21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pixel-Shot)
Zelené listy a farebné kvety črepníkových rastlín oživia dizajn domu alebo bytu a zútulnia priestor. Nie všetky rastliny sú však priateľské k ľuďom, pomerne veľa z nich nie je vhodných na umiestnenie v spálni, kde odpočívame a relaxujeme. Ktoré kvety by sme tam nemali mať?
Rastliny, ktoré nie sú vhodné do spálne – čomu sa vyhnúť?
Mnohí ľudia dávajú kvety do spálne, aby produkovali kyslík a čistili vzduch od škodlivých chemikálií, ako je formaldehyd, amoniak alebo toluén, ktoré sa nachádzajú vo farbách, nábytkových dyhách alebo tapetách. Ide o veľmi jednoduchý spôsob, ako zlepšiť kvalitu svojho spánku. Ak sa však nechcete budiť s bolesťou hlavy a inými neduhmi, starostlivo si vyberajte druhy.
Predovšetkým sa vyhýbajte silne voňavým rastlinám, ako napr:
- miniatúrne ruže – elegantné kvety, ktoré sa často dávajú ako darček. Tvoria drobné, očarujúce kvety, ktoré okolo seba šíria sladkú vôňu. Hoci sú zvyčajne jemné, pri dlhšom pôsobení môžu začať dráždiť zmysly,
- hyacinty – krásne jarné kvety, ktoré prinášajú do domácnosti veľa radosti. Ich husté, vznešené kvety vyzerajú nádherne na parapete na pozadí sivej zimnej záhrady. Hyacint má však veľmi intenzívnu vôňu, ktorá sa po dlhšom čase stáva pre okolie obťažujúcou. Navyše môže u citlivých jedincov vyvolať alergické reakcie.
- ľalie – vznešené a nápadné rastliny, ktoré môžu zdobiť priestor nielen vonku, ale aj v domácnosti. Tvoria nápadné kalichovité kvety, ktoré zvádzajú nielen krásnymi farbami, ale aj silnou, sladkou, ženskou vôňou. V málo vetranej miestnosti sa však táto vôňa môže hromadiť a v dôsledku toho dráždiť nosné dierky a zmysly,
- hortenzie – obľúbené rastliny, ktoré priťahujú pozornosť svojimi veľkými dáždnikmi kvetov. Skvele vyzerajú nielen v záhrade, ale aj na okennom parapete ako farebná dekorácia. Majú však jednu nevýhodu – vydávajú sladkú, medovú vôňu, ktorá môže niektorým ľuďom spôsobovať bolesti hlavy,
- stapélie – exotické sukulenty, ktoré potešia svojimi mäsitými, oblúkovitými, tmavozelenými listami. Krásne vyzerajú v modernej a minimalistickej spálni na parapete. V priaznivých podmienkach vytvárajú veľké, päťcípe hviezdicovité kvety. Nie sú však žiaduce, pretože vydávajú veľmi odporný zápach, ktorý môže vyvolať nevoľnosť,
- áron alpínsky– zaujímavá rastlina, ktorá upútajú pozornosť veľkými kvetmi pozostávajúcimi z jedného okvetného lístka. Trochu pripomínajú prasličku, ale sú oveľa väčšie. Nevonia však veľmi príťažlivo a ich arómu niektorí prirovnávajú k zhnitému mäsu. Treba si uvedomiť, že vôňa tejto rastliny sa večer zintenzívňuje, čo môže veľmi skomplikovať zaspávanie.
Pri kúpe kvetu do spálne sa neriaďte len jeho vzhľadom. Venujte pozornosť aj jej vôni, ktorá môže byť v mnohých prípadoch ťažko znesiteľná.
Nebezpečné izbové rastliny
Na trhu sú aj rastliny, ktoré síce vyzerajú veľmi elegantne a nádherne skrášľujú priestor, ale môžu byť potenciálnym nebezpečenstvom pre zdravie a dokonca aj život. Mnohé z nich sa často umiestňujú napríklad do spálne kvôli ich schopnosti filtrovať vzduch.
Hoci ich samotná prítomnosť nemá negatívny vplyv na pohodu človeka, po požití ich listov, kvetov alebo hľúz sa môže objaviť množstvo nežiaducich vedľajších účinkov.
