27.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/mi_viri)
Metabolická dysfunkcia spôsobuje nielen zhoršenie životnej pohody, ale zvyšuje aj riziko obezity, depresie a mnohých ďalších ochorení. Na dosiahnutie želaného stavu, v ktorom telo efektívne riadi produkciu, ukladanie a spotrebu energie, vplýva mnoho faktorov. Lekárka a autorka knižného bestselleru o tejto problematike prináša praktické rady, ako sa o metabolické zdravie správne starať každý deň.
Začína to akné a končí vážnymi zdravotnými problémami
„Máme zásadný problém so spôsobom, akým naše telo vyrába energiu z potravy,“ – tvrdí doktorka Casey Meansová, absolventka prestížnej lekárskej fakulty Stanfordskej univerzity, autorka bestselleru Dobrá energia a spoluzakladateľka spoločnosti Levels Health, ktorá vyvíja nástroje na monitorovanie výkyvov cukru v krvi s cieľom odhaliť metabolické ochorenia a zlepšiť zdravie, v rozhovore pre časopis Vogue.
Odborníčka si myslí, že dysfunkcia na tomto základe môže viesť k celému radu nebezpečných porúch a ochorení – „od akné a syndrómu dráždivého čreva až po depresie, migrény, cukrovku, autoimunitné ochorenia, demenciu a rakovinu“.
Meansová zdôrazňuje, že metabolické zdravie je relatívne nový pojem.
„Nedostatok vzdelávania v tejto oblasti je azda najväčšou slepou uličkou západného konvenčného systému zdravotnej starostlivosti. Metabolizmus je pritom základom každého aspektu fungovania ľudského tela. Zmeny v priebehu rokov v stravovaní, úrovni fyzickej aktivity, kvalite spánku, úrovni stresu a toxínoch, ktoré denne prijímame, ničia naše metabolické mechanizmy. Za posledné storočie sa do našej potravy, vody, ovzdušia, kozmetiky a elektronických zariadení dostalo viac ako 80 000 syntetických toxínov a chemikálií, ktoré priamo narúšajú náš metabolizmus,“ upozorňuje odborníčka.
Ako zlepšiť svoj metabolizmus? Odborníčka to vysvetľuje veľmi jednoducho
Ako teda zlepšiť svoj metabolizmus? Doktorka Meansová odporúča začať preventívnymi testami. Podľa lekárky je potrebné kontrolovať najmä hladinu glukózy nalačno, hemoglobín, hladinu triglyceridov, pomer celkového cholesterolu a takzvaného „dobrého cholesterolu“ HDL a krvný tlak.
Vhodné je tiež zmerať obvod pása, ktorý by mal byť maximálne 88 cm u žien a 102 cm u mužov. Zvýšený obvod pása svedčiaci o nadmernom hromadení tuku v brušnej dutine môže viesť k zápalu pečene.
„Ide o základné ukazovatele zdravia. Odporúčam testovať sa každý štvrťrok,“ – vysvetľuje odborníčka. Doktorka Meansová tiež navrhuje, aby ste sa dôkladne pozreli na svoj životný štýl a potom urobili potrebné úpravy. Jedným z kľúčových aspektov je – ako možno tušíte – vaša každodenná strava.
„Vylúčte zo svojej kuchyne ultra-spracované potraviny: bielu múku, cukor, hydrogenované tuky, inými slovami všetko, čo sa vyrába v továrňach a nie je dobré pre naše zdravie.“ Odporúča tiež zaradiť do každého jedla päť najdôležitejších prvkov z hľadiska metabolického zdravia: vlákninu, probiotiká, omega mastné kyseliny, antioxidanty a bielkoviny.
Venujte pozornosť spánku. Je veľmi dôležitý
Veľký význam má aj spánok. „V noci naše telo odstraňuje metabolický odpad a opravuje všetky škody spôsobené počas dňa. Keď nespíme dostatočne dlho, tieto regeneračné procesy sú narušené,“ – varuje Meansová.
Chronický nedostatok spánku navyše spôsobuje poruchy nálady, oslabenie imunity, zníženie sexuálneho apetítu a zníženie energie. Inými slovami, výrazne znižuje kvalitu života. Preto sa odporúča dodržiavať správnu spánkovú hygienu dodržiavaním pravidelného času spánku a vstávania z postele, vyhýbať sa alkoholu a ťažkým jedlám vo večerných hodinách a nadmernému používaniu elektronických zariadení, ktoré vyžarujú škodlivé modré svetlo.
Odborníčka pritom radí starať sa o svoje emócie a pestovať vzťahy s inými ľuďmi.
„Pocit izolácie vytvára zápal, ktorý priamo poškodzuje naše mitochondrie – energetické centrá buniek, ktoré sú zodpovedné za metabolické procesy,“ – upozorňuje doktorka.
A dodáva, že komplexný prístup k starostlivosti o kondíciu vášho tela je cestou k zlepšeniu metabolického zdravia.
„Vytvorte si jednoduchý zoznam kľúčových prvkov životného štýlu a potom priebežne kontrolujte svoje návyky: Zabezpečil som si potrebné živiny? Mám dostatok spánku? Aký je môj emocionálny stav? Uspokojením základných potrieb tela a mysle máme šancu na zdravší a dlhší život,“ – uzatvára odborníčka.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.