28.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/allanw).
V zime dokáže tento pohľad roztopiť nejedno srdce. V tomto ročnom období sú kŕmidlá obzvlášť obľúbené. Vďaka tomu majú miestne vtáky prístup k potrave a my si môžeme vychutnať túto prírodnú podívanú. Ak poskytneme vhodné maškrty, pozvanie do našej záhrady môže využiť aj ďateľ. Ako ho prilákať na kŕmidlo?
Vtákom môžeme pomôcť prežiť zimu celkom jednoduchým spôsobom. Jediné, čo musíte urobiť, je umiestniť kŕmidlo do záhrady alebo na parapet. Obsah „vtáčieho domčeka“ však nemôže byť náhodný, pretože môže ovplyvniť zdravie lietajúcich hostí. V podávači by mala byť aj voda.
To je jedna vec. Kŕmidlo by malo byť na mieste, ktoré dáva vtákom možnosť úniku. Najlepšie je, aby bol vo výške okolo 2 metrov, aby sa vtáky nestali terčom predátorov. Musíme sa tiež uistiť, že vtáky môžu počítať s pravidelným jedlom – v dňoch, keď si zima vyberá svoju daň. Začiatkom jari by sme mali prestať kŕmiť. Tiež stojí za to pamätať na pravidelné čistenie podávača!
Krmivo pre vtáky môžete zavesiť aj na konáre stromov. Medzi obľúbené patria aj tukové gule. Pozostávajú z obilných zŕn, semien a tuku, ktoré sú balené do špeciálnych vrecúšok.
Kŕmidlo zvyčajne priláka vtáky, ako sú vrabce, sýkorky a hýle.
Niekedy však chceme do „búdky“ prilákať aj iné vtáky, napríklad ďatľa. Ako ho nalákať ku kŕmidlu? Obľúbený vtáčik má aj svoje obľúbené pochúťky.
Ako prilákať ďatľa na kŕmidlo? Jedna pochúťka bude pôsobiť ako magnet
Ďateľ veľký je stredne veľký vták. Je ťažké ho nepočuť – namiesto spevu udiera zobákom do kôry stromu. Takto priláka partnera a informuje o ploche, ktorú obsadil. Niekedy dokonca vtáky dajú najavo svoju prítomnosť bubnovaním na strechu alebo dokonca pouličnú lampu. Ďateľ veľký je zákonom chránený (Vyhláška MŽP č. 24/2003 Z.z. v znení č. 492/2006 Z).
Má čierne, biele a červené perie. Okrem toho má samec na zadnej strane hlavy červenú škvrnu. Ďateľ žije v lesoch, parkoch a na námestiach. Hniezda si stavia na starých stromoch. Na jar a v lete požiera hmyz a jeho larvy nachádzajúce sa pod kôrou stromov. V zime sa živí hlavne semenami borovíc.
Ďatle – rovnako ako sýkorky a hýle – milujú chuť arašidov. Oplatí sa ich podávať s inými semienkami. Vtáky však uprednostňujú tie v škrupinách. Okrem toho sa oplatí zavesiť slaninu na konáre stromu. Ale tu je dôležitá poznámka: musí to byť surová slanina, bez soli. Vzhľadom na to, že vtáky majú špecifický tráviaci systém, soľ im môže spôsobiť veľa škody. Zabudnime preto na podávanie vtáčikov napr.
Čím kŕmiť vtáky v zime?
Čím kŕmiť vtáky v zime? Tu je jedlo, ktoré môže ísť do kŕmidla:
- pšenica,
- kukurica,
- ľanové semienko,
- ovos,
- sezam,
- nesolené slnečnicové semená (lúpané alebo lúpané),
- lieskové orechy, vlašské orechy, arašidy (nepražené).
Do kŕmidla môžeme umiestniť aj hrozienka, hrušky, banány či jablká. Počas veľkých mrazov sa tejto praktike však vyhýbajte. Vďaka vysokému obsahu vody rýchlo mrznú. Sýkorky obľubujú najmä slnečnicové semienka, slaninu a lúpané vlašské orechy, červienky – slnečnicové semienka a proso, hýľ – slnečnicové semiačka a brhlík si určite obľúbi ovsené vločky a zmes zŕn.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nenechajte sa oklamať smutnými očami srnky. Dokáže úplne vykradnúť pozemok
Máte doma myši? Táto rastlina pôsobí ako prírodný repelent
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.