30.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Oksana178).
Mnohí záhradníci sa na jar s obavami pozerajú na ihličnany, ktoré cez zimu zhnedli. Niekedy sa znepokojujúce zmeny objavia len na koncoch výhonkov, ale často sa týkajú viacerých konárov alebo dokonca celej rastliny. Zaujíma vás, aké sú príčiny? Chcete vedieť, ako zabrániť hnednutiu ihličnanov?
Prečo ihličnany na jar hnednú a strácajú ihličie?
Mnohí z nás radi vysádzajú do svojich záhrad ihličnaté rastliny. Kríky a stromy, ktoré majú ihličie alebo šupiny, sú okrasné po celý rok, takže potešia oči aj v zime, keď nám chýba pohľad na zeleň. Existuje mnoho ľahko pestovateľných druhov tují, borovíc alebo borievok. Je však dôležité si uvedomiť, že vegetácia vždyzelených rastlín sa s príchodom silných mrazov nezastaví. V zime ihličnany naďalej strácajú vodu transpiráciou a stále ju veľmi potrebujú. Keď pôda zamrzne, nedokážu z nej čerpať vodu, a preto začnú chradnúť. Tento jav sa nazýva fyziologické sucho.
Záhradkári sa mylne domnievajú, že dôvodom hnednutia ihličia a jeho straty na jar je vždy mráz. Najčastejšou príčinou je však zimné preschnutie alebo fyziologické sucho. Najčastejšie sa vyskytuje počas bezsnehových a studených zím a v prípade rastlín, ktoré boli vysadené na miestach, ktoré nie sú chránené pred studenými vetrami. Na fyziologické sucho sú najnáchylnejšie ihličnany rastúce v ílovitej, chudobnej a nadmerne zasolenej pôde. Ďalšími príčinami hnednutia týchto rastlín sú hubové choroby, nedostatok živín, mechanické poškodenie, nedostatok svetla a mráz, ktorý zvyčajne postihuje mladé rastliny.
Ako sa starať o ihličnany koncom jesene – spôsob, ako zabrániť ich zhnednutiu
Ak chcete zabrániť hnednutiu ihličnanov, musíte ich koncom jesene riadne pripraviť na zimu. Je dôležité vedieť, že ihličnaté stromy a kríky, ktoré sú pravidelne zavlažované, oveľa lepšie odolávajú náročným podmienkam počas najchladnejších mesiacov roka. Tým, že im poskytujete vodu, ich robíte odolnejšími voči mrazu a menej náchylnými na fyziologické sucho. Čo ešte musíte urobiť, aby ihličnany nezhnedli? Vysvetlíme vám, ako sa o ne starať.
- Zalievanie – ihličnany zalievajte výdatne až do neskorej jesene. Prestaňte len vtedy, keď sa očakávajú silné mrazy, a potom pokračujte počas topenia. Pôda okolo rastlín by mala byť vlhká, aby z nej rastliny mohli dlhšie čerpať vodu. Zalievanie koncom jesene a v zime si vyžadujú nielen mladé, ale aj dospelé ihličnany.
- Mulčovanie – je to vynikajúci spôsob ochrany ihličnanov pred mrazom a stratou vody. Ako mulč sa môžu použiť rôzne prírodné materiály. Môžete použiť zrelý kompost, borovicovú kôru, šišky, drevnú štiepku alebo piliny, ktoré sa rozprestrú v hrubej vrstve. Nezabudnite prispôsobiť typ mulča potrebám konkrétneho druhu (väčšina ihličnanov uprednostňuje kyslé prostredie).
Okrem toho môžete ihličnany pokryť napr. agrovláknom, ktoré ich ochráni pred zimným slnkom a vysychajúcim vetrom. Takisto je dobré z konárov striasť sneh, aby sa pod jeho tlakom nepoškodili.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.