21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Konstantin Aksenov).
Sansevieria, známa aj ako hadí alebo svokrin jazyk, sa vyznačuje dlhými, tuhými a mečovitými listami, ktoré sú zdobené výraznými pruhmi. Je účinná aj pri čistení vzduchu od toxínov a škodlivín a nie je náročná na pestovanie. Aby sansevieria pustila nové listy, zalievam ju špeciálnou vodou. Vďaka nej rastie sviežo a zdravo. Preto namiesto vylievania tejto vody do umývadla ju použite na zalievanie sansevierie.
Ako sa starať o sansevierie?
Sansevierie sa nachádzajú v mnohých domácnostiach, kanceláriách a dokonca aj v nákupných centrách. Sú obľúbené pre svoje veľmi dekoratívne listy, ktoré majú tvar meča. Dokonca ju uznala aj NASA – rastlina je na zozname 18 najlepších prírodných čističov vzduchu. Sansevieria absorbuje škodlivé chemikálie a produkuje vzácny kyslík. Pestovať ju môže každý, pretože je nenáročná a šetrná. Ako sa teda starať o rastlinu, aby krásne rástla a zostala zdravá?
- Rastlina znesie takmer každé miesto, ale pálivé slnko môže spáliť jej listy. Najlepšie sa cíti na svetlom mieste s rozptýleným svetlom alebo v polotieni.
- Sansevieria nemá rada náhle zmeny teploty. V lete sa nebojí vysokých teplôt, ale v zime by nemali klesnúť pod 15 stupňov Celzia. Odpustí nám aj suchý vzduch a nemá rada kropenie listov.
- Rastlina nevyžaduje časté zalievanie, pretože si vodu uchováva v tkanivách. Je lepšie ju mierne vysušiť ako preliať – príliš veľa vody môže viesť k hnilobe koreňov a iným problémom s rastlinou. V zime potrebuje ešte menej zálievky.
- Sansevieria potrebuje pravidelné hnojenie, aby sa podporil jej zdravý rast. Vhodnými hnojivami budú prípravky určené pre kaktusy a sukulenty. Dobrou voľbou sú aj viaczložkové hnojivá pre listnaté okrasné rastliny. Vyhnite sa pritom prehnojeniu, ktoré môže viesť k jej oslabeniu.
Domáca výživa pre sansevierie
Vylievanie vody po varení vajec do drezu? To je veľká chyba, pretože ju môžete ešte použiť. Voda po uvarení vajec obsahuje okrem iného vápnik, ktorý posilňuje korene a listy rastlín, ako aj bunkové steny. Obsahuje množstvo ďalších minerálov, ako selén, zinok, draslík, fosfor, horčík a meď. Tie prispievajú k vytvoreniu mohutného koreňového systému a zdravému vývoju nadzemných častí. Treba tiež pamätať na to, že sansevieria uprednostňuje neutrálnejšie pH pôdy, voda po uvarení vajíčok zasa môže pomôcť udržať správne pH.
Domácu výživu pre sansevierie používam každé 2 – 3 týždne. Vychladnutú vodu z varenia vajíčok zriedim čistou vodou v pomere 1:1 a zalievam ňou rastlinu (je dôležité, aby nebola osolená). Vďaka tomu moja sansevieria rastie rýchlejšie, vytvára nové listy a má lepšiu odolnosť voči chorobám. Táto domáca výživa je ideálna aj na zalievanie rastlín, ako sú antúrie, fikusy, tučnolisty, paprade, zamiokulkas, monstery alebo begónie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sansevieria získa späť svoju pôvodnú silu. Stačí nastrúhať tieto 3 druhy zeleniny
Má vaša sansevieria mäkké a zvlnené listy? Táto výživa ju postaví „na nohy“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.