25.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/uladzimir zgurski).
Mnohí ich považujú za mokré a lepkavé, preto sa nemusia zdať príliš chutné a nevyvolávajú také pozitívne asociácie ako napríklad chrobáky alebo zelenina. Riasy však ponúkajú oveľa viac, než sa na prvý pohľad zdá. Oplatí sa teda zaradiť ich do každodenného jedálnička?
Riasy sú v ázijskej kuchyni cenené už po stáročia. Na Západe si však až teraz získavajú popularitu ako jedinečná superpotravina. Tieto morské rastliny sú síce nenápadné, ale skrývajú v sebe množstvo živín, ktoré by mohli zmeniť náš prístup k zdravej výžive.
Zdravotné prínosy rias
Riasy sú skutočným pokladom živín, vďaka čomu patria medzi najhodnotnejšie rastlinné potraviny.
- Vyznačujú sa predovšetkým vysokým obsahom vitamínov (A, C, E, K a skupiny B), ako aj minerálov, ako sú jód, železo, vápnik, horčík a draslík.
- Sú bohaté na bielkoviny a obsahujú celý súbor aminokyselín, takže sú ideálnym zdrojom bielkovín pre vegánov a vegetariánov.
- Vďaka prítomnosti antioxidantov riasy chránia bunky pred oxidačným stresom, podporujú boj proti voľným radikálom, čo môže spomaliť proces starnutia a chrániť pred chronickými ochoreniami.
- Okrem toho polysacharidy v riasach podporujú imunitný systém a vláknina prospieva tráveniu tým, že podporuje zdravú črevnú mikroflóru.
Riasy ako zdroj omega-3 mastných kyselín
Zaujímavé je, že riasy sú tiež prirodzeným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sa tradične spájajú s rybami. Omega-3 majú zásadný význam pre zdravie srdca a preukázali sa ich protizápalové účinky. Mikroriasy, ako sú chlorella a spirulina, sú z tohto hľadiska obzvlášť cenné.
- Spirulina vyniká vysokým obsahom bielkovín (až 70 %) a je tak ideálnym zdrojom pre tých, ktorí sa stravujú rastlinnou stravou.
Zdravotné účinky rias – vedecké dôkazy
Vedecké zistenia potvrdzujú pozitívne účinky rias na zdravie.
- Pravidelná konzumácia výťažkov z týchto morských rastlín môže znížiť zápal, čo prospieva celkovému zdraviu a môže znížiť riziko chronických ochorení, ako je rakovina alebo cukrovka.
- Antioxidanty prítomné v riasach chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
- Riasy majú tiež schopnosť podporovať imunitný systém. Obsahujú polysacharidy, ktoré môžu pomôcť v boji proti vírusom, čo je dôležité najmä v infekčnom období.
- Okrem toho majú mikroriasy, ako napríklad chlorella, priaznivý vplyv na črevný mikrobióm a podporujú rast prospešných baktérií.
Ako zaradiť riasy do každodennej stravy?
Odborníci odporúčajú konzumovať maximálne okolo 5 g sušených rias denne, a to kvôli vysokému obsahu jódu. Čerstvé riasy možno konzumovať v o niečo väčších množstvách, pretože obsahujú viac vody.
- Hoci je jód pre zdravie nevyhnutný, jeho nadbytok môže viesť k problémom so štítnou žľazou.
Ľudia, ktorí pravidelne konzumujú morské riasy s vysokým obsahom jódu, ako je napríklad kombu, by si mali sledovať hladinu jódu.
Riasy sa dodávajú v mnohých formách – ako prášok, vločky alebo prísada do sushi.
- Pozrite sa na wakame, ktoré je skvelé do šalátov a polievok, kombu dodáva vývarom hĺbku chuti a nori je vynikajúca pochúťka.
- Sušené riasy sa môžu pridávať aj do smoothies a prášok z rias môže obohatiť džúsy, šťavy alebo dokonca pečivo.
Je to jednoduchý spôsob, ako využiť výhody ich zdravotných vlastností bez veľkej námahy.
Ako si vybrať správne riasy?
Hoci riasy majú mnoho prospešných vlastností, nie všetky druhy sú jedlé. Niektoré môžu byť dokonca škodlivé, najmä tie, ktoré rastú v znečistených vodách, kde sa môžu hromadiť toxíny, napríklad ťažké kovy (napr. ortuť, olovo). Preto sa oplatí vyberať si riasy z certifikovaných, ekologických zdrojov, ktoré sú pravidelne testované na čistotu.
Kde kúpiť riasy a koľko stoja?
Riasy ľahko nájdete v obchodoch so zdravou výživou, supermarketoch s oddelením ázijských výrobkov, ako aj v lekárňach a internetových obchodoch s výživovými doplnkami.
- Najčastejšie sú k dispozícii v sušenej forme (nori, wakame, kombu), v prášku (spirulina, chlorella) alebo ako prísady do hotových výrobkov, ako sú chipsy z morských rias alebo občerstvenie z rias.
Ceny rias sa môžu líšiť v závislosti od ich typu a formy.
- Za balenie sušených rias nori na sushi (približne 10 listov) zaplatíme od 3 do 10 eúr.
- Wakame v sušenej forme stojí v priemere 5 eúr za balenie 50 gramov.
- Kombu, ktoré sa používa najmä na prípravu vývarov, stojí približne 6 eúr za 100 gramov.
- Chlorella alebo spirulina v prášku je o niečo drahšia – cena sa pohybuje od 10 do 20 eúr za 200-250 gramov v závislosti od výrobcu a certifikátu kvality.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mnoho ľudí si ho zamieňa so špenátom. Má veľa vitamínov a rýchlo sa pripravuje
Dlhovekosť Japoncov je spôsobená tromi vecami. Čo jesť, aby ste sa dožili 100?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.