29.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sozina Kseniia).
Zamiokulkas je mimoriadne obľúbená izbová rastlina, to však neznamená, že vždy rastie ako huby po daždi a bez nášho zásahu. Hoci aj začínajúcim záhradkárom dokáže veľa odpustiť, občas potrebuje malú podporu. Za profesionálne hnojivá zo záhradkárskeho obchodu nemusíte míňať majland. Môžete si ich pripraviť zadarmo doma! Receptov je viacero, no vždy stačí jedna ingrediencia.
- Zamiokulkas je veľmi obľúbená črepníková rastlina, ktorá nie je náročná na pestovanie. Občas sa však stane, že jej zhnednú listy alebo rastlina zabrzdí v raste pre nedostatok niektorých živín.
- Tieto jednoduché, domáce rastlinné živiny a hnojivá robia zázraky. Len jedna ingrediencia stačí na prípravu energie pre vaše kvety.
Rastliny tohto druhu sa prirodzene vyskytujú v tropickom klimatickom pásme vo východnej a južnej Afrike. Cítia sa skvele v našich domovoch a sú perfektné ako rastliny v črepníkoch v takmer akýchkoľvek podmienkach. Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) nie je náročný na pestovanie a je to celkom pôvabná rastlina, ktorá si poradí aj v kuchyni či kúpeľni. Požiadavky na jeho starostlivosť by však mali byť minimálne.
Keď zamiokulkas začne hnednúť, vädnúť a strácať listy, je čas vyhrnúť si rukávy a vykonať rýchlu záchrannú akciu. Niekedy rastlina vyzerá zdravo, no aj keď je presadená do väčšej nádoby, nenarastú jej nové listy, ani nenarastie. Tieto jednoduché, jednozložkové živiny sú geniálne a rastliny po nich rastú ako šialené. Všetky potrebné ingrediencie už pravdepodobne máte vo svojej kuchyni.
Najlepšie nápady pre zamiokulkas – bude rásť ako blázon!
Internet je plný rád, ako sa starať o zamiokulkas, no tento trik na výrobu domáceho hnojiva je rovnako prekvapivý ako božský. Len jedna ingrediencia stačí na to, aby rastlina začala rašiť nové listy ako šialená! Navyše to stojí centy. Čarovnú zmes tvorí… želatína! Ako je to možné?
Ukazuje sa, že takmer magický účinok rozpusteného želatínového hnojiva spočíva v obsahu dusíka, prvku potrebného pre správny rast a vývoj rastlín. Dusík nielen posilňuje a stimuluje rast, ale má aj pozitívny vplyv na koreňový bal, vďaka čomu sa zamiokulkas môže intenzívne rozvíjať.
Ako pripraviť želatínové hnojivo?
Na prípravu domáceho hnojiva potrebujete len želatínu a vodu. V pohári horúcej vody rozpustite jednu čajovú lyžičku želatíny. Kvapalinu dôkladne premiešajte, aby nezostali žiadne hrudky. Po vychladnutí ju rozrieďte tromi pohármi studenej vody. To je všetko, hnojivo je pripravené na zalievanie. Stačí ho použiť raz za mesiac.
Toto nie je jediný šikovný patent na túto rastlinu. Na rozdiel od zdania môžete na prípravu účinného hnojiva pre zamiokulkas použiť množstvo domácich pokladov. Domácu výživu si môžete vyrobiť z jabĺk, šošovice alebo banánov.
Jablkové hnojivo pre zamiokulky
Príprava jablkového hnojiva je detská hra a vyžaduje si len šupky týchto plodov a jadrovníkov. Jablkové šupky pomeliete na prášok alebo rozdrvíte v mažiari. Jednoducho zmiešajte toto sypké hnojivo s vrchnou vrstvou pôdy v kvetináči. A je hotovo.
Domáca výživa zo šošovice
Šošovica sa vďaka svojmu nutričnému profilu ukazuje ako veľmi dobrý materiál pre kvetinovú výživu. Obsahuje dusík, ktorý je cenný pre rastliny, ďalej draslík, fosfor a bór. Príprava tohto hnojiva je jednoduchá, môžete použiť akýkoľvek druh šošovice – červenú, zelenú alebo hnedú. Stačí pridať asi tri alebo štyri polievkové lyžice šošovice do prevarenej vody izbovej teploty a nechať lúhovať aspoň šesť hodín. Po uplynutí tejto doby šošovicu preceďte a tekutinou rastlinu zalejte. Rovnako ako v prípade želatíny stačí túto kúru zopakovať raz za mesiac.
Staré dobré hnojivo z banánov
Banánové hnojivo je jedným z najobľúbenejších prostriedkov a trikov na zlepšenie stavu črepníkových rastlín. Na internete sú tisíce tipov, ako tieto ovocné šupky využiť. Domáce hnojivo z banánov sa dá pripraviť rôznymi spôsobmi a šupka týchto plodov obsahuje množstvo živín potrebných pre intenzívny a správny rast nielen zamiokulkas. Je z čoho vyberať.
Najjednoduchšou verziou je tekutá výživa. Banánovú šupku v tégliku stačí zaliať vriacou vodou a odložiť na 24 hodín. Po uplynutí tejto doby môžete rastliny zaliať výslednou tekutinou. Rovnakú šupku môžete použiť znova na výrobu kondicionéru – maximálne 2-3 krát.
Druhým spôsobom je vyrobiť sypké hnojivo ako v prípade jabĺk. Kôru dôkladne osušte, rozdrvte na prášok a zmiešajte so zeminou v črepníku. Postupne uvoľní ingrediencie do zeme.
Tretí banánový patent využíva pre zmenu ovocie bez šupky. Dôkladne ich rozdrvíte vidličkou alebo pomeliete v mixéri, zalejete vodou a necháte asi hodinu odstáť. Po uplynutí tejto doby môžete rastliny zaliať pripravenou kašou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V zime ním vyživujte svoje zamiokulky. Dostanú sa späť do formy a budú rásť ako huby po daždi
Túto zmes pre zamiokulkas ste ešte netestovali. Nasadí nové listy a pekne sa zazelená
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.