30.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/iwciagr).
Skončila sa hubárska sezóna? Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Tieto druhy nájdete aj pod snehovou prikrývkou, rastú celú zimu a sú neuveriteľne zdravé. Na huby sa môžete vybrať nielen začiatkom jesene. Kráľom zimného hubárčenia je jedinečná hliva ustricová. Vysvetlíme vám, prečo sa ju oplatí jesť. Je ako superpotravina.
Pre Slovákov je hubárčenie ako národný šport a nemusí sa to skončiť prvým mrazom. Sú huby, ktoré nájdete v lese aj pod snehom a jedny z obľúbených sú hlivy ustricové, ktorých jedno balenie stojí v obchode asi 2 eurá. Ukazuje sa, že sú neskutočne zdravé a odporúčajú ich dietológovia. Nie sú to jediné druhy, ktoré sa dajú v našich lesoch zbierať takmer do jari.
Huby na zbieranie v zime
Lesy nám majú čo ponúknuť aj po takzvanej hlavnej sezóne. Zimná prechádzka môže byť ideálnym časom na malý zber húb. Týchto niekoľko druhov húb môžete nájsť aj pod snehom. Nezabudnite zbierať len druhy, ktoré poznáte a dokážete rozpoznať, alebo sa dohodnite na hubárčení so skúseným hubárom. Nie všetky druhy plodníc v tomto období sú bezpečné a jedlé, preto vždy berte identifikáciu húb veľmi vážne.
Najobľúbenejšou hubou, ktorú nájdete v zimných lesoch, je hliva ustricová. Neskorá jeseň a začiatok miernej zimy sú obdobím, keď plodí hliva ustricová, tá istá, ktorú si môžete kúpiť v obchode. V lese tieto huby rastú na rozkladajúcom sa dreve listnatých stromov.
V tomto období môžete nájsť aj plamienky zimné, uchovce bazové, šťavnačky mrazové, ohnivce šarlátové a neskoré pňovky. Plamienky zimné rodia od októbra do decembra, a ak je zima mierna, možno ich nájsť aj na jar. V lesoch sa ešte stále možno stretnúť so šťavnačkou mrazovou (Hygrophorus hypothejus). Tejto hube sa podobne ako plamienke zimnej darí oveľa lepšie po prvých mrazoch, t. j. koncom jesene a začiatkom zimy. Niekedy sa plodnice šťavnačky dajú nájsť aj pod snehom. Pri dostatku vlahy sa naplno prejavujú aj uchovce.
Prečo sa oplatí jesť hlivu ustricovú?
Huby sa v ľudovom liečiteľstve používajú už po stáročia. Zdravotné benefity konzumácie húb však vedci v posledných desaťročiach dôkladne skúmali. Je načase vyvrátiť mýty o nedostatku živín v nich a stravovať sa zdravo! Prečo sa oplatí jesť hlivu ustricovú a ako vplýva na náš organizmus?
Obsahuje veľa antioxidantov
Vedci zistili, že hliva obsahuje vyššie množstvo antioxidantov ako iné druhy pestovaných húb. Inhibujú voľné radikály, a tak môžu pomôcť predchádzať mnohým vážnym ochoreniam vrátane srdcových chorôb a niektorých typov rakoviny. Antioxidanty tiež spomaľujú proces starnutia.
Dobrá pre zdravie srdca
Tieto huby obsahujú draslík, ktorý pomáha správnemu fungovaniu srdca, neurónov a svalov. Sú bohaté na vitamín B13, ktorý pomáha znižovať produkciu histamínu, čo prospieva zdraviu srdca a pomáha udržiavať rovnováhu triglyceridov.
Znižuje hladinu zlého cholesterolu
Hliva obsahuje beta-glukán, ktorý pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a zároveň podporuje zdravie srdca. Obsahuje aj lovastatín, ktorý pomáha kontrolovať hladinu cholesterolu v krvi.
Pomôže udržať hladinu cukru pod kontrolou
Hliva pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi, čo znižuje riziko cukrovky 2. typu.
Znižuje riziko rakoviny
Ukázalo sa, že huby z čeľade hlivy ustricovitej inhibujú rozvoj rakoviny hrubého čreva a buniek rakoviny prsníka. Glykoproteín prítomný v hlive prirodzene zvyšuje protirakovinovú reakciu tela a môže predchádzať rakovine znížením poškodenia DNA.
Obsahuje veľa vitamínu D
Vitamín D je nevyhnutný pre správne fungovanie celého tela. Väčšina populácie trpí jeho chronickým nedostatkom. Toto je ďalší spôsob, ako ho dodávať prirodzenou cestou.
Podpora imunitného systému
Obsahuje veľa minerálov a vitamínov vrátane vitamínov: B3, B5, B6, D a A, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie leukocytov. Obsahuje aj veľké množstvo fosforu, horčíka, vápnika, soli, železa a zinku – rovnako dôležitých minerálov pre imunitu.
Podporuje nervový systém
Meď obsiahnutá v hlive ustricovej pomáha pri produkcii dopamínu a serotonínu, hormónov, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu mozgu a sú zodpovedné za našu duševnú pohodu. Kyselina listová, ktorá sa nachádza v týchto hubách, nám pomáha lepšie spať a zlepšuje našu náladu.
Zlepšuje zdravie a stav zubov
Hliva ustricová obsahuje veľké množstvo vápnika, fosforu a vitamínu – zlatú trojicu, ktorá podporuje zdravie zubov.
Vhodná pri redukčných diétach
Tieto hlivy majú nízky obsah kalórií a veľmi ľahko sa s nimi manipuluje. Výborne sa uplatnia pri redukčnej diéte.
Bojuje proti zápalu
Hliva ustricová má silné protizápalové účinky, čo je dobrá správa pre celé telo. Chronický zápal môže viesť k vzniku mnohých závažných ochorení, od cukrovky alebo obezity až po autoimunitné ochorenia, srdcové choroby a niektoré druhy rakoviny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je to najzdravšia huba. Odborníci na výživu ju odporúčajú jesť pravidelne a len málo ľudí ju zbiera
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.