25.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/gpointstudio).
Vitamíny a minerály sú základné prvky, ktoré umožňujú správne fungovanie organizmu. Ich nadbytok aj nedostatok môže negatívne ovplyvniť mnohé orgány. Preto je dôležité zabezpečiť, aby sa vitamíny dodávali v správnych dávkach. Seniori by mali venovať osobitnú pozornosť jednému z nich, pretože ich nedostatok je v tomto veku veľmi častý. Ktorý vitamín to je? Kde ho možno nájsť?
Vitamín PP, známy aj ako vitamín B3 a niacín, sa zúčastňuje na viac ako 300 biochemických reakciách – je nevyhnutný pre metabolizmus.
Úloha vitamínu B3 v tele
Tento vitamín je nevyhnutný v mnohých enzymatických reakciách – okrem iného sa podieľa na metabolických procesoch alebo na výrobe energie v mitochondriách. Má tiež úlohu pri vstrebávaní koenzýmu Q10 v tele. Okrem toho reguluje hladinu zlého LDL cholesterolu, podporuje činnosť srdca a zlepšuje krvný obeh rozširovaním ciev.
Je tiež dôležitým prvkom pri ochrane nervových buniek, čo je dôležité z hľadiska duševného zdravia a minimalizácie rizika vzniku mnohých ochorení vrátane depresie.
Vitamín B3 – koľko by sme ho mali prijímať?
Tento prvok je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu. Podľa odporúčaní National Institutes for Health by mali dospelí aj seniori denne prijímať 16 mg u mužov a 14 mg u žien. Počas tehotenstva sa táto hodnota zvyšuje na 18 mg denne.
Vitamín možno telu dodať konzumáciou výrobkov, ktoré sú naň bohaté, alebo sa spoliehať na výživové doplnky – dôležité je, aby ste užívanie doplnkov konzultovali s lekárom a nevyberali si prípravky sami.
Aké sú najčastejšie príznaky nedostatku vitamínu B3?
Najčastejšie príznaky objavujúce sa pri miernom nedostatku niacínu sú:
- kožné problémy,
- vypadávanie vlasov,
- afty,
- tráviace problémy,
- celková únava.
Veľké nedostatky môžu viesť k vzniku pelagra. Toto ochorenie spôsobuje okrem iného začervenanie kože, vredy a zhoršuje fungovanie tráviaceho systému. V niektorých prípadoch nedostatok vitamínu B3 ovplyvňuje aj náladu, spôsobuje úzkosť alebo zvyšuje riziko depresie.
Nedostatok tohto vitamínu sa často vyskytuje u seniorov, ľudí, ktorí konzumujú veľké množstvo jednoduchých cukrov, bielej múky, kávy a alkoholu. Vystavení sú mu aj ľudia, ktorí majú problémy so vstrebávaním živín do organizmu. K nedostatkom môže viesť aj nesprávna strava.
Kde nájdeme vitamín B3?
Vyvážená strava väčšinou zabraňuje nedostatku niacínu. Dostatočnú dennú dávku vitamínu B3 nájdete napríklad v 100 g hnedej ryže a 120 g lososa. Prípadne sa nachádza napríklad v 100 g tuniaka a polievkovej lyžici slnečnicových semienok. Vysoké množstvo tohto vitamínu sa nachádza vo väčšine druhov rýb, semien, strukovín, mlieka, pečene a tiež v arašidoch.
Tieto produkty sa oplatí zaradiť do svojho jedálnička a zabezpečiť si správnu dávku vitamínu B3.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zázvor, medovka a harmanček. Tieto koreniny by mali byť súčasťou stravy seniorov
Plnotučné alebo odtučnené? Ktoré mlieko je pre seniorov najzdravšie?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.