26.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/lenetstan).
Keď teplota za oknom klesne, polievky sa pohodlne zaradia do denného jedálneho lístka, pretože zasýtia a zároveň v priebehu niekoľkých okamihov zahrejú telo. Najobľúbenejšou polievkou na Slovensku je vývar. Jeho príprava si však vyžaduje veľa času, čo vás núti stráviť v kuchyni dlhé hodiny. Existuje však aj instantná alternatíva. Aké polievky variť v zime? Jej chuť vás rýchlo poteší.
Slováci milujú polievky – tak veľmi, že ich jeme až do omrzenia. Zatiaľ čo niektorí milujú chuť paradajkovej polievky, iní sa rozplývajú nad nedávno módnymi krémovými polievkami. Sú aj takí, ktorí si nedeľný obed nevedia predstaviť bez hrejivého vývaru. Obzvlášť obľúbený je v zime.
Je vývar liečivý? Slováci túto polievku milujú
„Cítiš sa zle? Zjedz ten vývar!“
– radia babičky a matky, ktoré veria v liečivú silu tejto polievky.
No hoci vedci nepotvrdzujú bežnú súvislosť medzi dobrým zdravím a konzumáciou vývaru, ani oni neberú polievke jej vlastnosti.
- Dobre uvarený vývar, to je vývar s veľkým množstvom zeleniny a kvalitného mäsa, je bohatým zdrojom vitamínov a minerálov: železa, draslíka, vápnika, horčíka a betakaroténu.
- Vďaka vysokému obsahu tuku pôsobí aj ako balzam na bolesť hrdla a pomáha dopĺňať tekutiny v tele. Je preto neoceniteľný v období zvýšeného výskytu chrípky a prechladnutia.
Problém však nastáva pri varení. Vývar, hoci ho Slováci zbožňujú, je pre mnohých kuchárov, najmä tých menej skúsených, skutočnou výzvou. Vývar sa totiž varí takmer tri hodiny a často sa následne zakalí alebo skvasí. Existuje však jednoduchá alternatíva. Táto polievka vás zohreje ako vývar a uvaríte ju za pár okamihov.
Ako uvariť chutnú syrovú polievku? Nie je to ťažké
Vyniká zamatovou konzistenciou a bohatou chuťou – pre mnohých je dokonca chutnejšia ako vývar. Kľúčovými ingredienciami sú syry, na čele s čedarom, goudou alebo ementálom. Táto hustá syrová polievka poteší mnohé chuťové bunky. Zároveň vás zahreje a zlepší vám náladu.
Budeme potrebovať:
- asi 2 litre vývyru
- 300 g tvrdého syra, napríklad čedar, ktorý možno kombinovať s goudou alebo ementálom
- 2 kocky taveného syra
- 2 stredne veľké cibule
- 2-3 strúčiky cesnaku
- 1/3 šálky suchého bieleho vína
- 1 PL masla
- 1/3 šálky smotanového syra
- korenie – soľ, korenie, muškátový oriešok
- nasekaná pažítka alebo petržlenová vňať
Spôsob prípravy:
- V hrnci zohrejte maslo a orestujte na ňom nadrobno nakrájanú cibuľu, kým nezmäkne a mierne nezozlátne. Pridáme pretlačený cesnak a chvíľu smažíme.
- Prilejeme biele víno. Krátko povarte, kým sa alkohol neodparí.
- Do hrnca nalejte vývar. Priveďte do varu. Pridajte nahrubo nastrúhaný syr a tavený syr. Miešajte, kým sa syr úplne nerozpustí a nezmieša s vývarom.
- Pridajte smotanový syr. Dochuťte soľou, korením a štipkou muškátového orieška.
- Polievku posypte nasekanou pažítkou alebo petržlenovou vňaťou.
Podávajte napríklad s chrumkavými krutónmi. Dobrú chuť!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.