22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nadezhda Mikhalitskaia).
Dnes si už ťažko predstaviť život bez práčky, pričom ešte pred niekoľkými desaťročiami to bol luxus. Do bubna ste vložili špinavé oblečenie a za hodinu či dve ste vytiahli už čisté – skutočné kúzlo, však? Každá práčka potrebuje pravidelné čistenie, ale žiaľ, veľa ľudí na to zabúda. Okrem iného je potrebné vyčistiť zásuvku na prací prostriedok a tesnenia dvierok. Na to nemusíte míňať peniaze za chemikálie zakúpené v obchode. Prečítajte si o jednoduchých, domácich spôsoboch čistenia zásuvky a tesnení práčky.
Prečo čistiť všetky časti práčky?
Práčka je jedným zo základných spotrebičov v každej domácnosti. Jej úlohou je odstraňovať nečistoty z tkanín a dodávať oblečeniu príjemnú vôňu. Často však zabúdame, že aj práčka potrebuje pravidelné čistenie. Prečo je to také dôležité? V dôsledku dlhodobého používania sa v rôznych častiach práčky hromadia nečistoty, ktoré môžu okrem iného spôsobiť vznik škvŕn na oblečení. Vlhkosť podporuje rast húb a plesní, ktoré spôsobujú nielen nepríjemný zápach, ale sú aj veľmi nebezpečné pre zdravie.
Pravidelné čistenie všetkých častí práčky zabezpečí, že naša bielizeň bude vždy čistá a svieža, čo pomáha udržiavať hygienu. Okrem toho takáto činnosť pomôže predĺžiť životnosť spotrebiča. Nahromadené nečistoty a usadeniny bránia voľnému prietoku vody a pracích prostriedkov, v dôsledku čoho znižujú účinnosť práčky a môžu dokonca viesť k jej poruche. Pravidelné čistenie spotrebiča zabezpečí jeho maximálny výkon. Mnohí používatelia zanedbávajú čistenie zásuvky na pracie prostriedky, čo vedie k usadzovaniu nečistôt a plesní. Zanedbanie tejto oblasti môže spôsobiť nielen technické problémy, ale môže byť aj príčinou toho, že práčka nevyperie bielizeň. Okrem toho by sa mali udržiavať čisté tesnenia na dvierkach, pretože sa na nich často zachytávajú nečistoty, plesne a zvyšky pracieho prostriedku.
Čistenie zásuvky a tesnení práčky
Zaujíma vás, ako vyčistiť zásuvku a tesnenia práčky? Nemusíte siahať po špecifických prostriedkoch zakúpených v obchode (sú drahé a ich zloženie necháva veľa dôvodov na zamyslenie). Pomôcť vám môžu výrobky, ktoré sa určite nájdu v každej domácnosti. Ak je zásuvka v práčke špinavá a znečistená, odstráňte ju. Potom všetko ponorte do misky s teplou vodou s jemným pracím prostriedkom a nechajte pôsobiť pol hodiny. Pre lepší výsledok môžete do vody pridať ocot a sódu bikarbonu . Pokračujte v čistení zásuvky mäkkou kefou, pričom sa sústreďte na ťažko dostupné miesta. Po čistení ju opláchnite čistou vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky čistiaceho prostriedku. Potom ju osušte uterákom a nechajte chvíľu schnúť na vzduchu. Nakoniec zásuvku vložte späť do práčky.
Ďalšou často prehliadanou časťou práčky je gumové tesnenie, ktoré je skvelým miestom pre vznik plesní. Na jeho vyčistenie je najlepšie pripraviť si zmes octu a vody v pomere 1:1, potom do nej namočiť handričku a dôkladne vyčistiť všetky zákutia tesnenia. Na odolné nečistoty použite mäkkú zubnú kefku. Po vyčistení tesnenia utrite povrch suchou handričkou.
Aby ste udržali práčku vo výbornom stave, je dobré ju raz za čas (ideálne každý mesiac) vyčistiť pomocou sódy bikarbóny a octu. Do zásuvky na prášok nasypte 3 polievkové lyžice jedlej sódy a 1 – 2 polievkové lyžice vody, aby ste vytvorili hustú pastu. Do bubna zasa nalejte 250 ml octu a prázdnu práčku nastavte na 60 stupňov C. Tieto dve zložky vám pomôžu zbaviť sa nečistôt, plesní a nepríjemných pachov, vďaka čomu bude vaša práčka ako nová.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čistenie práčky. Ako sa zbaviť plesní a zápachu?
Jedlá sóda a ocot nefungujú? Problém je inde. To je príčinou zápachu z práčky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.