24.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ilona.shorokhova).
Orchidey sú krásne a chúlostivé rastliny, ktoré si vyžadujú starostlivú starostlivosť, aby sa im darilo dlhé roky. Kľúčovým aspektom ich pestovania je správna zálievka prispôsobená typu substrátu. V tomto článku sa budeme venovať zásadám správneho zalievania orchideí, ako prispôsobiť konkrétny spôsob zalievania rôznym typom substrátu a ako rozpoznať príznaky premokrenia rastliny. Zistite, ako sa správne starať o svoju orchideu.
Pravidlá zalievania orchideí
Správne zalievanie orchideí si vyžaduje znalosť ich špecifických potrieb. Orchidey sú epifyty, čo znamená, že v prírode rastú na stromoch. Tieto rastliny sú vybavené vzdušnými koreňmi, ktoré nečerpajú vodu z pôdy, ale zo vzduchu, a preto sa šíria do strán v takom veľkom počte. Z tohto dôvodu si orchidey vyžadujú veľmi dobre odvodnený substrát, ktorý čo najviac kopíruje ich prirodzené podmienky rastu a nezadržiava prebytočnú vodu. Pri zalievaní orchideí dodržiavajte tieto základné pravidlá:
- frekvencia zalievania
V zime zalievajte orchidey raz týždenne, v teplých a suchých mesiacoch dvakrát týždenne. V chladných mesiacoch vložte do kvetináča s orchideou 3 – 4 kocky ľadu, ktoré sa postupne rozpustia a zabezpečia rastline stály prístup k vode. Prítomnosť ľadu v kvetináči jemne zníži teplotu v okolí koreňov, čo môže orchideu ďalej stimulovať ku kvitnutiu.
- vyhýbanie sa pretečeniu
Pamätajte, že orchidey netolerujú stagnáciu vody v koreňoch. Ak sú príliš dlho mokré, veľmi ľahko hnijú. Voda by preto mala mať možnosť z kvetináča voľne odtekať.
- čas dňa
Orchidey je najlepšie zalievať ráno, aby listy a korene stihli pred zotmením vyschnúť. Táto akcia výrazne zníži riziko hubových chorôb rastliny.
- druh vody
Na zalievanie orchideí je najlepšie použiť mäkkú vodu alebo dažďovú vodu. Môžete použiť aj stojacu vodu z vodovodu, pokiaľ nie je príliš tvrdá. Ak sa na koreňoch objavia vápenné usadeniny, zvážte použitie dažďovej vody alebo prevarenej vody pri izbovej teplote.
Ako zalievať orchidey v závislosti od substrátu?
Orchidey vyžadujú dobre odvodnený substrát. Na tento účel dobre poslúži drvená kôra, rašelinový mach, štrk, drevené uhlie, hlinené pelety alebo zmesi týchto materiálov. Každý substrát pre orchidey si vyžaduje iný prístup k zalievaniu.
Kôra a drevené hobliny
Kôra spočiatku odpudzuje vodu. Preto je v jej prípade najlepšie ponoriť celý kvetináč do vody asi na 10 minút, aby sa materiál dobre nasiakol. Po vybratí nechajte vodu z kvetináč úplne odtiecť. Frekvencia zalievania orchideí v kôre je 4 až 10 dní v závislosti od rýchlosti vysychania materiálu.
Rašelinový mach
Rašelinový mach zadržiava vodu dlhšie ako kôra, takže orchidey v tomto substráte vyžadujú menej častú zálievku. Ak máte mäkkú vodu, môžete to urobiť tak, že substrátom pretečie prúd vody priamo pod vodovodným kohútikom, pričom sa vyhnete namočeniu koruny rastliny. Vlhkosť machu by mala byť mierna – je dobré, ak je substrát trvalo vlhký, ale nie príliš mokrý.
Štrk, drevené uhlie a hlinené pelety
Tieto materiály nezadržiavajú vodu, takže orchidey v nich rastúce vyžadujú častejšiu zálievku. Rastlinu výdatne zalievajte pod vodovodným kohútikom a potom nechajte kvetináč dôkladne vypustiť prebytočnú vodu. Pri tomto type materiálu musíte pravidelne kontrolovať stav rastliny a koreňov, pretože voda v tomto type substrátu veľmi rýchlo vysychá.
Ako zistíte, že je orchidea premokrená?
Premokrenie orchideí predstavuje jednu z najčastejších chýb pri ich domácom pestovaní. Môže viesť k vážnym zdravotným problémom rastliny, napríklad k hnilobe koreňov alebo vzniku hubových ochorení. Príznaky premokrenia sú pomerne charakteristické a ľahko rozpoznateľné:
Hnedé a mäkké korene
Zdravé korene orchideí sú tvrdé a bielozelené. Ich štruktúra im potom umožňuje efektívne prijímať vodu z okolia. Ak korene zmäknú a začnú vydávať nepríjemný zápach, znamená to, že orchidea je premočená.
Žltnutie a opadávanie listov
Žltnutie listov môže súvisieť s ich prirodzeným starnutím. Hovoríme však o jednotlivých listoch, ktorých zmena farby je rozložená v čase. Ak žltne niekoľko listov naraz, rastlina bola preliata, pretože prebytok vody v substráte často spôsobuje, že listy strácajú pevnosť a menia farbu.
Plesne v kvetináči
Prítomnosť plesní na substráte znamená, že orchidea bola už dávno preliata. Plesne vznikajú, keď voda v kvetináči stojí príliš dlho a prúdenie vzduchu v substráte je obmedzené. V takom prípade hrozí rastline plesňová infekcia.
Pomalší rast rastliny
Premočená orchidea nemusí dlho vytvárať nové listy a kvety. To všetko preto, že schopnosť koreňov prijímať vodu a živiny sa v dôsledku ich zlého stavu výrazne znížila.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dve polievkové lyžice rozpustite vo vode. Orchidea vás opäť prekvapí kaskádou kvetov
Vložte kôstku do kvetináča. Orchidea bude plná kvetov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.