29.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Pixel-Shot).
Starostlivosť o koženú obuv je nevyhnutná najmä počas jesenno-zimného obdobia. Môže sa to zdať ako jednoduchý postup, ale ukazuje sa, že väčšina z nás pri ňom robí chyby, ktoré topánkam neodpustí. Práve preto sa rýchlo znehodnotia. Zistite, ako správne vyleštiť topánky, aby v priebehu rokov vyzerali stále ako nové.
- Nanášanie ďalších vrstiev leštidla blokuje kožu topánok a neumožňuje jej absorbovať živiny. To je častá chyba.
- Po vyleštení by sa obuv mala vyleštiť kefou, aby sa odstránil prebytočný prípravok.
- Leštenie začnite od špičky topánky, potom pokryte stred, boky, pätu, boky päty a podrážku.
Okrem čistenia obuvi je povinnou údržbou aj leštenie obuvi. Je potrebné najmä na jeseň a v zime, keď je obuv najviac vystavená nečistotám a vlhkosti, ako aj škodlivým účinkom soli rozsypanej na uliciach a chodníkoch.
Úlohou krému na topánky je nielen osviežiť vzhľad topánok, ale predovšetkým ich chrániť. Bohužiaľ, tento mechanizmus nefunguje, ak pri leštení topánok robíme základné chyby. Tie si rozoberieme nižšie.
Kľúčová chyba pri leštení: vrstvenie na seba
Ide o základnú chybu. Väčšina z nás jednoducho nanesie na topánky ďalšiu vrstvu leštidla, peny alebo krému. To následne blokuje kožu a neumožňuje jej absorbovať žiadne látky, ktoré by mali prípravky na obuv poskytovať. Výsledkom je, že ani tá najlepšia a najdrahšia kozmetika na obuv nebude mať na vašu obuv ochranný alebo vyživujúci účinok. Kožu iba vysušia a vytvoria na nej lakovanú vrstvu, ktorá topánky poškodzuje, namiesto toho, aby im pomáhala. Vznikajú tak trhliny a praskliny na koži.
Aby sme tomu zabránili, mali by sme každé druhé alebo tretie leštenie začať zmytím predchádzajúcich vrstiev kozmetiky na topánky. Urobíte to pomocou krému na obuv alebo mydla. Po tomto úkone sa koža obuvi otvorí a bude schopná absorbovať hydratačné a výživné látky z krémov a pást.
Bez leštenia
Druhá chyba, ktorú robíme, je po samotnom leštení. Zvyčajne ju dokončíme vo fáze nanášania prípravku. Medzitým, približne po 15 minútach, by sme mali topánky vyleštiť kefou, aby sme odstránili prebytočné leštidlo, krém alebo penu. Zabránime tak tomu, aby sa na našich topánkach vytvorila zaschnutá kôra, ktorá môže podporiť ich poškodenie.
Okrem toho sa po vyleštení kefou oplatí topánky utrieť mäkkou bavlnenou handričkou, aby vyzerali ešte krajšie. Vďaka takejto starostlivosti budú naše topánky nielen lepšie vyzerať, ale budú aj odolnejšie voči poškodeniu, takže vydržia dlhšie.
Ako správne vyleštiť topánky?
Chyby sa dajú ľahko urobiť aj pri samotnom leštení. Odporúča sa dodržiavať určitý poriadok. Vždy začnite od špičky topánky. Potom prípravok leštite na strede a bokoch topánky a nakoniec na pätu. Bočné strany päty a podrážka by mali byť tiež vyleštené.
Ak zistíte, že koža topánok je suchá, potrite ju cez noc detským olejom a na druhý deň prebytok utrite handričkou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máte utierky z mikrovlákna? Ak robíte túto chybu, radšej ich hneď vyhoďte do koša
Kefy na eskalátoroch vôbec nie sú na čistenie topánok. Plnia veľmi dôležitú funkciu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.