01.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nature’s clicks).
Zima nemusí nevyhnutne znamenať koniec prác v záhrade. Vaše petúnie, okrem iného, potrebujú v tomto období osobitnú starostlivosť. Nemusia to byť letničky a pri správnej starostlivosti môžu kvitnúť aj v zime. Na to, aby ste sa mohli tešiť z pestrofarebných kvetov, stačí jednoduchý úkon. Prečítajte si, ako sa starať o petúnie v zime.
Petúnie vás môžu potešiť svojimi krásnymi a farebnými kvetmi nielen v teplom počasí. Pri správnej starostlivosti prežijú nielen do jari, ale budú kvitnúť aj v zime. Stačí vedieť, ako sa o nich starať počas mrazov. Odporúčame, na čo treba myslieť pri starostlivosti o petúnie v zimnom období.
Čo možno urobiť, aby petúnie prežili až do jari? Toto je to, na čo by ste mali pamätať
Ak chcete, aby vaše petúnie prežili zimu, musíte sa o nich správne starať. Tak ako väčšina kvetov, ani petúnie neprežijú mrazy, ak ich necháte vonku, pretože odumrú a už nekvitnú. Môžete tomu však zabrániť tým, že kvetináče premiestnite na suchšie a teplejšie miesto.
Pred nástupom mrazov je najlepšie umiestniť petúnie do svetlej miestnosti, kde teplota nepresahuje 10 stupňov. Dobrý nápad je premiestniť kvetináče na verandu alebo do zimnej záhrady. Ak však takéto miesto nemáte, môžete ich umiestniť na schodisko, do dobre osvetlenej garáže alebo pivnice.
Predtým, ako petúnie odložíte, musíte sa uistiť, že sa vykoná určité ošetrenie. To zahŕňa skrátenie výhonkov rastliny na dĺžku 5-7 cm. Okrem toho nezabudnite petúnie každé 2 – 3 týždne mierne zalievať. Až koncom februára/začiatkom marca môžete kvety premiestniť do teplejšej miestnosti a začať ich výdatne zalievať. Keď sú nové výhonky rastliny vysoké asi 5 cm, môžete začať s hnojením.
Chcete, aby petúnie kvitli aj v zime? Vyskúšajte túto metódu
Málokto to vie, ale petúnie môžu kvitnúť aj v zime. Stačí sa o nich správne starať. Musíte ich preniesť do interiéru a potom rastliny skrátiť na výšku 10 cm. Následne ich ponorte do roztoku na zakoreňovanie mäkkých rastlín.
Ďalším krokom je presadenie petúnií do kvetináčov s ľahkou zeminou. Hojne ich zalejte a umiestnite na slnečné miesto, ktoré je však vzdialené od radiátora. Keď toto všetko urobíte, vaše petúnie by mali v zime kvitnúť.
Čo sa ešte oplatí robiť v zime? Takto si užijete viac petúnií
V zime môžete tiež rozšíriť vaše pestovanie a vysiať petúnie. Najlepší čas na to je koniec februára. Zabezpečíte si tak, že vaše rastliny budú kvitnúť v máji. Pri výseve petúnií majte kvetináče so semenami na južnom parapete, aby mali čo najviac svetla.
Na výsev sú vhodné viackorunkové kvetináče a debničky s otvormi na odtok vody. Nádoby je dobré vopred sterilizovať, aby ste rastliny nevystavili hubovým chorobám, pretože mladé sadenice sú veľmi náchylné.
Keďže semená petúnií sú veľmi drobné, môžete ich vysievať po niekoľkých na jedno miesto a potom ich jemne zatlačiť do pôdy. Nezabudnite však semená zasypať zeminou a nezakrývajte nádobu fóliou alebo sklom, pretože semená potrebujú prístup vzduchu. Po zasiatí ich pokropte vodou.
Keď rastliny vytvoria prvé 2-3 riadne listy, mali by ste ich presadiť do jednotlivých kvetináčov. Nezabudnite ich pravidelne zalievať, aby bol substrát neustále vlhký. Nenechajte však vodu pretekať, aby nezostala na podklade.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Petúnie pohltia kvetináč. Spoznajte moje tri domáce prostriedky na bujné kvitnutie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.