26.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Gabor Tinz).
V súčasnosti prebieha vykurovacia sezóna. V tomto období dochádza k mnohým požiarom z nedbanlivosti. Nezabudnite si splniť svoju občiansku povinnosť. Čistením komína sa staráte nielen o našu planétu, ale aj o svoju bezpečnosť. V tomto článku vám prezradíme, ako sa najjednoduchšie starať o vaše komíny.
Čistenie komína je zákonom regulovaná činnosť, ktorej nevykonanie môže mať finančné následky. Vo všeobecnosti by mal raz ročne profesionálny kominár alebo kominársky majster skontrolovať dymovod, vetracie zariadenie a dymovod. Okrem ad hoc návštev odborníkov by sme sa o tieto priestory mali starať aj sami.
Hlavným zákonom, ktorý upravuje kontrolu a čistenie komínov na Slovensku, je zákon č. 314/2011 Z. z. o ochrane pred požiarmi. Tento zákon v všeobecných črtách stanovuje povinnosť vlastníkov nehnuteľností zabezpečiť technickú spôsobilosť a bezpečnosť komínov.
Detailnejšie pravidlá a lehoty pre kontroly a čistenie komínov sú upravené vo vyhláške Ministerstva vnútra SR č. 401/2007 Z. z. Táto vyhláška špecifikuje:
- Frekvenciu kontrol: Podľa typu paliva, výkonu spotrebiča a typu komína (s vložkou alebo bez) určuje, ako často je potrebné komín kontrolovať a čistiť.
- Povinnosti vlastníkov: Stanovuje, čo všetko musí vlastník nehnuteľnosti zabezpečiť, aby bol komín v bezpečnom stave.
- Povinnosti kominárov: Definuje oprávnenia a povinnosti kominárov pri vykonávaní kontrol a čistenia komínov.
Ako to urobiť? Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako to urobiť.
Čistenie komína zdola. Vyskúšajte osvedčené metódy
Udržiavanie komína v čistote a v dobrom stave je nielen povinnosťou každého z nás, ale predovšetkým činnosťou, ktorá zabezpečuje našu bezpečnosť. Zanedbávanie komínov môže v najhoršom prípade viesť k požiaru alebo k otrave dymom, ktorý je nesprávne odvádzaný z krbu. Či už svoj dom vykurujete drevom alebo uhlím, v oboch prípadoch sa pri spaľovaní na stenách vytvárajú sadze. Aby ste sa tohto problému zbavili, môžete využiť služby odborníkov, za ktorých služby musíte zaplatiť cca 50€.
Ak sa však s problémom radšej vysporiadate sami, máte dve riešenia. Jedným z nich je vydrhnutie komína zhora pomocou komínovej kefy. Ak sa rozhodnete pre tento postup, budete musieť vyliezť na strechu, čo je pre mnohých ľudí často dosť veľká prekážka. Našťastie existuje aj druhý spôsob – zdola. V obchodoch sa dá kúpiť špeciálny prípravok, ktorý pri spaľovaní vylučuje látku vedúcu k odpadávaniu dechtu a nánosov sadzí v kanáloch. Ukazuje sa, že na podobnom princípe funguje aj výrobok, ktorý má väčšina z nás doma. Vďaka nemu nie je potrebné chodiť navyše do obchodu.
Ako vyčistiť komín domácim spôsobom? Všetko, čo potrebujete mať po ruke, je zelenina
Aby sme nezanedbávali svoju občiansku povinnosť, mali by sme si komínové prieduchy čistiť aspoň raz za tri mesiace. Ak to budeme robiť pravidelne, budeme môcť pokojne spať. Hoci sa to môže zdať ako zložitá práca, ukazuje sa, že to tak nie je. Stačí vedieť tento jednoduchý trik, na ktorý budete potrebovať šupky zo zemiakov. Keď sa šupky spália, uvoľnia škrob, ktorý vysuší sadze a spôsobí ich odpadnutie. Je však dôležité, aby sa šupky použité na tento účel pred zapálením sporáka dôkladne vysušili. V opačnom prípade by sme mohli spôsobiť viac škody ako úžitku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako vyčistiť komín bez lezenia na strechu? Stačí vám odpad, ktorý zvyčajne končí v koši
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.