Bijlani.
A dodáva, že rovnako dobrý nápad je tráviť voľný čas obklopený zeleňou. Túto tézu podporuje okrem iného aj štúdia z roku 2019. Vtedy vedci z Exeterskej univerzity dokázali, že ľudia, ktorí trávia v prírode aspoň 120 minút týždenne, menej často trpia sezónnymi výkyvmi nálad a výrazne menej často hlásia zhoršenie svojho duševného zdravia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pozeráte sa na telefón hneď po prebudení? Nerobte to! Odborníci varujú
Nezjavné príznaky nedostatku vitamínu D. Mnoho ľudí ich podceňuje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.