Tu sú nebezpečné črepníkové kvety do spálne, na ktoré si treba dať pozor:
- brečtan obyčajný – nápadná popínavá rastlina, ktorá vytvára dlhé stonky zdobené prstovitými listami v rôznych farbách. Má rád tieň, preto je ideálny do miestností na severnej alebo východnej strane domu. Vo všetkých častiach rastliny sa však nachádzajú saponíny, ktoré môžu spôsobiť: pálenie v ústach, ťažkosti s dýchaním, hnačku a bolesti brucha. Pozor by ste si mali dať aj na šťavu z brečtanu, ktorá môže dráždiť pokožku. Preto sa vyhýbajte umiestneniu brečtanu v detských izbách.
- orchidea – takzvaná betlehemská hviezda, je rastlina, ktorá sa vyznačuje nádherne sfarbenými vrchnými listami. Zvyčajne kvitne v zime, vďaka čomu sa často používa ako vianočná dekorácia. Nenechajte sa však zmiasť jej krásnym vzhľadom. Biela a hustá šťava obsahuje okrem iného kyanogénne zlúčeniny, ktoré môžu po požití narušiť tráviaci systém a prispieť k nevoľnosti, hnačke a dokonca k zvracaniu. Na betlehemskú hviezdu by si mali dávať pozor najmä ľudia alergickí na latex, pretože rastlina obsahuje rovnaké alergény ako spomínaná látka.
- antúria – náročná, ale nádherná rastlina, ktorá vyniká nádherne sfarbenými kvetmi s dlhým, jediným plodom zabaleným do vajcovitej, mierne sklonenej kvetnej dutiny. Mnohí ľudia by si ich radi natrhali, aby ich mohli zahrnúť do kytice alebo inej kompozície. To by sa však nemalo robiť. Šťava antúrie je zdrojom nebezpečných saponínov a nerozpustných kryštálov šťavelanu vápenatého, ktoré prispievajú k podráždeniu pokožky a vyrážkam. Po kontakte s očami spôsobujú pálenie a slzenie a v extrémnych prípadoch dokonca zápal spojiviek. Na druhej strane po požití častí rastliny môže dôjsť k opuchu hornej časti tráviaceho traktu a dýchacím ťažkostiam.
- dracéna – vyznačuje sa dlhými, úzkymi listami vyčnievajúcimi z vrcholu drevnatých stoniek. Vyzerá krásne spolu s inými exotickými druhmi a je mimoriadne nenáročná na pestovanie, preto sa často vyberá na dekoráciu spálne. Jej atraktívne listy však obsahujú saponíny, ktoré po požití môžu u detí spôsobiť zvracanie, ťažkosti so sústredením a rozšírenie zreničiek. Je potrebné pripomenúť, že dracéna má toxický účinok aj na domáce zvieratá, u ktorých prispieva k zmene správania, poruchám peristaltiky čriev a dokonca k spomaleniu srdcovej činnosti.
- hoja – krásna popínavá rastlina, ktorá v dobrých podmienkach vytvára nádherné malé kvety, ktoré sa zbiehajú ako dáždniky. Možno ju použiť ako doplnok „zelenej“ steny v dome – stačí jej poskytnúť správnu oporu. Napriek svojmu šarmu má však hoja aj svoje nevýhody. Jednou z nich je mliečna šťava, ktorá sa nachádza v stonkách a listoch. Obsahuje alkaloidy, ktoré dráždia pokožku. Rozhodne sa treba vyhnúť kontaktu šťavy s očami alebo jej konzumácii. Táto šťava nepriaznivo pôsobí aj na domáce zvieratá, ktoré po konzumácii listov rastliny môžu potrebovať veterinárnu pomoc.
- cyklámen perzský – krásna kvetina, ktorá sa vyznačuje hustou ružicou mäsitých listov a motýľovitými kvetmi umiestnenými na úzkych stonkách. Hoci je však cyklámen krásny, je aj jedovatý, preto by nemal stáť v spálni. Najnebezpečnejšie sú jeho hľuzy, ktoré obsahujú saponíny a glukozid. Spôsobujú kožné alergické reakcie, nesprávnu funkciu tráviaceho traktu a dokonca aj kŕče a závraty.
Ak sa napriek tomu rozhodnete tieto umiestniť nebezpečné kvety v spálni, uistite sa, že s nimi nepríde do kontaktu žiadne dieťa ani osoba s poruchou pamäti.
Kvety do spálne vyberajte starostlivo, aby ste sa dobre vyspali a bez problémov vstali.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte to a hyacinty rozkvitnú na Vianoce. Ozdobia váš vianočný stôl
V zime týmto zalievajte rastliny v kvetináčoch. Táto živina im neublíži
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.