24.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/TSViPhoto).
Vianočný kaktus je rastlina, ktorá sa spája s Vianocami. Často zdobí náš domov a priťahuje pozornosť svojimi krásnymi kvetmi. Sú však obdobia, keď rastlina nekvitne. Vtedy sa oplatí pozrieť sa na starostlivosť, ktorú používate, a skontrolovať, či nerobíte nejaké bežné chyby, ktoré ju ovplyvňujú. Zistite, čo spôsobuje, že vianočný kaktus nekvitne, a ako to napraviť.
Mnoho ľudí si vianočným kaktusom zdobí vianočný stôl. Keď však rastlina nekvitne, stráca svoju dekoratívnu hodnotu. Preto sa oplatí vedieť, aké sú toho príčiny a čo robiť, aby sa obsypal kvetmi.
Čo spôsobuje, že vianočný kaktus nekvitne? Tu sú najčastejšie príčiny
Vianočný kaktus je rastlina, ktorá potrebuje správnu starostlivosť, aby správne rástla a kvitla. Často sa stáva, že kvety, ktoré by predsa len mali byť jej hlavnou ozdobou, sa neobjavia. Zvyčajne je to spôsobené malými, ale významnými chybami pri starostlivosti o rastlinu. Medzi ne patria:
- Nesprávne zavlažovanie – vianočný kaktus zle znáša sucho, pretože vo svojom prirodzenom prostredí rastie vo vlhkom podnebí. Nedostatok vody spôsobuje pokrčenie listov a stratu kvetov. Zároveň neznáša príliš veľké zalievanie, čo vedie k hnilobe koreňov. Preto by sa mal zalievať pravidelne, ale mierne, najlepšie vtedy, keď vrchná vrstva pôdy vyschne.
- Nesprávny kvetináč – príliš veľký kvetináč môže byť pre túto rastlinu tiež škodlivý. Koreňový systém vianočného kaktusu sa najlepšie vyvíja v plochých a malých nádobách. Rastlina by sa preto mala presádzať približne každé tri roky, nie častejšie.
- Nevhodný substrát – vianočný kaktus nemá rád ťažkú a ílovitú pôdu. Najlepšie rastie v ľahkom a priepustnom substráte. Ideálna je zmes piesku, perlitu a rašeliny, ktorá zaručuje odtok vody a správnu cirkuláciu vzduchu.
- Nedostatok pravidelného hnojenia – vianočný kaktus si vyžaduje systematický prísun hnojív. Na tento účel je najlepšie zvoliť prípravok s vyváženým zložením a aplikovať ho raz za dva týždne počas obdobia kvitnutia a rastu.
- Nedostatok svetla – táto rastlina potrebuje pre svoj rast svetlé miesto s rozptýleným svetlom aspoň 8 hodín denne. Je dôležité nájsť rovnováhu, pretože príliš tmavé miesto brzdí vývoj púčikov, zatiaľ čo príliš veľa slnka sfarbuje listy. Najlepším miestom je preto východný parapet.
- Žiadne obdobie vegetačného pokoja – ak chcete, aby váš vianočný kaktus kvitol, musíte ho nechať prejsť obdobím vegetačného pokoja. Ak to chcete urobiť, znížte jeho zalievanie približne 6 až 8 týždňov pred Vianocami. V tom čase by ste mali rastline zabezpečiť aj teplotu okolo 15-18 stupňov Celzia a tieň na 12 hodín denne.
Čo robiť, keď vianočný kaktus prestane kvitnúť? Vďaka tomu bude opäť pestrou dekoráciou
V dôsledku urobených chýb sa niekedy stáva, že vianočný kaktus prestane kvitnúť. To však neznamená, že nemá nádej tešiť sa zo svojich krásnych, farebných kvetov. Stačí sa postarať o niekoľko detailov, ktoré ho vrátia do formy.
Predovšetkým musíte dbať na pravidelné zavlažovanie a hnojenie rastliny. Tiež skontrolujte, či nie je prehriata. Počas dňa je optimálna teplota pre vianočný kaktus 21 stupňov Celzia, zatiaľ čo v noci by sa mala pohybovať medzi 15 a 18 stupňami Celzia. Mali by ste tiež zabezpečiť, aby nestál v prievane.
Potom opravte vyššie uvedené chyby v starostlivosti, ak ste sa niektorej z nich dopustili. Nezabudnite na vyššie uvedené obdobie odpočinku, aby ste rastlinu stimulovali ku kvitnutiu. V prípade, že ste to neurobili dostatočne skoro, nič nie je stratené a stačí aj v decembri prikryť vašu rastlinu kúskom tmavého materiálu alebo nepriehľadnou nádobou a čoskoro sa budete tešiť z krásnych kvetov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nemusíte utrácať peniaze za vianočný kaktus. Urobte to a budete mať sadenice úplne zadarmo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.