24.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoHelin)
Čaga sa používa v tradičnej medicíne Ďalekého východu a má množstvo prospešných látok. Je ťažké uveriť, že parazit z brezy zabraňuje chorobám, no vedci stále objavujú jej ďalšie schopnosti: antioxidačné a posilňujúce imunitu. Ako často by sa mala čaga užívať? Pri čom pomáha? Kto by ju nemal užívať?
Čo je záhadná čaga?
Čaga je huba z čeľade kožkovitých húb. Je to parazit, ktorý napáda najmä brezy. Rastie na ich kôre, vytvára hrubú vrstvu a spôsobuje oslabenie a odumieranie stromu. Vzhľadovo trochu pripomína uhlie, pretože je veľmi tmavá a nepravidelného tvaru. Je uznávaná ako adaptogénna huba, t. j. pomáha ľudskému organizmu vyrovnať sa s rôznymi typmi stresových faktorov. Vo východnej medicíne zohráva veľkú úlohu, pretože sa už tisíce rokov používa ako liek na žalúdočno-črevné problémy. Vedci sa týmto exemplárom zaoberajú už dlho a každú chvíľu objavujú ďalšie jeho vlastnosti podporujúce zdravie.
Čaga – v čom môže pomôcť?
Tento druh huby je plný antioxidantov, teda látok s antimikrobiálnymi, antivírusovými a protizápalovými účinkami. Vďaka veľmi vysokej koncentrácii týchto faktorov sa čaga nazýva „huba dlhovekosti“. Obyvatelia Ázie ju nazývajú „diamant lesa“. Bola dokázaná jej účinnosť pri liečbe vredov. Vedci tiež potvrdzujú jej priaznivé účinky pri zmierňovaní príznakov cukrovky alebo hypertenzie a dokonca aj pri znižovaní hladiny cholesterolu. Tým sa však jeho možnosti nekončia. Čaga môže podporiť aj liečbu mnohých ďalších ochorení:
- rakoviny
- cukrovky
- poruchy tráviaceho systému
- sezónnych infekcií a chorôb
- oslabenie organizmu
- ochorenia pečene
- parazitárne ochorenia
- plesňové infekcie
Ako užívať čagu na posilnenie organizmu?
V obchodoch je čaga dostupná vo forme kapsúl, tabliet, nápojov a sušených produktov. Zďaleka najobľúbenejšia je posledná menovaná verzia. Keď sa pridá do rannej kávy a popoludňajšieho čaju, môže priniesť prvé výsledky už po štyroch až šiestich týždňoch. Je dôležité pozorne si prečítať zloženie a uistiť sa, že je v ňom uvedené percento štandardizovaného extraktu – optimálne 30 %. Vzhľadom na obmedzené množstvo výskumov na ľudskom tele (výskumy sa zatiaľ obmedzujú na zvieratá) bude najbezpečnejšie užívať sušené huby po dobu 4 až 6 týždňov a potom si dať približne dvojtýždňovú prestávku. Čagu je možné zakúpiť od 10 eur. Nájdete ju aj v lekárňach napríklad v podobe kapsúl, prášku či koncentrátu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.