25.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Irina Borsuchenko).
Pri potulkách ulicami miest a pri pohľade na jednotlivé sídliská si nemôžete nevšimnúť, že tuje sú stále vysadené ako živé ploty. Ak chcete vyniknúť a odkloniť sa od bežného vzoru, zvážte vysadenie mahónie cezmínolistej. Je to skutočný záhradný skvost.
Mahónia cezmínolistá patrí medzi skutočné kráľovné živých plotov. Ak hľadáte fenomenálne krásnu rastlinu, ktorá originálne ozdobí vašu záhradu a navyše vám umožní ohradiť sa od susedov, určite stojí za to zvážiť jej kandidatúru. Krík má dekoratívnu funkciu počas celého obdobia rastu a zaujme rozmanitými farbami, ktoré sa menia podľa ročného obdobia. Akoby to nestačilo, pozitívnych aspektov prítomnosti mahónie na pozemku je ešte viac.
Krík na živý plot. Mahónia cezmínolistá nemá konkurenciu
Kráľovná farieb – Mahonia aquifolium – známa ako mahónia cezmínolistá. Tento vždyzelený ker patrí do čeľade dráčovité a pochádza zo západnej časti Severnej Ameriky. Hlavným poznávacím znakom tejto rastliny je jej pozoruhodný vzhľad, ktorý v závislosti od ročného obdobia nadobúda úplne novú tvár. Listy zostávajú na konároch po celý čas. Na jeseň a v zime sa sfarbujú do intenzívnej červenej farby. Na jar – v máji – začína ker tvoriť žlté kvety, ktoré nádherne kontrastujú s tmavozeleným odtieňom listov. Po skončení obdobia kvitnutia sa mahónia ozdobí malými tmavomodrými plodmi. Nepochybne vás zaujíma, koľko práce musíte vynaložiť, aby ste si mohli vychutnať pôvaby tohto jedinečného druhu. Oddýchnite si, mahónia patrí medzi mimoriadne bezproblémové kry. Musíte sa starať len o tri aspekty.
Mahónia cezmínolistá – starostlivosť. Vaši susedia budú peniť od závisti
Keď sa rozhodnete zasadiť mahóniu, uistite sa, že pôda, v ktorej ju chcete pestovať, je úrodná a dobre odvodnená. Uprednostňuje tienisté alebo polotienisté miesto. Ak však tieto podmienky nemôžete zabezpečiť, nezúfajte, rastlina si poradí aj bez nich, ale budete to musieť nahradiť inými opatreniami. Jedným z nich je zalievanie, ktoré by sa malo vykonávať aspoň dvakrát týždenne (okrem zimy, kedy by sa zalievanie malo prerušiť).
Ďalším opatrením na údržbu je prerezávanie. Hoci to mahónia nevyžaduje, oplatí sa ju raz za čas prerezať, aby sa odstránili poškodené výhonky a podporil nový rast. Mladé sadenice môžete na zimu mulčovať, čím ich ochránite pred škodlivými účinkami mrazu. Krík zvyčajne neochorie ani ho nenapadnú škodcovia, čo ďalej znižuje množstvo práce pri údržbe. Pri minimálnom množstve práce sa môžete tešiť z krásneho, farebného živého plotu, ktorý zvyčajne dorastá do výšky približne 1,5 m.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rastlina stvorená na živý plot. Je odolná a taká krásna, že tuje sa môžu skryť
Vôbec nie tuje. Tieto vždyzelené opadavé kríky sú oveľa krajšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.