20.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anuta23).
Ovocné stromy potrebujú na zimu ochranu. Postarajte sa o nich už teraz a vykonajte bielenie. Týmto spôsobom ochránite svoje rastliny pred teplotnými výkyvmi, ktoré sa vyskytujú počas zimy. Skôr ako vezmete do ruky štetec, pozrite sa, ako na to.
Na jeseň nie je čas na oddych od práce v záhrade. V tomto ročnom období musíte rastliny riadne pripraviť na nadchádzajúcu zimu. Nesmiete zabúdať ani na ovocné stromy. Tentoraz sa zameriame na ich bielenie, t. j. natieranie kmeňov na bielo. Pozrite si najdôležitejšie informácie o tomto ošetrení.
Prečo by ste mali bieliť ovocné stromy v novembri?
Mnoho ľudí začína s bielením ovocných stromov až vo februári alebo v marci. Tento dátum je príliš neskoro. V tom čase sú noci teplejšie, takže ošetrenie má minimálny účinok na ochranu rastlín.
Preto je lepšie vykonať bielenie v novembri alebo v prvej polovici decembra. Stromy sa tak pripravia na rýchle zmeny teplôt.
Ovocné stromy sú po slnečných dňoch náchylné na poškodenie mrazom. Tie spôsobujú zníženie tvrdnutia kôry, ako aj stimuláciu buniek a miazgy.
Počas mrazivých nocí kôra začína mrznúť a vytvárajú sa na nej trhliny a rany, ktoré sú ideálnym miestom pre patogény a škodcov. Bielenie chráni rastliny pred touto situáciou tým, že odráža slnečné lúče od kmeňov. K poškodeniu v dôsledku teplotných skokov preto nedochádza.
Čím sa bielia ovocné stromy?
Ovocné stromy sa zvyčajne bielia vápenným mliekom. Môžete si ho vyrobiť sami rozpustením 1 kg haseného vápna v 5 l vody.
Do tejto zmesi odporúčame pridať hlinu, škrob alebo bielu emulznú farbu pre lepšiu priľnavosť ku kmeňom. Vďaka týmto zložkám vápno odolá dažďu a snehu.
V obchode môžete kúpiť aj hotové vápno. Takýto výrobok už má zvýšenú priľnavosť, takže do neho už nemusíte nič pridávať.
Ako bieliť ovocné stromy?
Na bielenie ovocných stromov použite kefu s mäkkými štetinami, aby ste vápno rovnomerne rozotreli. Prípravok nanášajte od základne konárov, najmä na južnú stranu, ktorá je viac vystavená slnečným lúčom. Ak máte veľký sad, zvážte použitie postrekovača.
Ošetrenie by sa malo opakovať, ak vápno zmyje dážď alebo sneh. Vtedy nemusíte zmývať predchádzajúcu vrstvu. Stromy by mali zostať biele minimálne do konca februára.
Ďalšie spôsoby ochrany ovocných stromov na zimu
Namiesto bielenia môžete kmene ovocných stromov obaliť papierom alebo slamou. Odporúča sa nepoužívať plastovú fóliu, pretože tento materiál spôsobí ešte väčšie škody.
Mladé sadenice by sa naopak mali chrániť pomocou plastových sadových návlekov tak, že sa umiestnia na kmene. Tým sa zároveň zabráni hlodavcom, aby počas zimy ohlodávali kôru pri hľadaní potravy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sypať vápno pod ovocné stromy a kríky? Aké vápno si vybrať a prečo?
Ako sa starať o ovocné kríky na jeseň? Prerezávanie, zalievanie, hnojenie a mulčovanie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.