28.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nailya Yakubova).
Sideritis, tiež známy ako hojník sýrsky alebo horský čaj, má v gréckej kultúre po stáročia osobitné miesto. Tento nápoj, ktorý sa pije takmer každý deň, je obľúbený nielen pre svoju jedinečnú chuť, ale aj pre mimoriadne zdravotné vlastnosti. Čoraz častejšie si hojník získava aj srdcia Slovákov, ktorí hľadajú prirodzené spôsoby, ako zlepšiť svoju imunitu a pohodu. Prečo sú Gréci tak ochotní používať túto rastlinu?
- Sideritis, tiež známy ako hojník sýrsky, je populárny v Grécku a získava si obdiv u Slovákov.
- Táto rastlina pochádza z horských oblastí Stredozemného mora, kde rastie v nadmorských výškach nad 1000 metrov.
- Čaj z hojníka podporuje zdravie svojimi antioxidačnými, protizápalovými a antivírusovými vlastnosťami a pomáha pri trávení.
- Pitie čaju hojníka môže pomôcť spomaliť procesy spojené so stratou kognitívnych funkcií.
Hojník – poklad gréckych hôr
Táto rastlina pochádza z horských oblastí Stredozemného mora. Rastie v nadmorských výškach nad 1000 metrov, kde čistý vzduch a drsné podmienky podporujú rozvoj jej jedinečných vlastností. Rastlina patriaca do čeľade hluchavkovité (Lamiaceae) je známa predovšetkým svojimi krásnymi žltými kvetmi, ktorých zberom a sušením vzniká aromatický čaj.
Gréci po stáročia verili, že čaj z hojníka nielen zahrieva a upokojuje zmysly, ale podporuje aj zdravie. Názov „hojník“ pochádza z jeho schopnosti „liečiť“ – podporovať telo v regenerácii a bojovať proti infekciám.
Prírodný elixír zdravia
Hojník je bohatý na antioxidanty, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele. Vďaka tomu má čaj protizápalové vlastnosti a podporuje imunitný systém najmä v období zvýšeného výskytu prechladnutia. Jeho antibakteriálne a antivírusové vlastnosti sú známe už od staroveku.
Okrem toho podporuje činnosť tráviaceho systému, zmierňuje žalúdočné problémy a pomáha tráviť ťažké jedlá. Cení sa aj pre svoj uvoľňujúci účinok – večerná šálka horského čaju vám umožní upokojiť sa a zlepší kvalitu spánku.
Hojník v prevencii Alzheimerovej choroby
Pitie čaju sideritis môže pôsobiť preventívne pri Alzheimerovej chorobe vďaka jedinečnému obsahu prírodných antioxidantov, ako sú flavonoidy a fenoly. Tieto chemikálie pomáhajú chrániť mozgové bunky pred oxidačným stresom a zápalom, čo sú niektoré z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju tohto neurodegeneratívneho ochorenia.
Okrem toho výskum ukazuje, že hojník podporuje prietok krvi v mozgu a môže zvýšiť aktivitu neurónov, čo pomáha zlepšovať pamäť a koncentráciu. Pravidelné pitie tohto čaju môže preto podporovať zdravie mozgu, najmä u starších ľudí, tým, že pomáha spomaliť procesy spojené so stratou kognitívnych funkcií.
Ako pijú Gréci sideritis?
Hojníkový čaj sa v Grécku podáva po celý rok. V chladných dňoch sa podáva teplý, často s prídavkom medu a plátku citróna, ktorý zvýrazní jeho prirodzenú chuť a vôňu. V lete Gréci pijú studenú vodu ako osviežujúci nápoj ideálny do horúceho počasia.
Tradične sa varí celá rastlina – používajú sa sušené kvety aj stonky. Vďaka tomu je nápoj plný chuti a vône a zachová si maximum svojich vlastností.
Prečo sa oplatí zaradiť hojník do vašej každodennej stravy?
Popularita hojníka v Grécku nie je náhodná. Je to rastlina, ktorá poteší nielen svojou chuťou, ale podporuje zdravie na mnohých úrovniach. Na Slovensku ho môžete kúpiť v obchodoch s prírodnými produktmi alebo čajmi, často vo forme celých výhonkov.
Šálka hojníku je skvelý spôsob, ako si na chvíľu oddýchnuť a zároveň podporíte svoje telo prirodzeným spôsobom. Ak hľadáte inšpiráciu vo svojej každodennej strave, grécky zdravý čaj môže byť tou správnou voľbou – chutný, aromatický a plný benefitov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zlato dietológov. Pite tieto nápoje, aby ste zvrátili prediabetes
„Nápoj bohov“ chutí božsky a znižuje hladinu cholesterolu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.